Versiuni noi TopoLt 10 4 ProfLt 10 4

Creat de advex, Apr 18, 2012, 09:36 PM

« precedentul - următorul »

advex

Ce e nou in TopoLT 10.4

Adaptare pentru AutoCAD 2013, BricsCAD V12, ProgeCAD 2011, CADian 2011 si ZwCAD 2012.
La introducerea în desen a punctelor noi, manual sau automat, se poate alege dacă se fixează sau nu coordonatele punctului la numărul de zecimale. Astfel se pot evita micile modificări ale suprafeţelor parcelelor făcute de această fixare.
La calculul volumelor se poate alege dacă se desenează corpuri 3D ca Polygon Mesh sau ca 3D Solid iar în cazul corpurilor 3D Solid se poate alege dacă se unesc corpurile pentru a creea un singur corp 3D.
Acum sunt acceptate coduri ce conţin caracterul "+".
La schimbarea punctelor conform noii configurări punctele se raportează fără a mai fi trecute prin tabele pentru a păstra numărul de zecimale ale coordonatelor.

Ce e nou in ProfLT 10.4

Adaptare pentru AutoCAD 2013, BricsCAD V12, CADian 2011, ProgeCAD 2011 şi ZwCAD 2012.
A fost introdusă posibilitatea de a desena în tabelele profilelor şi rubrici goale. A fost schimbată ordinea coloanelor de la cele două tabele de selectare a rubricilor profilelor.
La rubricile adiţionale se poate alege modul de generare a liniilor verticale ce marchează textul.
Pentru rubricile ce au textele scrise vertical a fost introdusă posibilitatea de a aranja textele pentru a se evita suprapunerea acestora.
A fost introdusă comanda CalcDcl pentru calcularea şi desenarea în rubrică a declivităţilor unei polilinii.
A fost îmbunătăţită comanda CalcZ, acum se pot alege şi puncte pentru a calcula cotele proiectate, de asemenea se pot evita suprapunerile dintre texte.
Pentru rubricile calculate cu comenzile CalcZ şi CalcDcl se poate alege la configurare înălţimea textului şi factorul de scară longitudinal al textului.
Pentru profilele longitudinale care conţin obiecte s-a introdus posibilitatea de a desena sau nu cota şi înălţimea obiectului precum şi cota la baza obiectului.
Acum sunt acceptate coduri ce conţin caracterul "+".
A fost eliminată o eroare de desenare incorectă a profilelor atunci când în profil punctele aveau cota negativă.

info: http://www.topolt.com/" target="_blank">http://www.topolt.com/

diagodose2009

Eu am  trimis propuneri la nivel de programator firmei CADWARE-TOPOLT si eu vad ca nu firma CADWARE-TOPOLT nu este interesata deloc , sa facem o colaborare la nivel de programator cu TOPOLT
 :(
Firma CADWARE-TOPOLT nu este interesata sa convertim automat programe LISP in limbajul C# sau C++  mult mai bun pentru  programul TOPOLT...( ov viteza de lucru mult mai buna)
Acum in 2012 , firma CADWARE-TOPOLT are dreptata cand ne respinge in mod abuziv ,, dar peste 3-4 ani, daca noi in Romania , vom avea un fel de cadastru 3D , firma CADWARE-TOPOLT o sa aiba nevoie de noi..in plus  autolisp la nivel 3D in autocad este o porcarie
 :uimit:
Parerea mea ca peste 3-4 anii firma autodesk va renunta  la limbajul VLISP , si vaq inlocui cu C#.. Oricum limbajul VLISP ,de acum este invechit ,rau de tot. si astfel si programe VLISP..
Daca cautati pe internet nici o firma mare care respecta (gen NOKIA, IBM , GeCAD) nu programeaza in limbajul VLISP..

Modificat de diagodose2009 (18-04-2012 21:26:20)

John Doe

De vreo doi ani tot aud chestia asta cu LISP-ul.... sa fie de vina limbajul in sine sau faptul ca unora chiar le iese?
Intrebarea este pur retorica, nu am nevoie de raspuns...

advex


John Doe

Iar IBM a vrut sa faca un pas in fata si s-a apucat de XML... stim ce a iesit...

Cat despre cele doua noi versiuni, pare sa fie un pas in fata - foarte bine ca le-au adaptat si pentru softuri mai ieftine. Totusi, iti mai da unele setari peste cap? Cum ar fi setarea directiei zero pe nord, daca nu esti atent iti baga fontul ROMAND care nu se vede bine la imprimanta cu jet, de ce nu folosesc ARIAL de exemplu? Si PDMODE, si altele.

zamfy

Din pacate, cel putin la mine, au stricat functia de raportare puncte. De ex. cand ii dau sa imi optimizeze pozitia textelor punctelor, el imi verifica punctele cu aceeasi denumire, s-au decalat toate optiunile din cate vad eu.

Atopor

Nu numai raportarile se fac suprapus, dar nu tine seama de casutele bifata in setari, la raportarea unui punct peste un bloc muta blocul la punctul de frangere a liniei punctului, nu se autolanseaza in acad 2013 si mai sunt vreo doua situatii aiurea ce nu-mi vin acum in minte. Am renuntat la aceasta varianta pentru ca mai mult ma incurca si am revenit la acad 2012 pentru ca 10.3 nu merge pe 2013.

Ardelean Paul


zamfy

Peste putin timp, un moderator iti va raspunde ca pe acest forum nu se incurajeaza pirateria software.
Modificat la sugestia lui John Doe.

Modificat de zamfy (09-07-2012 18:55:30)

Ardelean Paul


John Doe

Asa este, pe acest forum nu incurajam pirateria software. Nu sterg postul, daca il mai vede cineva nou poate intelege asta fara sa mai intrebe. Si nu e cazul de vreun avertisment chiar la prima intrebare...

@zamfy: inteleg ca vrei sa-ti ajuti colegul, dar daca o faceai pe privat era mai ok.