taxe vamale pentru Statii non-UE

Creat de bogdyman79, Mar 29, 2008, 11:08 PM

« precedentul - următorul »

bogdyman79

Salutare,

 Are cineva idee care este valoarea (%) a taxelor ce trebuiesc achitate in Romania odata cu achizitionarea unei Statii totale din afara UE (din U.S, Canada ).

Am vazut pe undeva ca ar fi 3.75 % si  TVA .... stie cineva mai mult?

daca nu am sa va spun eu dupa ce imi ajunge jucaria :)

Modificat de bogdyman79 (29-03-2008 21:33:50)

mar

Nu taxele sunt o problema, ci vama si mai ales firmele de curierat care percep taxe exorbitante.

bogdyman79

mar: poti sa detaliezi te rog...

moholea

Am un ordin 1437/27.07.2001 al ministerului finantelor care spune ca nu se platesc taxe vamale pentru echipamente de masurat. Nu stiu daca mai e in vigoare.
Curieratul costa 800usd cu UPS, la care s epoate adauga o asigurare de 100usd pentru "damage"

hanszi

Este in vigoare, este completat ulterior prin ordin cu alte utilaje ... 
partial lista:
ORDIN nr. 1.437 din 27 iulie 2001
privind aprobarea Listei cuprinzând utilajele tehnologice, instalaţiile, echipamentele, aparatele de măsura şi control, automatizări şi produse software, achiziţionate din import, care sunt exceptate de la plata taxelor vamale
EMITENT:     MINISTERUL DEZVOLTĂRII ŞI PROGNOZEI
             Nr. 228/27 iulie 2001
             MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
             Nr. 1.437/27 iulie 2001
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 565 din 11 septembrie 2001

    Ministrul dezvoltării şi prognozei şi ministrul finanţelor publice,
    având în vedere prevederile Legii nr. 332/2001 privind promovarea investiţiilor directe cu impact semnificativ în economie,
    în temeiul art. 6 alin. (7) din Hotărârea Guvernului nr. 16/2001 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Dezvoltării şi Prognozei şi al art. 14 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 18/2001 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice,
    emit următorul ordin:

    ART. 1
    În vederea aplicării prevederilor art. 12 alin. (1) din Legea nr. 332/2001 privind promovarea investiţiilor directe cu impact semnificativ în economie, Lista cuprinzând utilajele tehnologice, instalaţiile, echipamentele, aparatele de măsura şi control, automatizări şi produse software, achiziţionate din import, care sunt exceptate de la plata taxelor vamale, va avea conţinutul din anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
    ART. 2
    Lista cuprinzând utilajele tehnologice, instalaţiile, echipamentele, aparatele de măsura şi control, automatizări şi produse software, achiziţionate din import, care sunt exceptate de la plata taxelor vamale, va fi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I.

                      Ministrul dezvoltării şi prognozei,
                          Gheorghe Romeo Leonard Cazan

                         Ministrul finanţelor publice,
                            Mihai Nicolae Tanasescu

*T*
    ANEXA 1

                                 LISTA

                       cuprinzând utilajele tehnologice,
                instalaţiile, echipamentele, aparatele de măsura
    şi control, automatizări şi produse software, achiziţionate din import,
                 care sunt exceptate de la plata taxelor vamale
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
  Poziţia                         Denumirea mărfii
 tarifara
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
8402.11.00   - - Cazane acvatubulare cu o producţie orara de aburi de

.........................................................................................................
 
8705.90.30   - - Autopompe pentru beton
90.15        Instrumente şi aparate de geodezie, de topografie, de arpentaj,
             de nivelat, de fotogrammetrie, de hidrografie, de oceanografie,
             de hidrologie, de meteorologie sau de geofizica, excluzând
             busolele; telemetre:
9015.10      - Telemetre:
9015.10.10   - - Electronice
9015.10.90   - - Altele
9015.20      - Teodolite şi tahometre:
9015.20.10   - Electronice
9015.20.90   - - Altele
9015.30      - Nivele:
9015.30.10   - - Electronice
9015.30.90   - - Altele
9015.40      - Instrumente şi aparate de fotogrammetrie:
9015.40.10   - - Electronice
9015.40.90   - Altele
9015.80      - Alte instrumente şi aparate:
             - - Electronice
9015.80.11   - - - De meteorologie, hidrologie şi geofizica
9015.80.19   - - - Altele
             - - Altele:
9015.80.91   - - - De geodezie, topografie, topometrie, nivelmetrie
                   şi hidrografie
9015.80.93   - - - De meteorologie, hidrologie şi de geofizica
9015.80.99   - - - Altele
90.16        Balante sensibile la o greutate de minimum 5 cg, cu sau
             fără greutăţi:

LEGE nr. 332 din 29 iunie 2001
privind promovarea investiţiilor directe cu impact semnificativ în economie
EMITENT:     PARLAMENTUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 356 din 3 iulie 2001

