examen autorizare caegoria B

Creat de icm, Mar 14, 2012, 03:43 PM

« precedentul - următorul »

icm

buna. citeam ce s-a scris in legatura cu acest topic. si eu am sustinut examen sapt. asta...sunt dezamagita de mine si cam de tot. nu s-au afisat rezultatele inca insa sunt sigura k l-am picat din cauza probei scrise si din cauza faptului k nu am stiut cum si ce sa invat. m-am chinuit cu tematica afisata de OCPI (ceea ce am crezut eu ca aceasta contine) si tin sa va marturisesc ca daca nu as fi invatat nimic si m-as fi prezentat la examen as fi raspuns exact la fel la grilele date. ok, multi ar spune k am invatat pt mine mai multe, ceea ce este adevarat...dar asta nu ma multumeste.
        inainte de examen am incercat sa cer ajutor in legatura cu ce tip de intrebari se vor da, insa a fost o singura persoana care isi amintea ceva intrebari.
        astfel, m-am hotarat sa postez asa cum eu imi amintesc subiectele care au fost de data asta. testul a fost grila:10 intrebari si atat. (ori la bal, ori la spital)
         
       ENUNTURI SI VARIANTE DE RASPUNS APROXIMATIVE (nu sunt redate cuvant cu cuvant)
          1. Calculul coordonatelor punctelor din reteau de indesire se face tinand cont ca aceasta este:
          a)retea libera incadrata de punctele retelei de sprijin
          b)retea constransa pe punctele retelei de sprijin (CORECT)
          c)retea incadrata intr-un poligon format de punctele retelei de sprijin

          2.Eroarea admisa de OCPI pt coordonatele absolute ale unui punct de contur pt un tren imprejmuit este:
          a)-+10 cm
          b)+-20 cm (CORECT)
          c)-+30 cm
          d)+-40 cm

          3.Inscrieri in cartea funciara sunt:
          a)intabularea (CORECT)
          b)inscrierea provizorie (CORECT)
          c)notarea (CORECT)
          d)mentiunea

          4.In decurs de 3 luni se poate face contestatie pentru:
          a)amenda
          b)suspendare
          c)retragere
          RAPUNS CORECT : NICIUNA

          5.La pozitionarea unui punct cu aparat GPS trebuie sa se tina cont de :
          a)a nu avea la orizont obstacol care depaseste ca unghi vertical 15 grade (CORECT)
          b)a nu avea in apropiere suprafete reflectorizante (CORECT)
          c)a nu avea in apropiere retele de inalta tensiune (CORECT)
          d)a avea accesibilitate la punct (CORECT)
          e)a fi ferit de distrugere (CORECT)

          6)Documentele tehnice realizate in urma introducerii cadastrului general:
          a)registrul cadastral al imobilelor (CORECT)
          b)registrul cadastral al proprietarilor (CORECT)
          c)indexul alfabetic al proprietarilor (CORECT)
          d)plan cadastral+Anexa 1 la cartea funciara (CORECT)
          e)registrul index

          7)Harta L-35-125 este la scara:
          a)1:5000
          b)1:10000
          c)1:100000 (CORECT)
          d)1:50000

          8.Intr-o carte funciara se inscrie:
          a)unul sau mai multe imobile de pe teritoriul unei unitati administrativ teritoriale ,apartinand aceluiasi proprietar
          b)unul sau mai multe imobile din intravilan apartinand aceluiasi proprietar
          c)un singur imobil  (CORECT)
         
          9.Proiectia Stereo 70 este:
          a)conforma, cu plan de proiectie tangent
          b)conforma, cu plan de proiectie secant (CORECT)
          c)unghiulara
          d)....(nu mai retin)
         
        10.Terenurile aprtinand domeniului public pot fi:
          a)inchiriate (CORECT)
          b)vandute si concesionate
          c)concesionate (CORECT)

         Proba practica a constat din masuratori in teren (cu statia pe post de teodolit) pentru a putea calcula prin retrointersectie punctul de statie. (USOR)

         In cazul in care am gresit ceva la enunturi sau ce am bifat cu (CORECT) este eronat, va rog sa ma corectati.

         Sper sa fie de folos cuiva ceea ce am postat pe acest forum si sa reusiti sa va autorizati, pt ca avem toti loc pe piata asta care geme dupa tineri dornici sa schimbe ceva in sistem, alaturi bineinteles de persoanele veterane, de buna credinta, dispuse  a lasa mostenire cunostintele si experienta lor profesionala.
          Va urez succes tuturor si cariere marete!!!

Modificat de icm (14-03-2012 13:45:53)

adrianc

La ce oficiu se intampla asta?
La muncă! nu la întins mâna.

icm


mihaimm2004

Bravo pentru idee! Cred ca sunt/suntem multi colegi curiosi sa afle/aflam ce subiecte se dau.
Ar trebui totusi schimbata denumirea topicului in "subiecte proba scrisa examen autorizare categoria B".

