expertiza evaluare constructii

Creat de alexhd, Noi 10, 2011, 01:36 AM

« precedentul - următorul »

alexhd

buna seara,am primit rezultatul la expertiza judiciara pe constructii,cu o suma care da dureri de cap,care se bate cu realitatea,respectivul expert a avut de evaluat o casa veche de 95 de ani nelocuita de 18 ani intr-o stare jalnica,fara nici un bun,acoperisu aproape caci sta sa cada....aproape o ruina,sau cu cuvintele lui intr-o stare de degradare de 75%,bun...si surpriza mi-a fost foarte mare,valoarea este de 28000,adica cei 25 %,nu-mi vine sa cred.cum se calculeaza un bun?este intr-un sat,nu ai acces cam la nimica,e o casa facuta din piatra nici macar fundatie nu are peretii deplasati si cate si mai cate...cum poate fi sanctionat neferictu asta?este un soc pentru mine la fel si pentru familia mea.este o iesire din indiviziune,asadar este o expertiza judiciara...nu exista legi si pentru astfel de ipocriti?s-a gindit ca o fi un muzeu??? :nono:

claudyiu72

vreau sa ma spun ce mi sa intamplat mie,povestea mea se leaga ce mirsaviile judecatorilor care sunt legate de a expertilor care cica spun ei fac expertize.Sunt intr-un proces de partaj cu fosta sotie,pana aici nimic in neregula,dar problemele apar cand sunt trimisi 3 exp[erti la mine acasa care fac expertize specifice specializarilor lor astfel,un expert topografic,un expert ptr bunuru mobile si un expert ptr imobile,primi doi isi fac treaba ok,cum scrie la carte ei luandu-se dupa grila notarilor care indica valoare de piata a terenului,insa expertul ptr imobile de la dinsul putere face o expertiza de am ramas pur si simplu blocat .Niste exemple,o cladire de 30 m patrati din paianta(lut cu haraci) o trece domnul la o valoare de piata de atentieAPROAPE 500 EURO METRUL PARAT,o alta tampenie ca sa nu spun altfel,un garaj din CHIRPICI de 20 m patrati fiti atenti la o valoare de 36000 adica 11 mil m patrat.Si exeplele curg,mpatrat de teava henco 50m liniar cand pe piata este maxim 5 lei,o cada de baie 1400 cand pe piata este maxin 500,o baterie dus 500 cand ea este si ruginita si am dat cel mult 50 lei si multe de mam crucit...sa nu uit o alta maree marsavie ,tabla zincata de 0.35 care pe piata noua este de cel mult 15m p[atrat domnul expert la pus la 65m patrat la 172 m de tabla este un plus de vre-o 8000 lei adica 80 milioane.Doamna judecatoare am avut astazi termeni si nici nu a binevoit sa-mi de-a voie la o contraexpertiza si nici nu a luat nimic in calcul ce am spus eu(mentionez ca am fost pe la firme,am cerut o lista de preturi ptr produsele in litigiu cu stampila dar justitia de l;a noi din tara nici nu a luat in calcul)Ce sa spun sunt disperat sa vad ca cu dreptatea in mana nu reusesc si ma mir si minunez cum de un expert si un judecator iti poate da viata peste cap fara sa le pese ca exista nereguli,mentionez ca am toate actele doveditoare si nu fac afirmatii aiurea,o sa-i fac plangere penala ptr ca oricine greseste insa se pare ca este o greseala voita si nu sunt absurd o greseala doua insa estre in mod repetat greseli si cand valoarea reala este de 10-20 de ori mai mica decat cae care mi-a scoso expertul ce sa ma cred...si ca un ultim detaliu,in 1998 am pus gresie de la cesarom cea mai ieftina,iar expertul cat mi-a scoso la 132 lei adica 1320000

bad wolf

Va raspund la amandoi:
daca considerati ca expertul nu aefectuat corect expertiza  in primul rand trebuie sa solicitati o contra expertiza.
Daca se constata ca expertul a actionat cu reavointa atunci faceti plangere penala.

Noi nu va putem ajuta altfel.
Sper sa gasesc cararea corecta !

alexhd

domnule bad wolf cum i-as putea intenta proces penal la expertul asta cu pricina?nu am vazut cu ochii mei expertiza pana acum cateva zile,cand am ajuns sa o citesc deantregul.nenorocitul a scris caci casa are fundatie si este din caramida...fals casa e facuta pe pamant si e din piatra,au crescut copaci si iarba in casa...si mai mult ca pote fi locuibila daca i se pot face cateva imbunatatiri...a trecut termenul in care puteam cere o contra expertiza,...asta e am luat teapa.si e facuta dupa valorile notariale,exct cu valorile lor...as vrea sa o vedeti!!!si casa si expertiza...sa-i fie rusine ca nu-si merita numele de expert.a exagerat

Modificat de alexhd (28-12-2011 14:33:50)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

i_nicole

urmaresc acest subiect si nu inteleg ce inseamna o  alta expertiza la apel?

bad wolf

Adica, dupa ce se judeca la instanta de font(la judecatorie) si omul pierde procesul, merge la tribunal , la apel (aici poate solicita o noua expertiza, iar daca merge la Curtea de apel (in recurs) si aici se poate solicita o expertiza, daca se admite de completul de judecata sau nu , e alta discutie.
Sper sa gasesc cararea corecta !