Intrebari despre autorizare

Creat de 26262742, Iul 08, 2011, 10:18 PM

« precedentul - următorul »

26262742

Buna ziua!
Am si eu cateva intrebari despre autorizare, la care daca as primi raspuns v-as fi profund recunoscator:
1) Se considera ca am experienta necesara pentru cat. C (1 an din cate stiu eu), daca o perioada am lucrat pe santier (ing. topograf) si o parte in cadastru (ing. geodez)?
2) Pentru autorizare ai nevoie de aparatura personala si de softuri cu licenta?
3) In cazul in care am lucrat si in timpul facultatii, dar fara carte de munca, se poate adauga la experienta cu ajutorul un adeverinte de la P.F.A. cu care am colaborat? Intreb asta pentru cat. B
4) Aveti idee cam cat este taxa pentru autorizare?
Va multumesc anticipat.

John Doe

1) Da
2) Nu
3) Nu, conteaza doar ce scrie in cartea de munca.
4) Da. Nu mai stiu exact, e patru sau cinci sute RON.

vio30

Taxa de autorizare este 400 RON.

26262742

Va multumesc mult pentru raspunsuri, chiar mi-ati fost de ajutor

John Doe

Mai multe despre autorizare scrie in Ordinul nr. 107/2010 al Directorului ANCPI, cred ca il gasesti pe http://www.ancpi.ro" target="_blank">www.ancpi.ro. Tarifele sunt in Ordinul nr. 39/2009.

george_bv

Buna ziua!
Doresc sa stiu daca absenta la examenul de autorizare se considera nepromovare si in ce conditii as putea cere reexaminarea/reprogramarea in cadrul aceleiasi taxe. Va multumesc.

adrianc

@george_bv Glumesti?
Alti bani! Alta distractie!
La muncă! nu la întins mâna.

tamas_09

Am o intrebare...am terminat 4 ani de facultate insa nu am dat licenta. Daca ma angajez in conditiile astea la o persoana fizica autorizata....conteaza perioada asta pentru cei 2 ani lucrati in domenia necesari autorizarii?

Probabil s-a mai discutat,nu am gasit.

Multumesc!

aditza26

Vin si eu cu o intrebare legata de autorizare.

Pentru categoria C este necesar 2 ani (tehnician topograf) sau 1 an (inginer).

Eu am pe cartea de munca aproape 1 an si 6 luni ca tehnician iar din luna iulie sunt inginer. Se poate cumula perioada ca inginer cu cea ca tehnician pentru realizarea timpului necesar autorizarii?

Sub ce conditii se face trecerea de la tehnician la inginer (postul indicat in cartea de munca sau adeverinta de la facultate care precizeaza data cand am obtinut titlul de inginer)?

Multumesc.