John Doe

Beton. Dupa cateva examene toata lumea va sti toate intrebarile si raspunsurile pe de rost, ca la scoala de soferi. Meseria...? ce e aia?

adrianc

John Doe, asta e nimic, sa vezi ce discuta studentii pe grupurile de feisbuc.
Eu propun moderatorilor sa nu permita furtul intelectual, la fel cum nu permit nici crackuri pentru soft.
La muncă! nu la întins mâna.

romeo_zsurzs

Dar totusi ar trebui incurajat dorinta colegilor de breasla sa invete, sa fie curiosi sa invete lucrurile de baza. :hi:

adrianc

Lucrurile de baza trebuie sa le stie oricum. Sa invete lucruri complementare.
La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

Asta cu "furtul intelectual" e alta poveste, mult mai lunga... crack-ul e destul de clar, stii ce este si se poate interzice sau nu dar furtul intelectual... ce definitie are? când este si când nu este?
In orice caz, cred ca nu numai eu si nu numai pe forum, incercam sa nu incurajam anumite atitudini. Prea multe ca sa le insir aici, dar le doresc nervi de otel tuturor celor care fac asta. Si intr-o zi poate ca va fi mai bine.

mihaimm2004

#9
Citat din: John DoeBeton. Dupa cateva examene toata lumea va sti toate intrebarile si raspunsurile pe de rost, ca la scoala de soferi. Meseria...? ce e aia?
De la curiozitatea aflarii modului in care se desfasoara examenul de autorizare pentru ambele categorii C sau B in diferite colturi ale tarii (daca cumva difera acest lucru) sau curiozitatea aflarii tipului de subiecte care se dau la acest examen si pana la a invatza intrebarile si raspunsurile pe de rost e cale lunga. Nu vreau sa cred ca sunt colegi care ar incerca macar sa faca chestia asta.
Pana la urma, din pacate sau poate din fericire cred ca certificatul acela de autorizare categoria C sau B atesta doar faptul ca stii niste notiuni de cadastru/topografie nu si ca stii sa iti faci meseria pentru care ai o anumita diploma.

icm

#10
Citat din: John DoeBeton. Dupa cateva examene toata lumea va sti toate intrebarile si raspunsurile pe de rost, ca la scoala de soferi. Meseria...? ce e aia?

        Nu asta a fost intentia mea, John Doe, ci aceea de a informa alti doritori asupra tipologiei (formatului) acestor ,,intrebari grila'' din cadrul examenului. Nici nu se pune pb de a invata pe de rost ceva. Sunt un milion de intrebari posibile si astea sunt doar 10!
        Pe de alta parte meseria pe care tu o pomenesti ar trebuie sa fie in primul rand acea proba practica pe care o sustii si care in cazul nostru te informez ca nu prea a interesat pe cineva. Am fost trimisi pe oficiu cu un inginer (care sa ne arate bisericile), am facut in cadrul unor grupuri de 2, 3 colegi (in functie de cate aparate au fost) retrointersectie pt a determina punctul de statie al fiecarui aparat, dupa care am fost dusi intr-o sala si lasati sa ne facem calculele. Chiar daca nu a stat nimeni cu noi , fiecare a stiut ce are de facut, si-a facut retro prin metoda proprie si am comparat la sfarsit sa fim cam ,,pe acolo'' (adica nu pe langa cladire).
         Acum curiozitatea mea ar fi sa stiu cum o sa ne puncteze la proba practica? Numai in functie de calcule....?Adica asa ca la un examen la facultate?......Si spun eu mai departe.....,,Meseria...? ce e aia?''(John Hoe)

John Doe

@icm: Nu te-am banuit de nici o intentie ciudata, ma refeream la gaselnitele curente pentru a trece asemenea tip de examen. Ce se mai intampla la un OCPI sau altul e interesant pentru toata lumea, cine mai afla cate ceva sa ne tina la curent.

mihaela

stie cineva ce tip de intrebari (scris, oral) se pun la examen cat.A

Tevez

La scris-din bibliografie/tematica pt. categoria A, la oral întrebări despre lucrarea cu care te-ai dus să te "lauzi" acolo, dar practic, după cum e tradiţia, poate întreba orice. :razz:

dtoni

#14
Citat din: TevezLa scris-din bibliografie/tematica pt. categoria A, la oral întrebări despre lucrarea cu care te-ai dus să te "lauzi" acolo, dar practic, după cum e tradiţia, poate întreba orice. :razz:
si sigur te va intreba pe langa...:) cel mai bine este sa faceti o lucrare complicata sau mai putin obisnuita. eu am facut o retea prin metoda trilateratiei compensata prin metodada celor mai mici patrate am printat toate, absolut toate calculele am desenat schita retelei cu elipsele erorilor... etc.
sfatul meu este sa nu va bagati la retele facute cu GPS pentru ca acolo nu pre ai ce face. Ce poti sa le zici? ca ai pus GPS in statie si ai asteptat 1 ora dupa care l-ai legat la BUCU? este cam putin si atunci ajungi in situatia in care vei fii intrebat pe langa.

Ca si idee daca as mai da examen pt A atunci as face o Urmarire in timp a unei constructii cu poze grafice calcule cat mai multe posibil descrierea nivelei, descrierea mirei, descrierea marcilor topografice , as face referire la stasurile in vigoare  etc etc .

ca si informatie lucrarea mea a afut undeva la 120 pagini din care doar vreo 10 erau partea scrisa restul EXcel.