ART. 12
    (1) Utilajele tehnologice, instalaţiile, echipamentele, aparatele de măsura şi control, automatizări şi produse de software, achiziţionate din import, care îndeplinesc condiţiile prevăzute la alin. (3), necesare pentru realizarea investiţiei, sunt exceptate de la plata taxelor vamale conform listei aprobate prin ordin comun al ministrului dezvoltării şi prognozei şi al ministrului finanţelor publice.
    (2) Bunurile noi prevăzute la alin. (1), achiziţionate din import sau din România, necesare pentru realizarea investiţiei, beneficiază pe perioada de realizare a investiţiei, pana la punerea în funcţiune a acesteia, de amânarea plăţii taxei pe valoarea adăugată, potrivit reglementărilor în vigoare, respectiv pana pe data de 25 a lunii următoare datei de punere în funcţiune a investiţiei.
    (3) În înţelesul prezentei legi, bunurile la care face referire alin. (1) sunt considerate bunuri noi dacă au fost produse cu cel mult un an înainte de intrarea lor în ţara şi nu au fost niciodată utilizate.

hanszi

scuze dar totusi este abrogat legea 332/2001 art 12 deci implicit si hotararea 1437/2001 astfel:

LEGE nr. 241 din 12 iulie 2007
pentru abrogarea unor reglementări prin care sunt acordate scutiri sau exonerări de la plata taxelor vamale ale unor bunuri
EMITENT:     PARLAMENTUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 496 din 24 iulie 2007

    Parlamentul României adoptă prezenta lege.

    ARTICOL UNIC
    La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
    a) art. 7 din Legea nr. 95/1993 privind continuarea participării României la construirea Combinatului minier de îmbogăţire a minereurilor acide cu conţinut de fier de la Krivoi Rog - Ucraina şi asigurarea resurselor de finanţare necesare, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 113 din 12 februarie 2002;
    b) alin. (2) al art. 34 din Legea nr. 121/1996 privind organizarea şi funcţionarea Corpului Pompierilor Militari, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 257 din 23 octombrie 1996, cu modificările ulterioare;
    c) art. 76 din Legea educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 200 din 9 mai 2000, cu modificările şi completările ulterioare;
    d) alin. (1) al art. 12 din Legea nr. 332/2001 privind promovarea investiţiilor directe cu impact semnificativ în economie, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 356 din 3 iulie 2001, cu modificările ulterioare;

moholea

oricum e interesant de aflat la cat se ajunge cu cheltuielile. cred ca cu tot cu vama si tva iesi mult mai ieftin.

bogdyman79

am gasit un program pe net TARIC ... care imi zice ca taxele vamale sunt de 3.7 % ... ar fi bine sa fie asa ...
aici e http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=RO" target="_blank">http://ec.europa.eu/taxation_customs/dd ... ap?Lang=RO

...
 va spun eu la sfarsit cat e in realitate

numai sa ajunga jucaria...

bogdyman79

Salutare
Am ridicat ieri statia de la o sucursala a Postei Romane (OP 13 pt. ieseni).
M-a costat asa:
taxa vamala = 3.70 % din valoarea facturata
+ TVA 19%
si se plateste in LEI

As scoate-o pe teren dar nu pot pt. ca ploua ....

pt hanszi: D-na de la posta mi-a calculat taxa dupa codul 9015.20.10 de care zici tu acolo ... probabil ORDINUL nr. 1.437/2001 este inca in vigoare sub o alta forma dar in mare cu aceleasi coduri...

pe curand

Modificat de bogdyman79 (16-04-2008 08:32:06)

moholea

ai cumparat-o de la ceva firma, sau de la o persoana? daca e firma da un link sa vedem ce vand aia... si eu am gasit preturi super dar in plus fata de ce zici tu mai costa 800usd transportul cu UPS.

 :nod:

bogdyman79

am luat-o de la colegul nostru din Canada Dl.ing. Bujor Tanasescu ... mi-a trimis-o cu Canada Postal Servicies ... din cate am inteles mai mult de 200usd nu face transportul.
A ajuns in fix 10 zile lucratoare.

nu stiu care sunt conditiile la firmele de curierat :nod:

nu mai stiu unde am vazut pe net  ca spunea cineva ca i-a venit aparatu cu DHL la Buc. in Otopeni si a trebuit sa plateasca taxa si tva prin brasov si abia apoi i-au adus aparatul la brasov ....

spor la cautare...

PS. e serios dl. bujor .... recomand

moholea

Mi-am luat din SUA Sokkia set 610 cu 4000usd. Transportul cu UPS a fost 950usd. Am o pila la UPS in Cluj si n-am platit nici vama nici tva. In mod normal trebuia sa platesc 2200 Ron  :cool: