Autorizarea la Legea 16 2007-Ordinul Geodezilor

Creat de alin victor, Ian 13, 2008, 02:44 PM

« precedentul - următorul »

alin victor

Pareri pro si contra, comentarii, aspecte neclare

alin victor

Ce veti face voi cei care de-a lungul anilor ati muncit cu toata responsabilitatea, v-ati dotat cu aparatura, software, birotica etc, iar acum nu puteti sa va autorizati?

marius ph

trecem in zona de topografie inginereasca....pe santiere.Oricum este o mare nedreptate,ingineri fiind doar 20-25% , in rest sunt tehnicieni.....pe umerii tehnicienilor s-a ridicat tara asta....si tot ce s-a construit....cati ingineri ieseau, ca promotii, iar mai apoi cati au lucrat practic....? Vb inainte de '89....si chiar dupa...cand a aparut legea cadastrului,in 98 si-au amintit brusc ca sunt in domeniu....multi din ei.Nici nu mai stiau bine ce si cum, dar.....s-au autorizat.Sunt multe cazuri de acest gen....Pacat ca grandomania si infumurarea unora duce la asa monstrii....Si pacat ca se legifereaza.....Sunt de acord ca au studii aprofundate, sunt de acord ca ei reprezinta patura superioara in domeniu, dar oriunde in lume baza este data de clasa medie....pe aceasta se creeaza bunastara pe mapamond,nu doar la noi.....e o aberatie.

alin victor

sunt de acord cu tine marius. este greu de crezut ca asa ceva este posibil. eu nu sunt de acord cu idiotenia asta de lege care doar de forma arunca in fata faptul ca se doreste "numai bine", in realitate este un interes de grup gandit in detaliu cu scopul de a concentra in mana unor oameni intreaga activitate. Acesti domni "uita" ca si la ora actuala majoritatea lucrarilor se fac folosind reteaua de triangulatie facuta de generatia parintilor nostri generatie compusa din ingineri, tehnicieni, muncitori!Onorabilii domni nu numai ca nu au facut absolut nimic nou in domeniul geodeziei dar de cele mai multe ori nici nu se mai duc in teren! Intotdeauna a existat o distinctie clara intre Geodezie si Topografie. Aceste doua ramuri sunt perfect definite si nu ar fi trebuit sa le uneasca niciodata. Aveau multe lucruri de facut in domeniul lor(al geodeziei) dar repet nu au facut nimic, mai mult prin plafonarea la care au ajuns au fost chiar o piedica in calea introducerii tehnologiilor superioare( gps, scanarea laser). Pana la urma este clar motivul: peste 90% din lucrari sunt de natura topografica.

alin victor

Fac 2 precizari: Sunt multi geodezi extrem de priceputi cu mult profesionalism. Cinste lor! Pe ei nu prea ii gasim prin forurile de conducere ale anumitor organisme pentru ca in general ei practica meseria cu multa pasiune si devotament .
2. In ceea ce ma priveste fac parte din categoria celor care se pot autoriza, dar asta nu ma impiedica sa-mi exprim totalul dezacord fata de felul cum s-a legiferat aceasta activitate. Ii invit pe toti cei care vor sa stam de vorba pe aceasta tema sa ma sune la 0722381499 sau 0788285135.
Urmaresc cu interes sa apara normele metodologice de la Legea 217/ 2007.

MUN54

Sunt geodez cu drept de semnătură PFA, efectuez măsurătorile cu un membru din familie ,am fost reclamat și sunt anchetat  ptr. motivul că persoana din familie face muncă la negru. Aștept părerea colegilor mei și soluții ptr a-mi rezolva această problemă :uimit:

bstcad


moholea

ANchetat....de cine? Directia muncii?Ei se ocupa cudomeniul asta (vorbesc in cunostinta de cauza)
Daca da, eu zic ca nu trebuie sa va faceti probleme.Probabil v-a reclamat vre-un client nemultumit... Nimeni nu poate demonstra (numai daca dvs recunoasteti acst lucru in scris) ca ati angajat munca la negru decat daca va prinde in flagrant: adica vine insectorul de la directia muncii pe teren si "constata" ca prismasul nu are carte de munca (asta bazat si pe declaratia prismasului ca il platiti lanegru). Cu atat mai mult cu cat cei de la Diectia Muncii au cazuri serioase de rezolvat..gen zeci sau sute de oameni la negru pe santiere.Nimeni nu-si bate capul cu situatii de genul dvs.
Daca au primit o sesizare, ei trebuie sa-i dea curs, deci probabil veti primi un telefon, dar nu trebuie decat sa negati faptul ca angajati munca la negru, si sa explicati ca in ziua respectiva v-a ajutat un membru de familie. Nu e nimic ilegal in asta.
Scrieti-mi daca mai aveti nevoie de sfaturi, am lucrat in domeniu.

topograful linistit

Eu recomand altceva:
Un contract de mana, sau cu data certa la un avocat, facut cu un alt coleg de breasla: eu il ajut cand are nevoie si el la fel pe mine, fara bani.
Moholea ce zici? Merge?

moholea

Tehnic nu merge. e ca si cum ai angaja o persoana dar ai scrie in contract ca-l platesti cu 0 lei. Contractul la avocat n-are valoare in fata Min Muncii atunci cand vine vorba de munca propriu zisa.
Teoretic, poti face contract de colaborare intre 2 PFA fara avocat, si va dati chitanta unul altuia pe ce sume vreti voi.
Dar repet, nimeni nu ia in serios o situatie de genul celei de mai sus, mai ales atunci cand "muncitorul la negru" e membru al familiei.

John Doe

Chiar asa problema ? Si daca lucrez cu un tip, ma cheama la Directia Muncii, eu zic ca ala mi-e prieten si ma ajuta pt. ca asa are el chef si daca-l cheama si pe el si zice la fel ? Ce-mi face ?
Personal, am dat cu subsemnatul la Politie de 2 ori, în fata unor procurori cu dactilografe dupa ei. Unul m-a reclamat ca nu i-am dat terenul (cf. L 18/1991) dar parcela era acolo, în câmp, marcata, dar nu fusese el în ziua aia la împartit. Si era profesor de liceu. Altul m-a reclamat pt. ca nu i-am dat terenul fix unde l-a avut, ci lânga (pt. ca n-au încaput toti acolo, si Comisia+primarul+restul satului au stabilit un amplasament vecin da' el n-a fost de acord, si m-a reclamat pe mine). Si am primit acasa prin posta 2 plicuri cu NUP. Si atât.

moholea

Nu-ti face nimic...asta ziceam si eu. Si la directia muncii e acelasi modus operandi..costume, proceduri, declaratii blah blah un mare fis...

topograful linistit

Am gandit-o! Am GPS-RTK, statie Leica TCR, sau robotica; iar cel pe care-l gaseste cu un prismas, declaram sus si tare ca vrea sa invete meserie (daca e din familie, vrea sa ma ajute) STOP.
E OK?

klu_naravas

avand in vedere ca statul roman e cel mai hot din lume... nu stiu daca ar merge :)))
sincer e o tampenie precum multe altele de pe la noi .....

John Doe

Cel mai bine e sa cunosti pe cineva de la Directia Muncii, atunci sigur nu patesti nimic.
Se spune (si cred ca nu degeaba) ca românul e foarte inventiv, se descurca în toate situatiile. Deci si în asemenea cazuri, nu cred ca nu te poti scoate cumva.

Totusi, nu s-a cam iesit din topic ?