topcon 3107

Creat de bianca.cad, Mai 18, 2012, 09:14 PM

« precedentul - următorul »

bianca.cad

Statia imi ofera 3 posibilitati de setare a modului de masurare a unghiului: DEG(360 garde) GON (400G) si MIL(6400M).
Care trebuie sa fie setarea?

Mit

Indiferent de setare, coordonatele calculate sunt ACELEASI.
Rontaie din scoarta-n scoarta manualul statiei, fa cateva masuratori cu setari diferite si trage singura concluziile.
F. important, de ex. la trasari, cand nu lucrezi in coordonate, ci orientare-distanta, sa nu iei din programul CAD unghi in centesimale si sa ai setat in statie grade sexagesimale.
Recomandarea mea este sa mergi peste tot cu grade centesimale.  :hi:

bianca.cad

Mersi pentru recomandari. :)

crs

eu unul as merge pe gon (ca asa am invatat la scoala) - si cu atentie la unghiurile din CAD-ul ce folosesti (in caz ca ai nevoie).

Oricum poti folosi ce vrei atit timp cit stii ce faci. Bafta!

bianca.cad

Buna.
Daca cineva poate sa/mi explice cum pot descarca toate datele din statia Topcon 31007N deoarece in cazul in care in care aleg sa fac masuratori in modul LAYAOUT imi afiseaza doar coordonatele rezultate fara a putea vedea masuratorile brute si modul in care s/a realizat (prin programul din statie) determinarea punctului de statie prin retrointersectie si a celorlalte radiate.
In cazul in care masor in modul Data Colect imi afiseaza masuratorile efectuate din statie (vize pe cercul orizontal si cel vertical, distanta inclinata) - date pe care trebuie sa le introduc in toposys pentru afla punctul de statie si radiatele - la acest capitol nu stiu cum sa descarc masuratorile direct in toposys, sau ce trbuie a fac ca sa transform fisierul descarcat prin TopconlinK intr/un fisier compatibil pentru toposys.
Stiu ca la Leica se foloseste un program  GIS2Mas in acest proces, plus ca din statia Leica  se pot descarca si carnetul de teren si alte date.
Undeva este solutia si la statia Topcon deoarece cand masori in modul Layout se ocupa un spatiu mai mare de memorie desi iti afiseaza mai putine date ca in cazul in care masori in modul DATA Colect care iti permite sa vizulalizezi cu Topcon LINK mai multe date, dar ocupa un spatiu de memorie mai mic.
Multumesc.

bianca.cad

Imi raspund singur la o parte de intrebare.
Masuratorile culese cu statia in modul Data Colect se descarca cu Topcon Link si se salveaza sub formatul Topcon GTS-7-TS Obs (*.raw.......). Se deschide Toposys: se alege Proiect nou, dupa care se apasa Creare Lucrare (cu acelasi nume ca la Proiect) pasul urmator: import si se alege Topcon GTS (raw data).

La partea cu Layot mai lucrez.