cum se face

Creat de bobikus, Feb 23, 2008, 05:38 PM

« precedentul - următorul »

bobikus

Am un client care vrea un cadastru la o curte in Bucuresti, el are cadastru dar in sistem local. Cum fac, trebuie documentatie completa iar sau cum....?

dora3mira

Se face doar o actualizare de date tehnice a cartii funciare existente.

bobikus

cu cat se taxeaza la oficiu?

Modificat de bobikus (23-02-2008 19:47:43)

dora3mira

60 lei , cod 7.6.4  - vezi anexa la ordinul 371/27.12.2007
Bine ar fi sa tii la indemana ordinul pentru a putea face beneficiarilor un calcul complet al costurilor de la bun inceput. Nimeni nu agreeaza ideea de a tot scoate din buzunar diferite sume de bani DUPA ce au aflat un pret !!!!!!!!!1
Dar esti convins ca nu are nici o alta modificare?! Constructii de intabulat? Categoria de folosinta? Verifica atent ce ai la teren cu ce gasesti in acte si pune in concordanta totul .

dora3mira

Si - REGULA DE AUR - nu te baza pe ceea ce a masurat altcineva inaintea ta
Nu sunt suspicioasa, nu contest masuratorile nimanui-pana la proba din teren- E corect sa te bazezi pe ceea ce faci tu. Si cu ocazia asta afli si "cat a intrat pe terenul beneficiarului tau - vecinul de la sud - cand si-a refacut gardul subred de lemn punand unul zdravan din zidarie (vezi ca granita dintre ei este pe axul de zid!!!!)"
Glumesc, glumesc dar nu se stie niciodata ! Ochii cat cepele in teren si nu te baza numai pe radiatele culese in teren. Pune si-o ruleta - asaaa de siguranta !
Bafta !

Modificat de dora3mira (23-02-2008 21:08:27)

bobikus

poate cineva sa explice mai clar care este diferenta dintre local bucu si stereo 70?
adica am observat ca la amandoua sisteme de proiectie, in aparat se introduce intai cu 300000 si apoi cu 500000 cu toate ca x si y sunt invers

John Doe

Pt. dora3mira:
Chiar aveam niste neclaritati legate de limitele exacte (geometrice) ale vecinatatilor, atunci cand masor eu un imobil (nu la granitzuire). E scris pe undeva negru pe alb ceva despre asta ?

djxhouse

bobikus, nu te supara... dar un geodez nu pune astfel de intrebare...
"care este diferenta dintre local bucu si stereo 70"

daca nu te superi, ce ai terminat?  :rolleyes: