nelamurire

Creat de adrianm, Mai 04, 2012, 12:56 PM

« precedentul - următorul »

adrianm

buna ziua.sunt intr-o mare incurcatura, daca cineva m-ar putea ajuta as fi recunoscator..tatal meu a avut un teren intravilan pe care l-a dezmembrat in patru parti, una dintre ele revenindu-mi mie..problema este ca in momentul intabularii, la ocpi ne-au trecut cele patru parti din intravilan in extravilan.tatal meu a facut o sesizare la ocpi, dar acestia au spus ca de vina este expertul.ce cai trebuie sa urmez sa trec terenul din extravilan in intravilan?

Marian

Daca in acte scrie ca terenul este in intravilan, iar de la ocpi a iesit in extravilan, cred ca se poate rezolva ca o "indreptare de eroare materilala" Daca expertul a gresit, ocpi-ul cum de a intabulat o greseala? Trebuia sa dea nota de completare ca lucrarea nu era facuta conform actelor pe care le-ati prezentat. Nu trebuie trecut din extravilan in intravilan daca in actele dvs. scrie ca e in INTRAVILAN. Eu asa vad rezolvabila problema.

Anton Pann

da ,ar trebui sa se poata aviza o "indreptare" sau poate o "actualizare" , in baza unei adeverinte din care sa reiasa ca terenul este intravilan.

Nicole

Un birou de cadastru si topografie are obligatia sa aiba casa de marcat sau este suficient facturierul+chitantierul ?  multumesc anticipat pentru un eventual raspuns! :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

nicu1000


Nicole

Va multumesc pentru raspunsuri , au fost edificatoare ... probabil ca legea este ambigua de aceea contabila nu stia ce sa spuna  :hi: