Registru evidenta lucrari

Creat de John Doe, Mar 12, 2012, 10:49 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Dupa cum stim, Ordinul 107/2010 prevede ca obligatie a autorizatilor si tinerea unui registru de evidenta a lucrarilor realizate/refuzate.
Toate bune pana aici, dar am primit un avertisment brusc de la OCPI-ul de unde am domiciliul fiindca nu am depus registrul de lucrari pe anul 2011. Desi nu am avut nici o lucrare in judetul respectiv in 2011, doar in alte judete. Mi s-a spus ca trebuia sa depun o declaratie pe propria raspundere cum ca asa este, si s-a rezolvat cumva amiabil.

A mai patit cineva asa ceva? Sau ar trebui sa depunem anual cate o declaratie din asta la fiecare OCPI din tara cum ca nu am avut lucrari acolo? N-am gasit nimic legiferat pe tema asta, stie cineva mai multe? Unde se depun sau nu registrele de evidenta a lucrarilor?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

eu depun in fiecare trimestru ( asa se cere) la ocpi-ul unde am domiciliul.
in alte judete nu lucrez, dar nu depun acest registru.
iti dai seama ca daca toti autorizatii trebuie sa depuna la fiecare ocpi in parte pe toata tara ce prostie va iesii.

oricum sa ne cere registrul cu lucrari e o prostie. ne au in evidenta si cu o simpla cauta in cateva secunde / maxim minute au toata informatia despre noi.

 :hi:

kkndkk

Se tine un singur de registru de lucrari pentru lucrarile pe toata tara. Daca nu ai nici-o lucrare realizata in anul respectiv, nicăieri in tară (sau trimestru, depinde de OCPI) depui declaratia la OCPI unde ai domiciliul. Dar chiar daca ai lucrari in alte judete le treci in registru si-l prezinti la control la OCPI-ul unde domiciliezi.

John Doe

Da, asta ar avea o logica, desi e cam dedusa de par din restul textului.
Multumesc pentru raspunsuri.

dayquil

Buna,daca fac lucari in alte judete iar in cel care sunt autorizat nu am facut lucrari ,trebuie depus sau nu registru?

John Doe

Fiecare OCPI te poate controla doar in judetul lui, n-are nici o treaba cu altele. Poate ar fi bine sa depui totusi o declaratie simpla pe proprie raspundere cum ca nu ai efectuat lucrari in judet in perioada respectiva. Desi se poate verifica asta usor, totusi e bine fiindca daca se verifica pe cap de autorizat care a depus registrul sau nu, s-ar putea s-o incasezi.
Cel mai sigur ar fi sa dai un telefon la OCPI si sa intrebi.

alive

Salut,

Lucrez la un program online de evidenta lucrari realizare/refuzate si am nevoie de acele tabele care se dau de la ocpi cu nr de inregistrare pfa/ nr inreg ocpi / admis/respins , am nevoie doar sa vad formatul final.

adrianc

#8
Citat din: aliveSalut,
Lucrez la un program online de evidenta lucrari realizare/refuzate si am nevoie de acele tabele care se dau de la ocpi cu nr de inregistrare pfa/ nr inreg ocpi / admis/respins , am nevoie doar sa vad formatul final.
Vezi in ordinul 107/2010 - anexa 7
La muncă! nu la întins mâna.

alive

#9
Citat din: adrianc
Citat din: aliveSalut,
Lucrez la un program online de evidenta lucrari realizare/refuzate si am nevoie de acele tabele care se dau de la ocpi cu nr de inregistrare pfa/ nr inreg ocpi / admis/respins , am nevoie doar sa vad formatul final.
Vezi in ordinul 107/2010 - anexa 7

Multumesc pentru ajutor.

oldbob66

la cati bani se ruleaza la ANCPI ar trebui sa faca un registru de evidenta a lucrarilor online pt intreg teritoriul tarii, asa se usureaza si rezolva problemele tuturor...atat a inspectorilor cat si a autorizatilor. chiar nu cred ca ar trebui sa-si bata capul cu asa ceva colegii nostri....

alive

#11
Citat din: oldbob66la cati bani se ruleaza la ANCPI ar trebui sa faca un registru de evidenta a lucrarilor online pt intreg teritoriul tarii, asa se usureaza si rezolva problemele tuturor...atat a inspectorilor cat si a autorizatilor. chiar nu cred ca ar trebui sa-si bata capul cu asa ceva colegii nostri....


Asa am zis si eu dar... deh.. Romanica te trage in jos.

sasuandrei

@alive
Atentie !
Acest lucru l-am facut si eu. Insa surpriza. OCPI Teleorman au cerut acest registru in format analogic, cu sigiliu.

kkndkk

La noi s-a interzis salariatilor sa mai puna la dispozitie tabelele din baza lor de date. Si da, se cere registrul snuruit, sigilat si scris cu pixul sau stiloul. (si culmea si in format digital pe CD).

Modificat de kkndkk (22-05-2013 00:06:50)

John Doe

Curând o sa-l ceara autentificat de notar... :)