Laser Leica TCRP 1200

Creat de cadian, Iul 29, 2012, 11:38 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Buna ziua.
Statia Leica TCRP 1200 are o optiune de a activa laserul sa fie vizibil. Aceasta optiune difera de cea reflectorless. Adica doar face laserul vizibil. Intrebarea este urmatoarea. Afecteaza cu ceva statia daca folosesc prisma cand e activat laserul vizibil?

crs

nu inteleg exact ce vrei sa spui prin laser vizibil...te referi la masuratori fara prisma? sau doar sa-ti afiseze punctul rosu?

cel mai simplu cred ca e sa verifici singur (masori cu si fara si vezi daca da la fel). Daca masori cu laser pe prisma vei avea diferente iuntre masuratoarea respectiva si cea fara laser.

adrianc

Intr-adevar, statia are IR, Reflectorless si Laser pointer. Masuratorile nu sunt afectate daca folosesti Laser pointer-ul cu IR, bateria in schimb este. Se consuma mai repede. :hi:
La muncă! nu la întins mâna.

Mit

... si-ti mai intra si raza reflectata-n ochi. ;)

cadian

"adrianc" vroiam sa stiu daca edm-ul este afectat, nu masuratorile.
"Mit" cam intra, dar cand ne prinde seara, e cam nelipsit laserul vizibil, stie unde sa tina prisma, si imi si lumineaza firele reticulare cand se intoarce laserul.

adrianc

Banuiesc ca exista o anumita uzura pe termen lung a diodei dar cred ca au luat-o astia de la Leica in calcul cand au pus functia acolo.
Nu are cu ce sa-ti afecteze.
La muncă! nu la întins mâna.

topcns

eu ma TCRA 1105 XR si in manual scrie ca este interzis folosirea acelei raze laser pentru distante mai mici de 1000m. Banuiesc ca este valabil si pentru seria 1200; cauta si tu manualul.

Topograf in devenire

salut,

Daca urmaresti in user manual o sa vezi ca doar modelele TC(R) au acest "laser pointer" (R- reflectorless).
Nu stiu daca iti afecteaza EDM-ul atunci cand masori cu reflector si laser poiter-ul este ON, intradevar cum spune @adrianc consuma mai multa baterie. Menirea laser poiter-ului este insa de a-ti usura viata cand masori in regim reflectorless, deci nu inteleg de ce sa-l tii activ cand masori cu prisma ??
Era parca si un short-cut pt el , tre sa sapi prin setari.

raulsima

buna ziua.am o mica problema.vreau sa fac o trasare in coorodnate si nu stiu sa activez optiunea aceea prin care aparatul se orienteaza exact pe punctul pe care urmeaza sa-l trasez a.i eu sa castig timp.daca poate cineva sa ma ajute in acest sens. va multumesc.

adrianc

Nu inteleg ce vrei. Sa treaca automat la punctul urmator, sau fiind o statie motorizata sa se orienteze automat sau sa iti afiseze cat sa rotesti aparatul ca sa ajungi la azimutul dorit.
La muncă! nu la întins mâna.

raulsima

doresc ca in momentul in care ii dau id punctului care urmeaza sa-l trasez sa se orienteze automat pe punctul respectiv fara a mai roti eu aparatul.

dtoni

#11
Citat din: raulsimadoresc ca in momentul in care ii dau id punctului care urmeaza sa-l trasez sa se orienteze automat pe punctul respectiv fara a mai roti eu aparatul.

In primul rand ce statie totala ai? marca, serie,...

raulsima


dtoni

#13
daca este doar tcr1201 atunci nu are functia motorizata. Daca ar fii tcrm, tca, tcp, tcra, tcrp.
http://www.leica-geosystems.com/downloads123/zz/tps/tps1200/brochures/Leica_TPS1200+_brochure_en.pdf

raulsima

e tcrp sigur doar ca mi-a scapat mie.scuze.