Acte pentru autorizare

Creat de dynnaa, Sep 01, 2011, 06:10 PM

« precedentul - următorul »

dynnaa

Am o mica dilema . Am depus dosarul de autorizare la ocpi Iasi  si cei de acolo s-au uitat la el l-am inregistrat la Registratura si acum trebuie sa astept sa ma programeze pentru examen. Problema e ca am uitatat sa pun in dosar certificatul de cazier  fiscal. Cel de cazier judiciar l-am pus. O sa imi ceara nota de completare? Eu nu stau in Iasi , am doar domiciliul acolo si nu pot sa ajung sa vad ce se  petrece cu dosarul...
   Intrebarea mea ar fii : e nevoie si de certificatul de cazier fiscal? E normal cum au procedat ei ? acceptand un dosar incomplet? :uimit:

vio30

Nu e normal,
dar daca sunt baieti buni il poti depune iainte de examen.

John Doe

Eu zic ca dosarul il verifica secretarul comisiei de autorizare, nu fata de la ghiseul de primire. Bibliografie: Ordinul nr. 107/2010, art. 15 (1)

Asta cu verificarea. Despre compeltare, tot acolo, la art. 16 (3) scrie ca vei primi de la comisie o solicitare de completare a dosarului, pe care trebuie sa o onorezi in 30 de zile ca altfel iti resping dosarul si o iei de la capat.

Completarea o s-o primesti cand are comisia vreo sedinta si ajunge si dosarul tau la rand. Si nu vreau sa fiu rau, dar ma asteptam sa cauti prima data in regulamentul asta ce scrie referitor la dosarele de autorizare, si numai dupa aia sa intrebi. Acuma, daca la examen iti pica chiar intrebarea asta, o sa stii.

Si deci, vio30... nu stiu daca si ce e normal sau nu, dar fata de la ghiseu nu are nici o vina. Cei care nu cunosc regulamentul... nici ei...

Modificat de John Doe (01-09-2011 20:25:56)

dora3mira

Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji - din ce am inteles eu, nu era programata o sesiune de autorizari - iar tu ai depus dosarul in perioada in care se asteapta inscrierea doritorilor mai intai .... sau nu ?!
Caci, daca asta este situatia  in care te afli, macar vei tine legatura cu un coleg de-acolo . In acest fel, atunci cand se va face anuntul cu examenul, te vei duce pana la termenul anuntat ca fiind zi finala a primirii dosarelor, vei depune piesa lipsa si gata !

dynnaa

Multumesc de raspuns. Recunosc e vina mea caci am citit ordinul 107/2010 dar  m-am luat dupa un model primit de la o cunostinta si acela nu continea certificat de cazier fiscal. Apropo de '' solicitarea de completare pe care o primesti de la comisie''. Unde o primesti? Acasa sau la ocpi ca o respingere?

vio30

La noi dosarul il primeste secretarul.
Pentru completari si data examenului tot secretarul se ocupa, telefonic.

John Doe

Daca e completare nu e respingere.  Asa ca in mod normal si teoretic, o primesti acasa prin posta dar poate sa depinda si de obiceiurile de la OCPI-ul respectiv. De ce nu dai tu un telefon acolo sa intrebi frumos toate astea? Eu asa am facut cand am avut probleme: am intrebat la problema, nu prin vecini.

dynnaa

Am sa sun luni la ocpi. Persoana care mi-a dat modelul de dosar cu actele ce trebuie, a dat examen inainte de a aparea ordinul 107/2010. Pe atunci nu cereau cazier fiscal :nono: . Multumesc de ajutor.

dynnaa

Am sunat la OCPI Iasi. Mi-au spus ca dosarul e la comisie pentru verificare. Tot ce au de anuntat ei o sa afiseze la vizier. Deci nu am alceva de facut decat sa astept raspunsul si sa termin de citit legile:).

John Doe

Asa vezi. Tine-ne si pe noi la curent cu ce se mai intampla, mai aflam una-alta. Daca nu intelegi ceva din legislatia citita, intreaba si o sa te ajutam.

Anton Pann

de ce nu depui actul care lipseste , din proprie initiativa , cu adresa de inaintare catre OCPI ul , d-lui Director ,  respectiv , pentru comisia de examinare, pentru a fi atasat la dosarul tau ?? Nu cred ca se supra nimeni .Sau poate il primesc direct de la tine fara adresa de inaintare.

John Doe

Da, dar daca in regulament nu scrie explicit ca sa faci daca ai uitat ceva, s-ar putea si sa-ti zica "si ce vrei acuma, sa-ti completam noi dosarul? daca mâine vii iar ca ai mai uitat ceva? Asteapta la rand sa ti-l verificam, sa vedem daca nu mai lipseste si altceva, iti trimitem adresa si-ti spunem noi ce trebuie sa faci ! ".

yaxkuk

certificatul de cazier  fiscal. uni zic e doar pt persoane juridice

John Doe

Nu, este si pentru fizice. Ca si cum te acuza direct ca esti hot, iar tu trebuie sa demonstrezi ca nu esti.

Marian

Nu cumva, ptr persoane fizice, se numeste cazier judiciar?