solicitare planuri 1 25 000

Creat de advex, Mai 31, 2012, 06:44 PM

« precedentul - următorul »

advex

Cu multumiri anticipate, solicit ajutor pentru planurile 1:25.000:
L35-112-B-b
L35-112-B-d
L35-113-A-a
L35-113-A-c

traian j

#1
Citat din: advexCu multumiri anticipate, solicit ajutor pentru planurile 1:25.000:
L35-112-B-b
L35-112-B-d
L35-113-A-a
L35-113-A-c

După cum spuneam şi într-un comentariu anterior, harta 1:25.000 pe întreaga suprafaţă a României este disponibilă pentru vizualizare şi download dacă folosiţi Global Mapper şi urmaţi paşii din tutorialul ce-l găsiţi aici:

http://geotutorials.ro/harta_topo_romania/

Aplicaţia funcţionează impecabil şi puteţi selecta cu foarte mare uşurinţă zona care vă interesează.

advex

#2
Citat din: traian jDupă cum spuneam şi într-un comentariu anterior, harta 1:25.000 pe întreaga suprafaţă a României este disponibilă pentru vizualizare şi download dacă folosiţi Global Mapper şi urmaţi paşii din tutorialul ce-l găsiţi aici:

http://geotutorials.ro/harta_topo_romania/

Aplicaţia funcţionează impecabil şi puteţi selecta cu foarte mare uşurinţă zona care vă interesează.

Multumesc pentru ajutor!
Se dovedeste inca o data ca ar fi util ca pe forum sa fie grupate mai bine aceste informatii "pretioase", pentru accesul rapid de catre utilizatori...

traian j

Pe forum era deschis de mult acest subiect cu titulatura "solicitare harti 1/25000" având ca autor pe qqq şi se întinde pe 3 pagini, deci cred că e destul de vizibil celor interesaţi...Să precizaţi dacă aţi reuşit să descărcaţi sau nu zona de care aveaţi nevoie pentru că erau 2 colegi ce spuneau că nu le merge aplicaţia deşi la mine a funcţionat de fiecare dată...Ar fi păcat să rămână această percepţie negativă pentru că s-a muncit mult la georeferenţiere şi chiar e o bază de date minunată...

Mit

Eu m-am lasat pagubas cu descarcarea.
Pagina nu este prea prietenoasa si intuitiva.
Poate unde nici nu am nevoie urgenta de informatia din hartile alea...
Unde mai pui ca trebuie sa ai si Global Mapper...  :(

advex

#5
Citat din: traian jPe forum era deschis de mult acest subiect cu titulatura "solicitare harti 1/25000" având ca autor pe qqq şi se întinde pe 3 pagini, deci cred că e destul de vizibil celor interesaţi...Să precizaţi dacă aţi reuşit să descărcaţi sau nu zona de care aveaţi nevoie pentru că erau 2 colegi ce spuneau că nu le merge aplicaţia deşi la mine a funcţionat de fiecare dată...Ar fi păcat să rămână această percepţie negativă pentru că s-a muncit mult la georeferenţiere şi chiar e o bază de date minunată...

Am accesat fara probleme hartile 1:25.000 si am fost interesat doar de consultarea lor, de verificat daca sunt reprezentate cateva elemente.
Am testat rapid daca este disponibila partea de export raster si nu au fost probleme. Este posibil sa apara greutati atunci cand se incearca descarcarea unor zone mai mari, marimea fisierului jpg, tiff etc crescand semnificativ, blocand functionarea unui calculator cu performante medii.
Spor!

mihai_2013

Salut. Ma poate ajuta cineva cu următoarele trapeze 1:25000 (judetul IASI):
L-35-030-B-d
L-35-030-D-b
L-35-030-D-d
L-35-031-A-c
L-35-031-C-a
L-35-031-C-c
Ofer la schimb alte judete.
Multumesc