Bucurestiul trece la Stereo 70

Creat de adrianc, Ian 17, 2012, 04:57 PM

« precedentul - următorul »

adrianc

In Bucuresti sa implementat Eterra si o data cu aceasta si proiectia Stereografica 1970. Deocamdata nu au facut prea multe lucruri publice dar au promis ca o vor face.
S-a facut o sedinta cu autorizatii pe 9 ianuarie dar prezenta a fost slaba (eu inca mai digeram porcariile).
Ii rog pe cei cara au ajuns sa nu spuna si noua ce s-a intamplat.
La muncă! nu la întins mâna.

vali_costea

Prezenta nu a fost deloc slaba,a fost chiar peste asteptarile lor...a ramas ca se va mai face inca o intalnire, ca sa ne expunem problemele intampinate. :rotfl:  :rotfl:
La acea intalnire a fost un haos.  :nod:

adrianc

Asta mi-a spus tanti de la oficiu.
Daca ai fost spune-ne si noua ce s-a discutat.
La muncă! nu la întins mâna.

vali_costea

Crezi ca sa inteles ceva, au fust multi bagatori de seama, cred ca sa o vada pe doamna directoare, nu stiau nici versiunea cp.....in fine , problema dezbatuta a fost inregistrarea UI-vroiau sa cerem extras de cf colectiv pentru informatii si sa le trecem in fisierul cp, dar sau lasat pagubasi dupa 2 zile- apoi au fost discutate apartamentarea si reapartamentarea.Asta asa printre momentele in care sa putut intelege ceva.Cum am spus, a ramas sa se faca o noua intalnire in februarie pentru a dezbate problemele intampinate.
In concluzie : cum ne am dus asa am plecat,mai in ceata chiar.....si vb unui coleg"Sa traiasca anexa 7, ca asa o sa invatam si o sa ne dam seama mai bine cum se fac lucrarile". :hi:

Mit

Asa s-a intamplat si pe la noi acum cativa ani de zile.
Au venit marii vostri maestri in ale softurilor, dar de la directia cadastru... nimeni.
N-au raspuns la nicio intrebare. Au prezentat s-atat.
O sa va dati cu capu' de toti peretii cu E-Terra.
Poate c-o sa va fie mai usor pt. ca la voi nu era CF si creati totul de la zero... :hi:

vali_costea

Noroc pe cei care au mai lucrat pe ilfov,sau in alte judete :) .CF=cf vechi Mit?.
La noi a fost si Domnisoara Directoare,care sa impus chiar :nod: , dar doamna Inginer Sef nu a scos un cuvintel.
Cel mai tare stiti ce e???/Si acum imi vine sa rad,dar peste 2 saptamani o sa ma ia cu nervi:am avut in decembrie inainte de implementare E terra, lucrari de prima inregistare admise, intabulate pe local Bucuresti, iar acum trebuie sa inscriu constructii si sa fac dezmembrari DAR PE STEREO 70.Nu imi este de transformare, dar parca vad ca intai ma pune sa fac actualizare DATE IMOBIL si dupa ce doresc :x si binenteles va fi si timp pierdut si o lucrare in plus, de care nu mai poate proprietarul.

adrianc

vali_costea, am ridicat problema doamnei de la registratura (nu unui/unei inspector/inspectoare) si a spus ca baza grafica au convertit-o ei, noi depunem direct in stereo 70 cu coordonatele (scuzati cacofonia) transformate cu TransDat, din pacate cu doua transformari.
La muncă! nu la întins mâna.

Mit

@vali_costea
Da, carte funciara.

vali_costea


adrianc

Pentru cei ce nu au rabdare sau curiozitate sa afle singuri cum functioneaza Eterra pentru autorizati a aparut si un http://ocpib.ro/eTerraRGI_autorizati.wmv" target="_blank">tutorial pentru inregistrare, modificarea sau cautarea online a cererii.
Vocea spune ca e recomandat Mozzila ca browser dar va spun eu din experienta ca merge si Chrome. Browserul de la microsoft nu stie sa se descurce cu protocoalele de securitate.
La muncă! nu la întins mâna.

vali_costea


adrianc

Pentru intabulare constructie, unde trebuie bagata si valoarea de impozitare, mai trebuiesc facute niste operatiuni suplimentare:
-in fereastra unde alegi serviciile - Actualizare informatii tehnice se alege Inscriere constructii
-se click-uieste pe f(x) si se introduce valoarea de impozitare


580/438px 37.5KB
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc

Inca una!
Pentru receptie tehnica lucrari de masuratori terestre (1.1.2), programul isi da cu tesla-n c..ie. Stie ca valoarea maxima este de 1500 lei dar cand face calcul Cantitate X Pret nu foloseste conditionarea asta. Cand vrei sa salvezi iti da OROARE.
Deci 7 x 200 = 1400 (max. 1500)
8 x 200 = 1600 ??? (max. 1500) e corect calculat, adica am facut si eu clasa a II-a si zic ca atat face inmultirea, dar nu este corect. Softul stie dar nu poate sa aplice conditionarea.
Spor la treaba!
La muncă! nu la întins mâna.