Cum ar putea rezolva un proiect PPP problemele de cadastru din Rom nia

Creat de goguletz, Feb 20, 2012, 06:32 PM

« precedentul - următorul »

Ionica34

Il intreb pe dl Busuioc un singur lucru :
Judetul Dambovita a fost parte a mai multor proiecte pilot :
- pe vremea defunctului IGFCOT, dl. Balota cu echipa (echipele) din subordine, adica IGFCOT-ul in sine au realizat prin 1994-95 poate mai tarziu, nu mai tin minte exact datele un proiect pilot de implementare a legii 18/1991. Foarte frumos ambalata si prezentata lucrarea, arata planul cadastral al intregului judet, in sistem Stereo 70, mai ramanea de umplut baza de date!!! Care nu s-a mai umplut.
- acum cativa ani, tot judetul Dambovita a fost ales pentru proiectul pilot de implementare a cadastrului general. De ce naiba, ca doar i-l facuse IGFCOT-ul acu ani buni?!! Cert este ca si pe proiectul asta s-au papat banii, s-au efectuat "lucrarile" si tot nu s-a rezolvat nimic.
Inca in Dambovita se masoara grafic pe plan, suprapunerile sunt adevarate cosmaruri, daca te duci din Bucuresti sa faci plan parcelar sau cadastru acolo, te mananca inspectorii pana cand te saturi, sa nu mai bati tu autorizat nenorocit din Bucale sau alta parte sa le iei lor painea de la gura (Asta e cam peste tot, nu conteaza ce faci, cat de bine faci, conteaza ca nu esti de-al casei, din judet).
Dl. Busuioc, nu va opreste nimeni sa puneti piciorul in prag. Dar nu veniti domnule si ne vindeti gogosi, ca nu suntem nici noi tampiti.
Stiu ca daca citeste postul asta, nu mai pup eu dosare aprobate, cum nu mai pup nici la Ilfov de cand m-am certat cu ei.
D-aia nu mai pot eu.
 :D

vali_costea

lasa Ionica, iti gasesti un colaborator, tu faci lucrarile si el pune stampila, tu il ajuti cu un aparat si o sa iasa un parteneriat-->Privat-Privat si lucrarile merg in continuare :)

Atopor

Ce nu a spus Busuioc  e ce se intampla cu terenurile detinute fara acte? Nu este localitate care sa nu aiba astfel de terenuri. Cefac? Ii fac proprietari pe cei care le lucreaza? In "asociatii" se lucreaza pamantul unor decedati dupa care nu s-a facut succesiunea si nu se stie cine sunt succesorii. Pe astea cum le inregistreaza? Mai sunt zeci de situatii particularece trebuie identificate inainte de cadastru general. Acum nu se cunosc limitele localitatilor. Mi-e groaza cand merg la ocpi cu o lucrare la limita localitatii. Sigur voi avea nota de compltare pentru ca limita dintre localitati trece prin mijlocul tarlalei, taind in doua zeci de parcele, in loc sa fie la marginea sau pe mijlocul raului(paraului), sau drumului, sau padurii, etc.
Mai intai trebuiesc stabilite limitele in care se desfasoara acest cadastru si bornarea corespunzatoare a teritoriului. Si asta inainte de cadastru si nu ca parte din cadastru.
Nu stiu de ce, la noi, toate se incep de la sfarsit si se sar etape importante, ca apoi sa se spuna ca nu a iesit proiectul pentru ca e imposibil.
Eu mai sper ca se va intampla odata ca in conducerea acestei activitati sa ajunga oameni competenti si cu capul pe umeri(nu in traista) si care sa puna lucrurile in ordinea fireasca.

Ionica34

Pai de ce sa stabilim limitele tarii, ale judetelor si comunelor si apoi cele intravilan/extravilan?
Asa, le pune cap la cap si "ieste" tot Pamantul al nostru!!!
Ca suntem aici de 7000 de ani!!! :rotfl:

Kaleh

Doamne, Ionica! Tu chiar crezi ca se va indrepta ceva-cindva la noi? Sau macar se va incerca asta?
Tu stii cine are pe mina Dimbovita, nu? Crezi ca o sa se lase?
Ca sa nu mai spun de Bucuresti... Voi chiar nu ati observat ceva? CA IN BUCURESTI NU LUCREAZA DECIT BUCURESTENII? CA SA-TI INREGISTREZI O LUCRARE SI SA TRIMITI FISIERUL CP, ETC., AI NEVOIE DE UN USER NAME SI PAROLA... NU AJUNGEA SA DAI NR. AUTORIZATIEI? CUM DE FAPT AR TREBUI SA FIE, NU?
Mai am multe, dar mi-e sila...

topodb

Sincer eu ma intreb cum se va recupera investitia privatului/privatilor, banuiesc ca nu vor merge din poarta in poarta sa predea lucrarilor.. si nu cred ca vor fi dispusi sa astepte ani buni pana cand va avea nevoie beneficiarul de lucrare. Poate nu am rasfoit eu suficient de bine diversele articole despre acest PPP, dar cred ca ar fii interesant de stiut si acest aspect.. :)

Ionica34

Foarte simplu se vor recupera cheltuielile :
Statul plateste.
Privatul face lucrarea, prezinta nota de plata si ANCPI plateste.
Mai exact, ai o lucrare de facut.
Vrei sa vezi informatii despre vecini : ceri informatii la privat si platesti (prin intermediul ancpi).
Vrei sa vinzi : notarul face o solicitare catre privatul care detine baza de date, si tu platesti.
Asa isi recupereaza cheltuielile.

cornelpricop

Oare investitia nu se poate recupera si altfel?
Mai exact sa se impoziteze terenurile agricole extravilane si intravilane functie de clasa de calitate a terenului agricol. Dar pt aceasta trebuie sa se faca si cadastru calitativ, care face parte din cadastrul general. Un lucru care TOTI (sau aproape toti) au uitat (sau omis).
Poate se va reglementa si aceasta problema (a recuperarii investitiei).
O zi buna

Arhimede

Las-o balta cu impozitele , nu stiu pe ce lume traiesti dar eu am avut ocazia sa vad o mare parte din tara  unde oamenii au dat terenul in arenda si de unde primesc aprox.200lei pe hectar din care dau impozit aprox 50 lei mai dau banii pe tren autobuz etc pentru a merge sa ridice banii , mai beau o cafea si au ramas practic fara nici un ban ,deci marirea cumva a impozitelor pe trenurile agricole este o prostie , si am uitat , fiscul mai hartuieste si el ca trebuie sa plateasca inpozitul pe venit ,