Ajutor leica Tcrp 1200

Creat de cadian, Noi 30, 2011, 06:20 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Cum pot sa setez aparatul sa nu mai lucreze in coordonate. Adica atunci cand import din aparat in LGO  imi importa sub forma de Easting Northing Ortho Hgt. si eu am nevoie de un format pentru prelucrarea datelor in toposys. Trebuie schimbate setarile in aparat ori modificat ceva in LGO ?
Multumesc

Modificat de cadian (30-11-2011 16:21:52)

djxhouse

cauta de pe net  toposys.frt
incarca in statia totala cu ajutorul LGO.
Iar dupa ce ai incarcat in statia totala, poti downloada oricand fiecare job in format  toposys, care il poti prelucra in toposys.


cadian

Multumesc. Am incercat . Dar nu am reusit sa incarc in aparat. Nu stiu cum.
Apropo   ....formatul Toposys.frt exista in folderul toposys instalat pe pc. Nu stiu ce problema are statia dar nu am reusit sa o conectez la  calculator. Se aprinde cand ii conectez cablu dar cam atat cand incerc sa fac setarile pentru conectiune imi da connection error.

geosilva

Salutare,

Folosesti functia F6 - Transfer - Objects - Format files --- sau ceva de genul acesta

cadian

O sa incerc si asa. Mersi

djxhouse

cum descarci un job din statie?  tocmai asa incarci formatul toposys in statia totala, numai ca faci tocmai invers.

cadian

Job-ul il descarc  de pe cardul de memorie Ex: parcela.dbx. Acest fisier il incarc in LGO  si dupa export ascii.

cadian

Gata am gasit rezolvarea> pentru cine o sa mai aiba nevoie. Am facut un format de carnet de teren carnet_teren.frt. Am copiat de pe cardul statiei din fisierul dbx lucrarea care o vreau. In LGO la tools -export from job, selectez fisierul descarcat, adica lucrarea, iar in formate template selectez carnetul de teren si cum sa salveze exportul si gata. Cine are nevoie il ajut cu cea mai mare placere.