Autorizati excusi de pe listele de autorizare

Creat de looser, Mar 29, 2008, 12:08 AM

« precedentul - următorul »

looser

La Satu Mare conducerea OJCG a intocmit o lista preferentiala cu 18 pesoane care mai au dreptul dupa 20.03.2008 sa depuna lucrari spre avizare. Restul de 24 am fost exclusi fara nici o explicatie. Lista a fost transmisa si birourilor notariale.
Vrem sa stim daca si in alte judete s-au semnalat asemenea abuzuri!

god of thunder

kkk

Modificat de god of thunder (12-04-2008 23:07:41)

trepied


smartcad

la calarasi nu!!! deocamdata oficiul national nu a dat nici un ordin si tocmai d aceea la noi inka se accepta lucrari d la toti autorizatii :nod:  ar trebui sa punem televiziunea la curent cu c se intampla si sa strangem semnaturi sa punem uniunea geodezilor ku botu p labe


436/581px 45.4KB

johnson40

si la Dambovita se primesc lucrari, ar trebui facut ceva in sensul asta, ptr. ca OGR-ul nu sta degeaba

bstcad

RAZBOINICILOR

mai puneti-va mintea in cui.... cu strangerea de semnaturi
Credeti ca suntem la piata.... Azi dam o lege si maine ne batem joc de ea si o modificam dupa cum ne sufla in ceafa cativa artileristi sau cativa functionari publici carora li s-a infundat treaba cu aceasta lege...
Haideti sa mai fim si pentru unele schimbari ca in bine .... ca aceasta de ex...

HALAL de ANCPI ---- au semnat niste protocoale cu OGR-ul si acum se dau inapoi ca racul..

mihailavram

de acord cu tine bstcad
sa ramana acest forum pentru angajatii din primarii si altii care se tem de noua legislatie.
personal ma retrag de pe acest forum plin de invidie si de lucruri care nu sunt la locul lor.
succes celor care vor sa faca topografie din nestiinta
SCOALA NU SE FACE PE FORUM :hi:

trepied

autoriz ancpi s-au prelungit pina in martie 2009. s-a aprobat la ultima sedinta de Guvern plus ...

johnson40

Dl avram si bstcad sa stiti ca acesta nu este  un razboi al acelora pe care i-ati enumerat , eu spre ex. am terminat fac. de IF si cursurile de specializare in cad. topo si geodezie in cadrul fac. de geodezie din buc. sunt autorizat din 2005
iar acum dupa legea 16 trebuie sa mai stau inca 2 ani ptr. a-mi recapata acelasi drept .
Va intreb este corect ? (adica peste 2 ani voi fi mai bun decat acum dupa ce am executat sute de lucrari)
Vede-ti pune-ti problema exact cum vor cei care au elaborat legea.
OGR afirma ca nu ei au facut legea (si mai vorbim de responsabilitati)

el2020

Tare mai esti bstcad!eu zic ca dicutia de pe forum a avut o nota decenta si reflecta o realitate.e vorba de familii si de destine.daca ai pune mana pe ceva carti de drept ai vedea ca nu trebuia nici L217 si nici modificarea la L16 ca sa isi exercite dreptul de semnatura cei deja autorizati.citeste art.4 alin.1 din codul civil.
Faptul ca iti pui nr. de telefon nu are nici o valoare.cred ca ai sub 30 de ani asa ca mai ai de mancat si din "geodezie" si din viata.
Daca nu te afecteaza cu nimic  toate schmbarile din "domeniul" asta nu mai veni cu idei in prag de seara.
Nu ai dreptul.
Trebuie sa dam dovada de maturitate, sa fim constructivi chiar si pe forum si sa rezolvam odata problemele astea .

johnson40

si sa mai stiti ceva ca cei care au lucrat la legea 18 nu au fost toti neprofesionisti iar cei care dau cu pietre acum va intreb de ce nu v-ati angajat atunci (erau salarii mici) .
am intalnit persoane cu scoala multa care spuneau niste aberatii de te durea capul, asa ca lasati_o mai incet cu pietrele. este foarte adevarat sunt si persoane care executa niste lucrari de te apuca pandaliile dar hai sa nu ii bagam in aceiasi oala pe toti.

trepied

sunt unii care cred ca daca stiu sa de enter la pc si la statie sunt  mari geodezi. din pacate experienta se castiga greu si in timp nu cu enter si click click. in privinta legii 18 asa este, salariile erau mici si in plus era o treaba cu hei rup-ul

hanszi

Se poate citii undeva pe net despre prelungirea autorizatiilor vechi pina martie 2009 si unde ?

trepied

vezi pe wwww.ogr2007.ro
In sedinta de Guvern din 31 martie 2008 a fost aprobata OUG. nr. 40 de modificare a art. 40 din Legea nr. 16/2007, care are urmatorul cuprins:
"In termen de 2 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, orice geodez cu drept de semnatura sau asimilata conform art. 2 si 3 poate obtine, in conditiile prevazute la art 8, inscrierea in Ordin si in Registrul national al Geodezilor".
Ca urmare a prevederilor invocate mai sus valabilitatea Certificatelor de Autorizare emise de ONCGC/OJCGC sau ANCPI/OCPI se prelungeste pana la data de 20 martie 2009.

toderascu

#14
Citat din: looserLa Satu Mare conducerea OJCG a intocmit o lista preferentiala cu 18 pesoane care mai au dreptul dupa 20.03.2008 sa depuna lucrari spre avizare. Restul de 24 am fost exclusi fara nici o explicatie. Lista a fost transmisa si birourilor notariale.
Vrem sa stim daca si in alte judete s-au semnalat asemenea abuzuri!

Foarte bine au facut! Asta nu e abuz e respectarea legii

Modificat de toderascu (06-04-2008 03:15:09)