Dezmembrare o idee daca se poate

Creat de vali_costea, Feb 22, 2012, 10:31 PM

« precedentul - următorul »

vali_costea

Am o situatie: 2 loturi, cu 2 nr. cad diferite, alaturate, acceeasi prop. si pe unul si pe altul.Lot a si lot b.Prop. au facut prin instanta iesirea din indiviziune si a rezultat lot ab1 si lot ab2.Cum o sa procedez eu ca si lucrare?O idee de inceput.


580/278px 9.6KB

kkndkk

Prima dată alipire rezultând un singur imobil şi apoi dezlipire conform iesirii din indiviziune. Deşi cred că la iesirea din indiviziune se specifică faptul că lotul a se imparte in două loturi şi lotul 2 se imparte si el in două loturi, deoarece masa succesorală este compusă din imobilelele cu Nr cad a şi Nr cad b. In acest caz vei face două dezlipiri. Vino cu detalii din SC

vali_costea

Pai tocmai asta e problema, ca prin expertiza facuta sa impartit direct: sau luat ambele loturi, a si b, avand nr. cad. separat si sau dat pe din doua, normal ar fi trebuit , cred eu, sa se faca asa : Se atribuie din lot A reclamantului lot A1 si paratului lot A2, din lot B reclamantului lot B1 si paratului lot B2.

kkndkk

Ai dreptate. Atunci fa alipirea fără sa atasezi SC ca act si apoi dezlipirea. Oricum ambele documentatii sunt tehnice si nu trec prin carte. La sfârşit proprietarii vor nota propunerea de dezlipire in carte  si vor prezenta SC. Sau daca la OCPI nu-ti acceptă proprietarii sa facă indreptare de eroare materială (este gratis)

Modificat de kkndkk (23-02-2012 09:42:47)