Definitii

Creat de adimar, Feb 07, 2012, 01:11 AM

« precedentul - următorul »

adimar

Revin si mai adaug 3 intrebari:
1.APARTAMENTAREA
2.REAPARTAMENTAREA
3.Daca am boxa/ pivnita sa/ garaj anexe la un apartament pe acelasi act la prima inreg am 2 optiuni sau una:
a.docum separata boxa separat apartament
b.o singura docum ptr boxa si apartament
MULTUMESC

bad wolf

Nu nu puteai sa-ti faci un singur topic??

Modificat de bad wolf (07-02-2012 02:19:34)
Sper sa gasesc cararea corecta !

adimar

Ai dreptate dar akm asta e!Astept sa ma luminati.

adimar


my_djin

3. Ai o singura optiune 2 dosare separate. La boxa pui copii simple la actele de proprietate.

lacriman

Nu, ai doua optiuni, dar nu ale tale ci ale proprietarului sau asociatiei. Daca boxa/garajul sunt vandute strict legate de apartament, atunci le faci impreuna (nu se pot vinde separat). Teoretic ar trebui sa scrie in acte, dar... teoretic. In Noul cod civil are ceva articole despre proprietatea fortata, care zice si de cazurile astea.

my_djin

Am avut un apartament . Boxa era trecuta in actul de vanzare\ cumparare. , si a trebuit sa fac 2 dosare ca sa platesti taxa de 2 ori.

John Doe

Optiunea... tot una ar fi, dar alta: intreaba la OCPI, cine stie cum vor ei. Fiindca nu noi iti avizam lucrarea.

AlexGIS

#8
Citat din: my_djinAm avut un apartament . Boxa era trecuta in actul de vanzare\ cumparare. , si a trebuit sa fac 2 dosare ca sa platesti taxa de 2 ori.

Boxa se poate pune pe acelaşi UI. Se poate figura separat în documentaţie ca încăpere  situată la subsol, parte componentă din UI. Nu e nimic greşit. În privinţa garajului, dacă nu face parte din condominiu şi face parte dintr-o construcţie separată, nu se poate figura în aceeaşi documentaţie ca făcând parte din apartament, dar dacă garajul e în bloc, la fel ca şi boxa, se poate integra în acelaşi UI.

La apartamentări la construcţii noi, dacă dezvoltatorul/constructorul vrea să vândă unui client un apartament cu tot cu boxă, faci UI-uri separate?

adrianc

AlexGIS e foarte corect ce spui tu, se poate, DAR ar fi muuult mai practic sa se atribuie doua numere cadastrale: unul pentru apartament si altul pentru boxa. Poate omul o sa vrea sa vanda boxa separat.
Si la intrebarea ta raspund cu DA! Crezi ca dezvoltatorul o sa stea sa dezmembreze (apartamenteze/reapartamenteze) de o mie de ori ca ala vrea garaj la subsol, alalalt vrea boxa? O dezmembrare (apartamentare - scuze, dar pentru mine sunt sinonime), 100 de numere cadastrale si vinde ce vrea, cum vrea.
Ba mai mult, la carte scrie ca pentru numerotarea cadastrala se acorda un numar pentru intreg imobilul iar pentru UI se acorda numere fractionare dupa cum urmeaza: pentru subsol /-1, /-2 (daca are mai multe subsoluri), pentru fiecare nivel (nivel nu etaj) /1, /2, /3, /4..... (parter =/1, et 1 =/2). Mai departe pentru fiecare UI (daca ai mai multe per nivel) se mai acorda un numar fractionar: boxa subsol =NC/-1/1
Doua dosare, 240 de lei.

Modificat de adrianc (07-02-2012 19:18:46)
La muncă! nu la întins mâna.

AlexGIS

#10
Citat din: adriancAlexGIS e foarte corect ce spui tu, se poate, DAR ar fi muuult mai practic sa se atribuie doua numere cadastrale: unul pentru apartament si altul pentru boxa. Poate omul o sa vrea sa vanda boxa separat.
Si la intrebarea ta raspund cu DA! Crezi ca dezvoltatorul o sa stea sa dezmembreze (apartamenteze/reapartamenteze) de o mie de ori ca ala vrea garaj la subsol, alalalt vrea boxa? O dezmembrare (apartamentare - scuze, dar pentru mine sunt sinonime), 100 de numere cadastrale si vinde ce vrea, cum vrea.
Ba mai mult, la carte scrie ca pentru numerotarea cadastrala se acorda un numar pentru intreg imobilul iar pentru UI se acorda numere fractionare dupa cum urmeaza: pentru subsol /-1, /-2 (daca are mai multe subsoluri), pentru fiecare nivel (nivel nu etaj) /1, /2, /3, /4..... (parter =/1, et 1 =/2). Mai departe pentru fiecare UI (daca ai mai multe per nivel) se mai acorda un numar fractionar: boxa subsol =NC/-1/1
Doua dosare, 240 de lei.

