Curbe nivel - on the cheap

Creat de Nea~Nelu, Iul 24, 2012, 02:12 PM

« precedentul - următorul »

Nea~Nelu

Salutari

Ietati-mi novicia in acest domeniu si daca ma puteti indruma va multumesc.
Doresc sa ridic curbele de nivel (cam din metru in metru sau din 2 in 2 metri) ale unui teren agricol de 6,4ha situat pe panta sudica a unui deal. Panta nu este uniforma dar s-ar incadra intre 8 si 12%.
Am cerut cateva oferte de pret pentru aceasta operatiune si toate sareau bine de 1000 Euro.
Daca as avea acesti bani nici nu as sta pe ganduri, insa ...
Asadar, pot face eu aceste masuratori ? Cum ? Merita ?
Timp mi-as face pentru asta.
Un cadru A cu sfoara si greutate e deajuns ?
Sau e mai folositor sa inchiriez un todolit clasic si o prajina ?
Dar daca vreau sa transfer coordonatele punctelor pe hartie/calculator cum fac ?
Un teodolit clasic nu prea ma ajuta ...


Orice informaie imi e de mare folos.

Multumesc

AlexGIS

Nu aţi menţionat nimic despre precizie.

Nea~Nelu

Precizia ...
Practic am nevoie sa sap "santuri" de cca 1m lat./1m adanc. dupa traseul unora dintre curbele de nivel.
Acum precizia la un astfel de sant nu stiu cat sa fie ...
Tinand cont de panta (relativ) mica, eu stiu, pana intr-un metru ?
Nu stiu cum sa o raportez la grade.

Modificat de Nea~Nelu (24-07-2012 12:35:28)

PetricaPitineag

Daca tot ce doriti este sa trasati curba de nivel constant (fara a cunoaste valoarea cotei) puteti folosi furtunul cu apa (ca in constructii). Nu poate fi transferata pe hartie decat foarte aproximativ.

Nea~Nelu

Cunosc metoda furtunului.
Ideea este ca mi-ar fi de folos cota relativa, nu cea absoluta.
De ex. am trasat curba da la baza apoi toate celelalte le raportez la ea. Nu am nevoie de cota absoluta (de ex. 88m)
E suficient sa stiu ca curba nr.xx este la yy m mai sus decat curba de baza.

Cum se face transferul pe hartie ?
Cu un teodolit/prajina si ruleta pot afla din unghiurle vertical si orizontal + distanta de pe ruleta coordonatele punctului.
Apoi toate aceste coordonate le trec intr-un tabel si pot genera o harta (oricat de aproximativa ar fi ea).

Exista inflexiuni ale terenului pe care as dori sa le cunosc mai bine si acestea se pot vdea foarte usor realizand un model 3d cu punctele masurate cu metoda de mai sus. As putea si fara insa mi-ar usura munca.

dtoni

Cel mai bine este sa folositi un teodolit... ar mai fii o metoda dar care necesita foarte mult timp: va impartiti terenul in carouri de 1m/1m sau 2/2 m si masurati cu nivela fiecare punct.
Dra sincer va sugerez sa angajati o firma sa va faca aceste lucrari.

AlexGIS

#6
Citat din: dtoniCel mai bine este sa folositi un teodolit... ar mai fii o metoda dar care necesita foarte mult timp: va impartiti terenul in carouri de 1m/1m sau 2/2 m si masurati cu nivela fiecare punct.
Dra sincer va sugerez sa angajati o firma sa va faca aceste lucrari.

Varianta 2 am vrut s-o propun si eu dar mi-am am amintit ca e vb de 6 hectare.