absolvent 2007 caut autorizare

Creat de bobikus, Feb 02, 2008, 09:02 PM

« precedentul - următorul »

bobikus

Dupa cum bine se stie am absolvit facultatea de geodezie in 2007.
Am 2 ani de stagiatura dar nu pe cartea de munca , in comisia de autorizare se cere si catrea de munca fiindca eu nu am vazut pe nicaieri aceasta cerinta.
Pot lua de la un ing autorizat foaia ca am satisfacut stagiu de 2 ani.

dora3mira

Ce fel de stagiatura este aceea facuta un an dupa absolvire si un an inainte de a absolvi?!?!?! Din cate stiu.....ceea ce faci in domeniul meseriei pe perioada in care inca esti student..........se numeste practica.............nu stagiatura! Cred ca va trebui sa te obisnuiesti cu ideea ca inca un an de aici inainte vei mai avea de facut stagiatura. Uite, sa facem socoteala. Esti absolvent 2007 iulie plus doi ani = iulie 2009 . Dar cel mai corect ar fi sa te uiti pe ceea ce scrie pe adeverinta de la facultate, aceea pe care ti-o elibereaza de la secretariat dupa ce ai dat examenul de licenta. La acea data va trebui sa adaugi cei doi ani de stagiatura.Si la un an de la absolvire, nu uita sa te duci din nou la secretariatul facultatii pentru a-ti lua diploma!

bobikus

multumesc pentru raspuns!
Am citit ca la depunerea dosarului de autorizare trebuie pusa lista lucrarilor la care am participat. Inginerul autorizat, la care fac stagiatura, trebuie sa ma treaca si pe mine prin dosarele de cadastru pe care le depunem la oficiul teritorial, sau pe vreo alta foaie.

Sau pur sisimplu trec lista lucrarilor fara ca cei din comisie sa poate verifica?

John Doe

Adeverinta de la autorizatul cu care ai lucrat 2 ani e data pe raspunderea lui. Probabil va scrie la ce lucrari ai participat si ce ai facut. Formularele-tip actuale cerute de OCPI nu prevad indicator sau cartus, in care sa poti scrie "Desenat", "Masurat", "Prelucrat", "Verificat", etc. cu numele si semnatura fiecaruia, sau altceva de genul asta.
  Exemplu : sunt autorizat in cadrul unei firme. Pe lucrari pun stampila mea de OGR, semnez, si stampila firmei la care sunt angajat cu semnatura cuiva din conducere si asta e.
  Desi in L16/2007 sau ROF se spune ca trebuie precizat aportul fiecaruia la o lucrare, nu mi-e clar in ce mod ar trebui facuta treaba asta. Poate in registrul intern de evidenta al lucrarilor ?