borne topo

Creat de alexb, Sep 24, 2011, 09:20 AM

« precedentul - următorul »

alexb

buna ziua...sunt in vizita prin constanta  si vreau sa vad si eu punctul fundamental de cota zero care din cate stiu e undeva in portul constanta ...am cautat peste tot, am intrebat lume prin port...dar n-am primit niciun raspuns concret, ba mai mult, nimeni nu a auzit de asa ceva ...credeam ca o sa am mai mult noroc daca intreb la poarta de la baza militara...in speranta ca ei ar trebui sa stie de asa ceva. Insa n-au auzit nici ei de el. sper ca are cineva idee si ma poate ajuta

Marian

La OCPI ai intrebat?

Modificat de Marian (24-09-2011 08:11:57)

advex

#2
Citat din: alexbbuna ziua...sunt in vizita prin constanta  si vreau sa vad si eu punctul fundamental de cota zero care din cate stiu e undeva in portul constanta ...am cautat peste tot, am intrebat lume prin port...dar n-am primit niciun raspuns concret, ba mai mult, nimeni nu a auzit de asa ceva ...credeam ca o sa am mai mult noroc daca intreb la poarta de la baza militara...in speranta ca ei ar trebui sa stie de asa ceva. Insa n-au auzit nici ei de el. sper ca are cineva idee si ma poate ajuta

,,Punctul fundamental al retelei nationale de nivelment" a fost dispus initial in Capela militara din Constanta.
In prezent, reperul se gaseste in localitatea Tariverde, intr-o zona mai stabila geodezic.

In China, reperul de nivelment este mai usor de gasit...


Modificat de advex (24-09-2011 10:39:27)

alexb

#3
Da am sunat azi...din pacate fiind sambata nu mi-a raspuns nimeni...

Totusi imi pare rau sa aud asta ca a fost punctul mutat ... sunt in ceata cu ideea de mutat...adica fizic nu cred ca a fost mutat eventual doar transmisa cota sau valoarea apsoluta ....  marcajul propriu zis/borna banuiesc ca ar fi trebuit sa existe undeva ...asta dak nu a fost incastrata undeva in fundatzia capelei....

Astazi am fost la capela...o doamna de acolo nu stia nimic despre ce cautam eu... eram doar curios sa vad cum arata :D

Daca petreceam ceva mai mult timp prin zona ma incumetam sa dau o fuga pana in Tariverde ...dar in conditziile astea nu prea mai am timp...

In cautarea mea disperata de punct am gasit si eu o poza si ceam incercat eu sa le arat si sa le explic oamenilor ce vreau eu sa gasesc. Eventual dak mai aveti careva poze cu asemena puncte astept sa le postati :D

Multumesc! Spor la treaba!


300/225px 20.3KB


kynjoo

Din cate stiu reperul este ingropat in pamant, dar locatia sigura nu o cunosc.

simi_cad

salutare.
ma poate ajuta cineva cu coordonatele stereo de la 2 borne?
In brasov, langa centura Brasov, intre magazinul Oneves si pod...Am inteles ca Meridian a facut proiectul...nu stiu sigur.
Mersi anticipat!

advex

#7
Citat din: alexbIn cautarea mea disperata de punct am gasit si eu o poza si am incercat eu sa le arat si sa le explic oamenilor ce vreau eu sa gasesc. Eventual dak mai aveti careva poze cu asemena puncte astept sa le postati :D

Borna din poza este situata in PARIS si nu prea seamana cu ",,Punctul fundamental al retelei nationale de nivelment" ....

O borna din Japonia:


simi_cad

salutare
cine ma poate ajuta cu 2 borne langa podul peste siret de la sendreni dn 2b?
sau langa statia de comprimare?