Intabulare titlu de prorpietate

Creat de Andrei_ArenaCad, Mai 07, 2012, 07:15 PM

« precedentul - următorul »

Andrei_ArenaCad

Buna ziua
Eu am o mare nelamurire. La Brasov unde se pare ca este zona crepusculara a cadastrului in Romania, cand se face intabularea dupa titlu de proprietate can este parcelar facut nu in stereo 70 unii inspectori accepta lucrarea daca mai este cineva intabulat, altii nu, si din cate am citit in 634 nu apare cazul acesta ( daca ma insel va rog sa ma corectati ). Intrebarea este cum se procedeaza in cazul in care este plan parcelar vechi receptionat de oficiul de cadastru si in parcela respectiva mai este intabulat cel putin o persoana.
multumesc anticipat

John Doe

Daca au receptionat planuri parcelare care nu erau facute in stereo '70 au o problema, o descurca cum cred ei. Eu cred ca vor cere alt parcelar facut dupa cel vechi, dar in Stereo.
S-ar mai putea ca acele planuri sa nu se numeasca planuri parcelare ci schite de punere in posesie - tot asa cred ca se face. Ideea este ca nu mai au voie sa avizeze ceva care nu e in stereo, iar materialele anterior avizate in alte sisteme au doar valoare orientativa, obligatorie sau nu la intocmirea noilor planuri.

De cand sunt planurile astea? Din 1900 (cadastrul austro-ungar) sau mai recente?

Andrei_ArenaCad

Sunt planuri parcelare recente ( cat de cat ) 2001-2004
dar ideea e ca am avut de intabulat si fiindca mai era cineva intabula mi-a acceptat si solutionat lucrarea, daca nu se supune ordinului 634 si se refac planurile parcelare - ideea e ca nu sunt constanti uni dintr inspectori accepta altii nu - si vroiam sa vad daca e o hotarare/lege/ordin etc ptr genul acesta de situatii

kkndkk

Conform definitiilor din 634, planul parcelar presupune alocarea de numere cadastrale pentru toti proprietarii din tarla care au acte de proprietate. Cred ca nu este cazul, deci vorbim de proiecte parcelare sau planuri ale legilor fondului funciar. Nu sunt mentionate in 634 cu modificarile ulterioare si trebuie  respectate prevederile de exceptie referitoare la planul de incadrare in tarla. Nu se  accepta  fraza "limitele imobilului au fost preluate din baza de date a OCPI, din planul de parcelare al tarlalei" deoarece in acea tarla care este receptionata sunt alocate numere cadastrale, nu se intocmeste documentatie  si proprietarul pe baza actelor de proprietate si stare civila pe care le depune la cartea funciara primeste extrasul de CF şi extrasul de plan parcelar.

Modificat de kkndkk (07-05-2012 19:36:10)

Andrei_ArenaCad

cred ca nu m-am facut inteles : se fac intabulari dupa parcelarele care nu sunt in stereo70 daca mai este cineva intabulat in parcela respectiva ( daca da conform carui ordin / lege etc. daca nu de ce conform carui ordin care lege? )
multumesc

Andrei_ArenaCad

cred ca nu m-am facut inteles : se fac intabulari dupa parcelarele care nu sunt in stereo70 daca mai este cineva intabulat in parcela respectiva ( daca da conform carui ordin / lege etc. daca nu de ce conform carui ordin care lege? )
multumesc

John Doe

Concret in regulamente scrie cam asa: daca exista plan parcelar in arhiva OCPI nici o problema, se cumpara informatiile de-acolo si se intabuleaza. Daca nu exista, fie se face plan parcelar prima data si pe urma se intabuleaza, fie "prin exceptie" se accepta intabularea cu plan de incadrare in tarla. Toate in Stereo '70. Acuma, ce intelege fiecare inspector din fiecare OCPI din toate astea, ramane o taina pentru mine.

Nu se mai accepta intabulari in alte sisteme de proiectie in afara de Stereo '70, deci nu vad cu ce te-ar putea ajuta faptul ca mai e cineva intabulat acolo dar in alt sistem. Acela va trebui repozitionat cred, cand o sa-l prinda ca cere primul extras sau mai stiu eu ce, va trebui sa-si faca prima data actualizare date imobil asa cum se face si pentru imobilele din intravilane care au ramas pe sistemul vechi de carte funciara.

in Ordinul nr. 415/2009 scrie despre planurile parcelare si incadrarea in tarla. despre Stereo '70 al nostru, e cam mult de cautat - ar fi Norme de introducere a cadastrului general, Ordinul 634/2006 (art. 7) sau poate regulamentele mai vechi, ca la cum se tot adauga si modifica fara sa ai unul complet cap-coada nu mai tin socoteala: Ordinul 534/2001, Legea 7/1996... intreaba la OCPI, ar trebui sa-ti poata raspunde daca da sau daca nu si de ce, cu sau fara argumente.

Modificat de John Doe (07-05-2012 23:13:41)

NeoRTK

In 634 actualizat la Capitoloul 4 (Conţinutul documentaţiilor necesare intabulãrii dreptului de proprietate asupra unui imobil neînscris în cartea funciarã) , punctul g , care facea referire la planul prcelar , a fost abrogat .
Inspectorii nu te pot verifica daca nu au planul in stereo( de aici apar suprapunerile) , daca exista deja o parcela intabulata verifica suprafata dintre parcela ta si cea intabulata cu suprafata din titlurile emise intre cele doua(dar daca parcela deja intabulata este pozitionata eronat , rezultatul nu este prea placut , caz intalnit destul de des).

John Doe

...chiar foarte des intalnit cazul, la majoritatea intabularilor sporadice dar avizate...