Nu stiu unde sa postez ceea ce vreau sa va intreb

Creat de bogdan_d13, Iul 13, 2012, 03:31 AM

« precedentul - următorul »

bogdan_d13

Salutare.

Sunt elev la colegiul national "Iancu de Hunedoara" momentan ,dar asi vrea sa "devin" si eu topograf.

Poate cineva sa ma indrume?Sa imi spuna ce facultate treuie sa fac,ce cursuri.Daca trebuia sa fi urmat un liceu special.
Pe scurt,orice informatie care m-ar putea ajuta.

Multumesc.

crs

poti studia la Alba Iulia sau Hunedoara - mai aproape de tine.  Exista si la Cluj cartografie la UBB dar nefiind politehnica vei avea ceva probleme cu diploma (nu iti vor scrie inginer pe ea).

Ideea e sa te gindesti f. bine ce vrei. Topografia e foarte frumoasa (cel putin pentru mine) doar ca in meseria asta nu prea vei sta pe acasa...cadastru merge cam slab acum si va merge din ce in ce mai slab (cred eu) iar ca topograf de santier vei sta acolo unde e santierul... deci daca vrei stabilitate familiara e un pic mai complicat. Cit esti tinar e super.

overlinex

la Cluj mai se poate face si la USAMV sau la Politehnica cursuri pentru a deveni topograf sau mai este o postliceala de 2 ani tot in Cluj.
daca vrei mai multe detalii da un mesaj

bad wolf

Dar, te intreb eu, ce motivatie (nu ce motiv) ai sa te feci topograf ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

lilmatthew55

Da, tipule si eu sunt din Hunedoara :)  Sunt anul 4 la masuratori terestre si cadasru la UBB . Crede-ma ca e aceeasi chestie ca profilul de masuratori terestre si cadastru de la Poli de la Cluj,avand colegi si acolo si am analizat diferente si asemanari intre cele 2 profile. Programa difera ,spre ex, ei invata AutoCAD in an terminal , noi am invatat in primul an, in rest disciplinele, cursurile sunt the same. Vom fi acreditati anu viitor probabil, aici vor termina doar 3 generatii. USMV e deja acreditata .

Sa raspund si colegului de mai sus, pe diplomele noastre va scrie Inginer Geodez, asta constituind un avantaj cred eu ,decat daca s-ar scrie doar inginer topograf.  Poate cadastru nu merge excelent, defapt chiar nu merge mai deloc, dar mai sunt si alte ramuri pe care poti activa . Geodezie, cartografie ...fotogrammtrie mai greut putin ... topografie inginereasca,cum s-a mai auzit un raspuns mai sus .

Am emailul la profil, daca ai intrebari,chiar si face to face te pot ajuta!

Carol

crs

In Romania e o mare confuzie cu specialitatea - avem geodezi, topografi, etc
In principiu geodezul pate face masutatori geodezice, schimbari de frontiere, etc pe care in realitate nu chiar le face si face tot topografie sau cadastru. Cei de la cadastru invata ceva legislatie dar si ei fac topografie (de geodezie inca nu stiu pe nimeni sa fi facut in ultimii ani).
In Spania esau doar 2 tipuri - ingineri topografi si ingineri tehnici topografi (cei cu colegiu - 3ani).
La noi cum mai toti scot niste titluri cit mai pompoase... (cred ca face parte din marcheting). Oricum la angajare nu chiar conteaza ca scrie topografie, geodezie, (nu sint sigur de "masuratori terestre" :D) - ideea e sa ai o diploma in domeniu. Iar la autorizare nu e obligatoriu sa ai facultate...

lilmatthew55

Corect. Asa e. Incercam sa subliniez putin faptul ca indiferent ca eu termin la UBB ,va scrie  titlu de inginer pe diploma, chiar daca facultatea nu e tehnica, invatam aceleasi chestii ,si avem profii nostri, sau profi ce vin de la Bucuresti, Galati etc :)

Cat despre Hunedoara, nu stiu ca ar exista ceva de topografie, poate se referea la judet:)

Modificat de lilmatthew55 (21-03-2013 14:12:06)

Tophos

Este la Petrosani sectie de topografie in cadrul Facultatii de Mine

lilmatthew55

De cei din Petrosani stiam :D .  Profu de seminar din Cluj cand a aflat ca sunt din Hunedoara, mi-a spus " baiete , de erai mai destept mergeai la Petrosani "

26262742

Salut!
Pentru bogdan_d13: recomand Geodezia la UTCB, Chiar inveti multe chestii, dar e greu, (primii 6 ani sunt grei, pana treci in anul 3 :D). Oricum, daca termini, se merita. La cateva interviuri, cel putin in cazul meu a contat ca am terminat la UTCB.
Intr-adevar, in meseria asta trebuie sa iti gasesti o nevasta care sa te inteleaga si sa nu faca crize ca nu vii seara acasa sau ca ai intarziat. Sper sa iei o decizie inteleapta pentru tine. Numai bine!

heruvim

Nu te stresa prea tare,fa si tu liceul si dupa aia un curs de topograf din acela pe 15 milioane in 2 saptamani si gata!!! Ce sa te mai chinui atata.

kkndkk

#11
Citat din: bogdan_d13Salutare.

Sunt elev la colegiul national "Iancu de Hunedoara" momentan ,dar asi vrea sa "devin" si eu topograf.

Poate cineva sa ma indrume?Sa imi spuna ce facultate treuie sa fac,ce cursuri.Daca trebuia sa fi urmat un liceu special.
Pe scurt,orice informatie care m-ar putea ajuta.

Multumesc.

Bogdan a deschis topicul acum un an. Cred că lămuririle i-au fost necesare astă vară.