Set-out arc - Sokkia 630 R

Creat de SerrgiuDan, Iul 31, 2012, 03:33 PM

« precedentul - următorul »

SerrgiuDan

Recent am utilizat programul "Set-out arc" al statiei totale Sokkia Set 630. Am constatat ca pe masura ce ma indepartez de primul punct introdus (acesta fiind unul din punctele care definesc arcul) apare o eroare destul de mare, mai ales la mijlocul arcului definit de cele doua puncte introduse, mai exact o eroare de 5 cm.
Am determinat eroare prin simplul fapt ca am preluat puncte din AutoCAD, tot pe acelasi arc de cerc, exact in aceleasi pozitii si am trasat pur si simplu coordonalele punctelor. Imi dau seama ca apare o eroare prin simplul fapt ca intre punctele trasate cu programul "Set-out arc" si centrul cercului nu mai am raza care ar trebui sa fie, iar aceasta este mai mica, cu 5 cm.
Intrebarea mea ar fi, din ce cauza se intampla acest lucru? O fi de vina soft-ul?
Multumesc!

Atopor

Verifica daca ai introdus corect constanta prismei in aparat.

SerrgiuDan

Pai nu am folosit alta prisma, deci nu cred ca se pune problema.Constanta prismei a ramas aceeasi.Din alta cauza a aparut problema.....si ma gandesc ca este o problema cu soft'ul.Ma gandeam ca s'a mai confruntat cineva cu problema asta.
Multumesc mult!

doru_net

La Sokkia constanta prismei este de 0 sau -30, depinde pe care parte este prisma pusa...