Afissarea orei pe forum

Creat de adrianc, Mar 29, 2012, 02:55 PM

« precedentul - următorul »

adrianc

Salut,
Am tot observat, si m-am enervat, ca ora afisata pe forum e decalata cu doua ore fata de ora PC-ului. Astept sugestii si/sau rezolvari. Sa nu spuneti aia cu "sateaza ora pe forum la UTC".

Postat la 11:55, afisat ca s-a postat la 13:55

Modificat de adrianc (29-03-2012 11:56:23)
La muncă! nu la întins mâna.

AlexGIS

Ajustează din setările profilului. GMT 0.

adrianc

In afara de asta. Am si specificat ca nu vreau raspunsul asta.
La ce imi mai cere fusul orar daca imi ia ora de la PC?
La muncă! nu la întins mâna.

AlexGIS

#3
Citat din: adriancIn afara de asta. Am si specificat ca nu vreau raspunsul asta.
La ce imi mai cere fusul orar daca imi ia ora de la PC?

Pai tocmai, că NU LA ora de la PC se adaugă +2. De aia ţi-am sugerat să laşi 0. Numai bine.

adrianc

Nu e o problema in a seta ora la profil, e mai mult o sugestie pentru FORUM (administrator, host, echipa 3x).
Zice acolo: "Pentru ca forumul sa poata afisa ora corecta trebuie sa selectati ora locala." - daca urmez indrumarea imi afisaza +2. Si asta de cand cu ora de vara. Inainte nu era o problema. Ba chiar la schimbarile anterioare de ora a mers snur.
AlexGIS, daca nu la ora PC-ului adauga +2 atunci la ce?
La muncă! nu la întins mâna.

AlexGIS

#5
Citat din: adriancNu e o problema in a seta ora la profil, e mai mult o sugestie pentru FORUM (administrator, host, echipa 3x).
Zice acolo: "Pentru ca forumul sa poata afisa ora corecta trebuie sa selectati ora locala." - daca urmez indrumarea imi afisaza +2. Si asta de cand cu ora de vara. Inainte nu era o problema. Ba chiar la schimbarile anterioare de ora a mers snur.
AlexGIS, daca nu la ora PC-ului adauga +2 atunci la ce?

La ora implicită a forumului se adaugă +2, adică aia despre care vb tu.  :razz:
Posibil ca ora implicită să coincidă cu ora serverului. Nu ştiu dacă se poate modifica de către admin.
Utilizatorii care se află în ţările unde nu se aplică DST, ce fac?

adrianc

#6
Citat din: AlexGISUtilizatorii care se află în ţările unde nu se aplică DST, ce fac?
Isi seteaza diferenta de fus orat cu 2 mai putin fata de cat au ei de fapt fata de Greenwich. Testat, jucat cu regional settings, rugat amic din Canada sa testeze. Nu am pe nimeni in Rusia (unde s-a renuntat la ora de iarna/vara) sa testeze.
E de la serverele 3x.
Ii rog pe cei mai vechi pe aici, care au mai avut probleme cu hostul de la 3x sa ia legatura cu cineva. E o problema de principiu. Nu suntem pe fusul orar GMT, suntem pe EET sau GMT+2 sau UTC+3 (+2+1).
La muncă! nu la întins mâna.