Program de calcul

Creat de chitaila, Feb 12, 2008, 03:21 PM

« precedentul - următorul »

chitaila

Stie cineva vreun program de calcul pentru a transforma cotele(Z) in coordonate(X,Y)? Mai ales cu ajutorul Excell. Am mare nevoie de asa ceva. Multumesc mult.

dora3mira

Mai Chit !
Tu .......sigur esti topograf ? :rolleyes:
Cu oricata scoala ai sa faci sau ai facut..............nici la Pastele Cailor z-ul n-o sa se transforme in x si y !!!!!!!!! Dar ....mai stii?! Si despre Univers se-aud deja zvonuri din ce in ce mai argumentate ca-i Multivers !   ;)
Oricum, astept cu interes real si sincer sa ne spui si noua magica formula aplicabila sau ba in excell !:rotfl:
Hai ca m-ai binedispus si intamplator eram catranita rau! :razz:

lilica

Cine cauta - gaseste!        (http://www.acidplanet.com/contests/stockhausen/" target="_blank">http://www.acidplanet.com/contests/stockhausen/)

NB. Se intampla si la case mai mari daca te grabesti si nu definesti corect datele problemei. Asteptam precizari!


581/382px 46.7KB

chitaila

Scuze daca v-am socat, si eu am fost la fel cand mi s-a spus sa fac asta.  :D
Exista totusi un program care face asta dar eu nu stiu sa lucrez cu el, se cheama MXRoad, binenteles ca iti trebuie licenta si cursuri speciale ca sa poti lucra cu el, face foarte multe chestii. Exprimarea mea a fost gresita, nu transforma cotele in coordonate. Daca ai de ex. cotele si un kilometraj real, poti calcula coordonatele. Cel putin asta se aplica la drumuri. Sorry. In excell stiu ca trebuie introdusa o formula de calcul cu ajutorul careia, daca cunosti panta si cote, poti calcula coordonatele.  :rolleyes:

lilica

LA MULTI ANI!

Sa ai parte de sanatate si bucurii in SUA, Argentina sau pe acolo unde te duc vacantele si activitatile profesionale. Numai bine, uita de problemele pe care le ai cu autorizarea. Timpul le va rezolva incet, incet pe toate.

Te asteptam oricand cu interventii pe teme de specialitate!


116/116px 5.1KB

dora3mira

La multi ani Doru si sa speram ca lucrurile se vor aseza cum trebuie si pentru tine dar si pentru cei ce au necazul cu neintelegerile de redactare a diplomelor voastre!
Iti doresc timp bun in Argentina si timpuri bune acasa, in Romania, unde tot "acasa" ii vei spune, oriunde ai trai!
Sa faci poze multe, nu uita!

alpha

Mai Chit ,probabil ca voi aveti acolo un model digital tridimensional al unei arii restranse identificata planimetric si altimetric distinct cu cote inegale
te referi cumva la un program care sa atribuie unei cote din modelul digital si coordonate?!?!pentru ca asa ceva nu exista,se poate insa aloca intr-o foaie excel fiecarei coordonate altimetrice o pereche xy de asemenea distincta
spre ex cota 81.412 m este o cota care se regaseste intr-un singur loc in modelul tau acestei cote ii revin coordonate x y  757264.1141 587217.3654
intelegi ideea?!?!?
alminteri z.....ramane z  si z .....devine zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz!!!
 :nod:  :nod:

Anton Pann

Mi s-a corupt un fisier Excel- nu am copie a lui . Ma poate ajuta cineva ?

Mit

Cauta pe net "Easy recovery"; recupereaza date sterse, formatate, dar si repara fisiere corupte.  :hi:

gude2008

eu am facut asa ceva dar in excel, pana m-am prins ca merge si altfel
Am avut de masurat niste fatade, bineinteles instrumentul masura si fara prisma, asa ca am masurat fatada cu toate cele, apoi le-am raportat intr-un cad, si a trebuit sa inversez Z cu una dintre coordonatele planimetrice pentru a scoate fatada in plan.