normative - pentru taluzuri diguri

Creat de zsiga, Mar 30, 2012, 01:16 AM

« precedentul - următorul »

zsiga

Bună!

Aş avea nevoie de o normativă sau stas din care pot afla maximele deplasări admise în tip, a unei taluz.

Ajutorul dumneavoastră mulţumesc anticipat!

John Doe

Ce fel de taluz? si sum se deplaseaza el ?

zsiga

Taluzul unui dig(de pământ argilos), care s-a construit "recent", şi unde reperele de control au deplasat mai mult, într-un interval de timp de 26 de luni. (mişcări orizontale de la 2 mm pînă la 2.5 cm) Acuma beneficiarul vrea să ştie ce fel de efecte au deplasările privind taluzul.....

Modificat de zsiga (30-03-2012 16:57:49)

John Doe

As zice ca s-au miscat mai degraba reperii si nu taluzul - mai ales daca e din pamant argilos, si judecand dupa marimea deplasarilor. Nu cred sa aiba vreun efect la asemenea valori, daca erau de jumate de metru poate ziceam sa mergi sa te uiti daca n-a crapat pe undeva dar la 3 centimetri... e o valoare comparabile cu eroarea admisibila la trasarea taluzului, nu prea ai ce verifica.
Daca era deasupra unei exploatari subterane de exemplu, sau daca era vorba de o constructie rigida din beton era de verificat, dar la un taluz din argila...
Intreaba si tu la Apele Romane, poate stiu ei mai multe. De exemplu, imi aduc aminte de pe la scoala ca am invatat despre anumite soluri tot felul de lucruri, poate exista totusi anumite valori ale deplasarii pe care le poate suporta fara sa se crape.

Modificat de John Doe (31-03-2012 22:03:14)

zsiga

Mulţumesc!
Încerc la Apele Române!

Încă-o dată mulţumesc!

gude2008

#5
Citat din: zsigaMulţumesc!
Încerc la Apele Române!

Încă-o dată mulţumesc!

nu ai nici un normativ la taluz

inginerul hidrotehnic iti poate spune, dar de obicei masivele de pamant se stabilizeaza si cea mai mare miscare va fi pe verticala atata timp cat nu este in sarcina, ce spui tu acolo la 2-3 cm aia e"vrajeala" chiar daca e compactat 100% cea ce e cam imposibil.
Si iti mai pot spune ca la taluzuri si diguri se urmareste doar tasarea, daca acestea nu sunt in sarcina.
Ca sa urmaresti orizontal un dig sau taluz din argile iti trebuie niste marci de adancime, niste marci de suprafata sau prost puse, de la o simpla tasare iti pot da impresia ca sa deplasat (adica doar marcile), asa cu a zis John Doe.

zsiga

Multumesc foarte mult pentru raspuns!

Probabil numai reperele de control au deplasat.

gude2008

#7
Citat din: zsigaMultumesc foarte mult pentru raspuns!

Probabil numai reperele de control au deplasat.

unde e digul asta?