Problema Trimble M3

Creat de Topograf in devenire, Aug 12, 2011, 03:34 AM

« precedentul - următorul »

Topograf in devenire

Salutare tuturor!!

Azi in timpul masuratorilor am fost nevoit sa schimb bateria la statia totala Trimble M3. Totul a fost bine si frumos pana am ajuns la birou si am constatat ca toti pichetii vizati dupa momentul in care am schimbat bateria la statie se aflau pe directii cu vreo 25g fata de cele reale, iar cele reale erau bine observate pe o imagine ortofoto. Care credeti ca este motivul acestei probleme?

bad wolf

#1
Citat din: Topograf in devenireSalutare tuturor!!

Azi in timpul masuratorilor am fost nevoit sa schimb bateria la statia totala Trimble M3. Totul a fost bine si frumos pana am ajuns la birou si am constatat ca toti pichetii vizati dupa momentul in care am schimbat bateria la statie se aflau pe directii cu vreo 25g fata de cele reale, iar cele reale erau bine observate pe o imagine ortofoto. Care credeti ca este motivul acestei probleme?

Motive tehnice pot fi multe , sau motive de soft.Cea mai simpla ar fi o gresala a ta , adica ai brutalizat statia in timpul schimbarii bateriei, mai precis ai rotit statia pe ambaza si a pierdut orientare.

Dar, acum iti pun eu o intrebare, profesorul tau nu ti-a spus niciodata ca atunci cand schimbi bateria si repuii statia in functiune e bine sa-ti verifici orientarea, lucru care este indicat sa-l fac periodic si in timpul lucrului, mai ales daca si de facut cateva sute de masuratori dintr-o singura statie?

Modificat de bad wolf (12-08-2011 03:38:47)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Topograf in devenire

#2
Citat din: bad wolf
Citat din: Topograf in devenireSalutare tuturor!!

Azi in timpul masuratorilor am fost nevoit sa schimb bateria la statia totala Trimble M3. Totul a fost bine si frumos pana am ajuns la birou si am constatat ca toti pichetii vizati dupa momentul in care am schimbat bateria la statie se aflau pe directii cu vreo 25g fata de cele reale, iar cele reale erau bine observate pe o imagine ortofoto. Care credeti ca este motivul acestei probleme?

Motive tehnice pot fi multe , sau motive de soft.Cea mai simpla ar fi o gresala a ta , adica ai brutalizat statia in timpul schimbarii bateriei, mai precis ai rotit statia pe ambaza si a pierdut orientare.

Dar, acum iti pun eu o intrebare, profesorul tau nu ti-a spus niciodata ca atunci cand schimbi bateria si repuii statia in functiune e bine sa-ti verifici orientarea, lucru care este indicat sa-l fac periodic si in timpul lucrului, mai ales daca si de facut cateva sute de masuratori dintr-o singura statie?


Nu am stiut ca trebuie sa verific orientarea dupa ce schimb bateria, faptul ca am rotit statia pe ambaza e imposibil pentru ca bateria se schimba "cu 3 degete" , dar e posibil ca obiectivul sa nu fi fost pe directia 0 a limbului(daca asta conteaza), insa o sa verific la oficiu si o sa revin cu rezultate. Sunt primele mele iesiri in teren unde efectuez independent lucrarile, si imi mai scapa anumite lucruri.

   Multumesc pentru raspuns,
   Bafta!!

AlexGIS

#3
Citat din: Topograf in devenireSalutare tuturor!!

Azi in timpul masuratorilor am fost nevoit sa schimb bateria la statia totala Trimble M3. Totul a fost bine si frumos pana am ajuns la birou si am constatat ca toti pichetii vizati dupa momentul in care am schimbat bateria la statie se aflau pe directii cu vreo 25g fata de cele reale, iar cele reale erau bine observate pe o imagine ortofoto. Care credeti ca este motivul acestei probleme?

Ai rotit aparatul pe ambaza, cu 3 degete.

Topograf in devenire

Azi am schimbat bateria in timpul masuratorilor si a mers totul ca la carte.
Cu tot respectul, dar explicati-mi si mie ce aveti in vedere prin "a roti aparatul pe ambaza". Cel putin eu stiu ca aparatul sta fix pe ambaza, la randul ei, ambaza e prinsa prin intermediul surubului pomba de masuta trepiedului. Daca va referiti la faptul ca am rotit aparatul cu tot cu ambaza atunci acest lucru e imposibil din simplu fapt ca strang surubul pomba destul de bine de fiecare data.

    Va multumesc mult pentru raspunsuri,
    Mult respect!!

Anton Pann

A fost o greseala de operator. Se poate intampla oricui. Ia-o de buna.  De aici se pot invata multe . Probabil ai avut o o fata frumoasa pe langa tine si ...

Anton Pann

Daca ai Trimble M3 , de care am si eu, te rog verifica masurarea distantelor cu prisma si cu laserul, pe colturi de cladiri vizate ...pieziş . La mine cred ca am ceva probleme daca vizez la distante mai mici de 10cm de coltul cladirii .

bad wolf

#7
Citat din: Topograf in devenireAzi am schimbat bateria in timpul masuratorilor si a mers totul ca la carte.
Cu tot respectul, dar explicati-mi si mie ce aveti in vedere prin "a roti aparatul pe ambaza". Cel putin eu stiu ca aparatul sta fix pe ambaza, la randul ei, ambaza e prinsa prin intermediul surubului pomba de masuta trepiedului. Daca va referiti la faptul ca am rotit aparatul cu tot cu ambaza atunci acest lucru e imposibil din simplu fapt ca strang surubul pomba destul de bine de fiecare data.

    Va multumesc mult pentru raspunsuri,
    Mult respect!!

Nu fi asa sigur ca strans perfect surubul pompa(nu pomba) , toti am facut asemenea greasa la randul nostru.
Fii fericit ca nu ai o problema mecanica sau de soft la statie.
Si nu uita ce ti-am spus eu si Anton Pann , dupa fiecare schimbare a baterei si chiar in timpul lucrului verificati orientarea se poate sa-ti"fuga" orientarea accidental si dupa ce descarci apratul constati ca trebuie sa refaci toata lucrarea.

Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Topograf in devenire

#8
Anton Pann, azi am dat viza pe coltul unei cladiri cu si fara prisma (laser), sub un unghi de 20g, si diferenta a fost de 5mm, am masurat la vreo 30 m. Poate te ajuta cu ceva http://topograf.3xforum.ro/post/1882/1/masurare_fara_prisma/ .

bad wolf, stiam ca i se zice surub pompa, a fost o greseala gramaticala, multumesc pentru corectare si pentru sfaturi.

   Salutare!!