Dacă se vrea să se acorde două numere cad, trebuiesc două dosare. Eu spuneam cum se poate. În eterra numerotarea nu se mai face ca înainte, cu număr scară / număr nivel / număr apt. Acum e număr parcelă - număr construcţie - număr UI (100-C1-U5). Pe flux dezmembrarea diferă de apartamentare, întrucât cere UI vechi, în timp ce apartamentarea cere doar construcţie, dar ca principiu, sunt cam la fel, daor că la apartamentare trebuie să faci desfăşurătoare pe nivele.

La apartamentare, dacă vrea dezvoltatorul (şi sunt cazuri), se pot aloca şi trei boxe unui UI, sau o boxă poate primi un număr separat de unitate individuală. În 2008, pe vremea când oamenii cumpărau apartamente încă neconstruite, se ştia de la început care şi cum cumpără, astfel că unii nu cumpărau boxe deloc în timp ce alţii cumpărau mai multe şi la final se făceau unităţile individuale conform cu ce a contractat fiecare cumpărător.

lacriman

#11
Citat din: adriancAlexGIS e foarte corect ce spui tu, se poate, DAR ar fi muuult mai practic sa se atribuie doua numere cadastrale: unul pentru apartament si altul pentru boxa. Poate omul o sa vrea sa vanda boxa separat.
Si la intrebarea ta raspund cu DA! Crezi ca dezvoltatorul o sa stea sa dezmembreze (apartamenteze/reapartamenteze) de o mie de ori ca ala vrea garaj la subsol, alalalt vrea boxa? O dezmembrare (apartamentare - scuze, dar pentru mine sunt sinonime), 100 de numere cadastrale si vinde ce vrea, cum vrea.
Ba mai mult, la carte scrie ca pentru numerotarea cadastrala se acorda un numar pentru intreg imobilul iar pentru UI se acorda numere fractionare dupa cum urmeaza: pentru subsol /-1, /-2 (daca are mai multe subsoluri), pentru fiecare nivel (nivel nu etaj) /1, /2, /3, /4..... (parter =/1, et 1 =/2). Mai departe pentru fiecare UI (daca ai mai multe per nivel) se mai acorda un numar fractionar: boxa subsol =NC/-1/1
Doua dosare, 240 de lei.
Pune-te la zi cu regulamentele, pentru ca s-a schimbat de mult modul de numerotare pe care il descrii.
Daca boxa este strict legata de apartament (proprietate fortata) sau nu este o problema pe care este posibil sa o impuna vanzatorul sau asociatia de proprietari, tocmai pentru a descuraja vanzarea separata a boxei si patrunderea in imobil a unui proprietar - sa zicem "minoritar" ca interese. De asta nu e bine sa dam ca regula generala ideea de a face doua lucrari. Plus ca de obicei oamenii uita ca au doua carti - deci doua imobile - si vand apartamentul dar uita de boxa. S-au intamplat asemenea traznai la vanzari de imobile care aveau si o cota indiviza dintr-un drum de acces, in alta carte, de care au uitat. Si au ramas proprietari pe drum, iar cumparatorul intra cu elicopterul   :rotfl:

adrianc

Nu am zis nimic de regulament. Am zis de CARTE. Stiu ca s-a schimbat, nu exact partea asta (nu am avut nevoie), stiam si cand am scris dar nu il aveam la indemana. Principiul ramane cam acelasi.
Dar, cine ma opreste sa cumpar un loc de parcare in subsolul blocului de vizavi? Si de ce as fi un proprietar minoritar? Sau, daca nu mai am nevoie de boxa, de ce nu o pot valorifica,de ce nu o pot vinde vecinului? Pana la urma in nici un fel nu e bine.
Oamenii de cele mai multe ori nu stiu ce cumpara dar sa mai si vanda.
L-am avut pe unul cu o sentinta judecatoreasca pe care scria "se admite in parte...bla-bla-bla". S-au judecat pentru iesire din indiviziune si au renuntat la iesirea din indiviziune (sau cel putin avocatul a renuntat). Pana la urma a ramas ca sentinta sa tina loc de act de vanzare-cumparare, cumparase cota parte. Cum sa-l fac pe om sa inteleaga ca dureaza 2 luni? Ca trebuie sa fac doua documentatii?
La muncă! nu la întins mâna.

Anton Pann

Era normal sa renunte la iesire din indiviziune, fiindca nu era proprietar , daca a obtinut sentinta care sa tina loc de CVC . Dar puteau fi puse invers , ambele cereri si ar fi trebuit sa mearga . dara daca nu ceteste cartea...

cristi_gav

Cam asa se vroia si la Constanta cand s-a implementat eterra II... Sa facem 2 documentatii, cate una pentru apartament si una pentru boxa. Dar s-au desteptat repede si acum se face doar o singura documentatie. La releveul apartamentului apare si boxa, iar la descrieri, boxa e dependinta. Daca se vrea vanzarea doar a boxei se face reapartamentare si modificarea cotelor indivize prin foaia de avere.