lucrari executate de o PF categoria C

Creat de larrymaican, Noi 11, 2011, 12:28 PM

« precedentul - următorul »

larrymaican

cum se traduce, pentru o PF care are categoria C, executarea unui plan de situatie necesar studiilor de fezabilitate/prefezabilitate de interes local :uimit:

John Doe


adrianc

Cred ca am inteles ce vrei tu sa intrebi.
Inseamna ca ai voie sa stampilezi ridicarea doar pentru faza de studiu de fezabilitate. Daca e pentru fazele de proiect tehnic sau detalii de executie iti trebuie B. Desi e aceeasi ridicare, aceleasi planse, aceeasi retea, cica n-ai voie decat la studiu de fezabilitate.
La muncă! nu la întins mâna.

larrymaican

Pentru studii de fezabilitate/prefezabilitate ce documentatie se intocmeste, dar vad ca deja Adrianc a prins faza.

damaris

o PF care are categoria C poate semna documentatiile in vederea obtinerii certificatului de urbanism si autorizatiilor de construire? am intrebat la OCPI si parerile sunt impartite - nu am primit un raspuns ferm

Atopor

Cu tot regretu, dar studiul de fezabilitate se face pana la faza in care e necesara o autorizatie de construire, deci pentru autorizare e necesara o alta categorie. Superioara.

adrianc

damaris: NU. Iti trebuie minim B
Pentru certificat de urbanism pui copie cadastru

Modificat de adrianc (16-02-2012 13:09:52)
La muncă! nu la întins mâna.

damaris

multumesc pentru raspunsuri.

acum profit  de bunavointa voastra si va mai intreb ceva . Apartamentare - dezlipire UI - si altele care presupun RLV se poate semna cu categ C?   :D

adrianc

Da. Tu nu ai citit ordinul 107/29.03.2010?
Pune mana si citeste legislatia. Pe ce ti-au dat aia autorizatia?
Asta nu e intrebare de pus aici si nu ar trebui sa iti raspund.
La muncă! nu la întins mâna.

mono70


wldpet

:rotfl:
mono70, cum poti sa spui ca plansele din SF nu sunt aceleasi cu cele din PT?? :(
exceptand detaliile de executie care nu se dau la SF.....
Odata ce un SF este avizat de beneficiar, ma refer la autoritatile publice, solutiile tehnice nu se mai pot modifica, doar daca vrei sa faci reavizare si modificarea indicatorilor de valoare, asa ca plansele pentru planurile de situatie vor fi identice la SF si PT.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

bad wolf, ai dreptate dar... cum poti face o identificare de proprietari care sa nu fie in bataie de joc atata timp cat cadastrul nu este incheiat, parcelare nu exista, limite de localitati nu exista, primarul iti zice: "Nu ma intereseaza pe mine mizeria voastra de proiect!"? - vorbesc din experienta.
Nu poti aplica o norma europeana intr-o tara non-europeana.
Am vazut PT pentru regularizarea unui rau facut in 2010 in care s-a cerut respectarea cantitatilor dintr-un SF din 2001. In toti anii astia au trecut N viituri. Si daca era facut bine SF-ul tot nu era posibil. Dar legea e lege!
La muncă! nu la întins mâna.

wldpet

:rotfl:
Pai in situatia pe care o expui tu,bad wolf, ca mergi cu 50% la licitatie din suma de plecare, inseamna ca e licitatie cu dedicatie si parandarat ca se va suplimenta apoi valoarea totala modificand indicatorii, la genul acesta de lucrari fii sigur ca SF este facut intentionat gresit, sa poata facilita refacerea SF.
Daca nu ai experienta si ofertezi in mod onest la astfel de lucrari, fara sa verifici ce e pe teren si ce scrie in SF vei avea mari probleme apoi.
Eu, unu, nici macar nu ma bag la astfel de lucrari, prefer sa iau lucrarea in mod onest cu 75 -80%, decat sa muncesti degeaba pe bani putini, mai bine faci lucrari banoase, dar mai rare si fara bataie de cap.   :nod: