Autocad - problema - paste

Creat de djxhouse, Dec 01, 2011, 06:30 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Pe langa arhiva unde adun toate actele, am facut si un fisier LUCRARI.DWG in care strang toate masuratorile efectuate pana acuma.
Si dealungul anilor mi s-au strans cateva desene.

PROBLEMA
Cand dau paste la un contur dintr-un alt fisier dwg in fisierul LUCRARI.DWG trebuie sa astept cam 1-2 minute.
Sau cand copiez un contur din fisierul LUCRARI.dwg intr-un fisier nou nout, tot trebuie s astept 1-2 minute.

In alte desene nu imi face aceasta figura.
Am incercat sa-i dau   drawing cleanup.
Sa copiez totul intr-un dwg nou, dar fara un rezolvat favorabil.

Aveti idee ce pot sa fac?
 :uimit:

Modificat de djxhouse (01-12-2011 16:33:10)

Mit

Daca le-ai salvat ca blocuri, asta se cam intampla. Eventual, explodeaza-le. incearca sa-i dai comanda "purge", apoi, all. Aceasta comanda mai curata din straturile fara entitati.

AlexGIS

#2
Citat din: djxhousePe langa arhiva unde adun toate actele, am facut si un fisier LUCRARI.DWG in care strang toate masuratorile efectuate pana acuma.
Si dealungul anilor mi s-au strans cateva desene.

PROBLEMA
Cand dau paste la un contur dintr-un alt fisier dwg in fisierul LUCRARI.DWG trebuie sa astept cam 1-2 minute.
Sau cand copiez un contur din fisierul LUCRARI.dwg intr-un fisier nou nout, tot trebuie s astept 1-2 minute.

In alte desene nu imi face aceasta figura.
Am incercat sa-i dau   drawing cleanup.
Sa copiez totul intr-un dwg nou, dar fara un rezolvat favorabil.

Aveti idee ce pot sa fac?
 :uimit:

Da. Foloseşte un soft topologic, nu jaful ăla de autocad.

doru2


advex

#4
Pentru a primi solutii la problema ta este necesar sa precizezi versiunea de Autocad pe care o folosesti.
Incearca sa folosesti un program care sa-ti curete fisierele de entitatile inutile, dublate, referinte etc
Vezi Total Purge de la http://www.ductisoft.com/en/drafters/Recovery/TotalPurge.html
Pana te obisnuiesti cu setarile este bine sa ai o copie de siguranta a fisierului cu lucrarile.

djxhouse

am incercat cu purge
mai exact

am dat explode la toate obiectele.
am dat purge si apoi all.  din pacate fara nici un rezultat.

chiar si daca deschid dwg-ul   LUCRARI.DWG  si dau copy apoi paste si tot trebuie sa astept 1-2 minute

nu-mi dau seama care ar fi problema

advex

#6
djxhouse,
Acum ceva timp m-am confruntat cu o problema asemanatoare pe un calculator cu Autocad 2008.
Am semnalat problema si solutia la http://topograf.3xforum.ro/post/1238/2/Accelarare_2D_a_autocad_ului_sau_3D_putin_ajutor_/

Necazurile proveneau de la "Annotation Scale", in A2008, la desene mai complexe, lista se incarca excesiv si incetineste operatiunea copy/paste. Este necesara resetarea listei pentru indepartarea scarilor inutile.


Command: -scalelistedit
Enter option [?/Add/Delete/Reset/Exit] <Add>: r
Reset scale list to defaults? [Yes/No] <No>: y
Scale list reset to default entries.
Enter option [?/Add/Delete/Reset/Exit] <Add>: e
Command:

Solutie: un autolisp in startup sau o linie de comanda in acaddoc.lsp care sa contina:


(command "_.-scalelistedit" "_r" "_y" "_e")

Autodesk a pus la dispozitie si un utilitar: Scale List Cleanup
vezi: http://autodesk.blogs.com/between_the_lines/2008/04/scale-list-clea.html

djxhouse

Multumesc frumos advex.
Toata stima. M-ai ajutat enorm. :hi:

advex

#8
Citat din: djxhouseMultumesc frumos advex.
Toata stima. M-ai ajutat enorm. :hi:

Sa fie cu folos!

doru2

advex, multumesc si eu, chiar m-am procopsit, din greseala, cu o gramada de scari inutile si enervante, am schimbat de cateva ori scara si am avut butonul de adaugare activat...

advex

#10
Citat din: doru2advex, multumesc si eu, chiar m-am procopsit, din greseala, cu o gramada de scari inutile si enervante, am schimbat de cateva ori scara si am avut butonul de adaugare activat...

Pentru fiecare problema umana, exista o solutie simpla si clara; si este intotdeauna gresita!
Henry Louis Mencken

Spor!   :)

John Doe

...dar obtii valoarea cea mai corecta facand media greselilor.

nelu888

Buna, am si eu o problema:
desene pe care s-a lucrat cu autocad 2007, 2008, 2009 etc si care au fost salvate in autocad 2000, la deschiderea lor cu autocad 2002 nu mai pot sa copiez dintr-un desen in altul. Optiunea este pur si simplu dezactivata. Si am avut probleme si de la cadastru unde mi s-a spus acelasi lucru!
Ese vre-o setare care poate rezolva??

adrianc

vezi sa nu fie layerele setate ca locked in desenul din care vrei sa copiezi.
La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

Unele AutoCAD-uri au ceva belea, pur si simplu nu le functioneaza comanda paste. Nu stiu de ce.
Sau: la desenele salvate in tot felul de versiuni se mai întâmpla buseli. INcearca comenzile AUDIT (in desenul tau) sau RECOVER (din alt desen, il "recover" pe asta are nu merge).
Sau: daca e vorba cumva de un desen de pe la OCPI, posibil sa fie facut cu Bentley si atunci clar ai problme de tot felul, desi e DWG. La asta nu am solutie.