Aparatura topo furata cu seriale date descriere etc

Creat de kod, Iun 28, 2011, 11:25 PM

« precedentul - următorul »

kod

As dori sa deschid acest subiect pt. toti cei care au avut neplacerea de a li se sustrage o statie totala, un teodolit, o nivela sau orice alta aparatura (indiferent de nume, brand sau categorie de folosinta) care ar putea fi verificata prin serial si valorificata ulterior:

Ce as dori sa contina acest subiect:


1. Seria aparatului

2. Locul si data

3. O scurta descriere a evenimentelor (nu romane ci scurt si la obiect)

4. Orice alta informatie cu privire strict legata de acest subiect (pozele sunt bine venite)


Ce nu as dori sa contina acest topic:

1. orice subiect @offtopic (sau pe langa subiect)

2. discutii contradictorii si interminabile

In loc de PS:
Fac apel la toti cei care vand aparate (in special second hand) si intra pe forum sa sustina aceasta initiativa, dar si la cei care cumpara astfel de aparate si au dubii cu privire la provenienta lor sa posteze aceste cateva informatii sustinute de argumente concrete (cele enumerate mai sus). astfel incat sa existe o transparenta permanenta in acest inceput de baza de date !

Va multumesc ! :hi:

mono70

as cumpara si acum un aparat furat daca ar fi la super pret

mariusdan

si oare cum ar fi daca colegul caruia i s-a furat aparatul, te gaseste pe tine pe marginea drumului, masurand cu acelasi aparat pe care el a dat mii de euro?

bad wolf

#3
Citat din: mono70as cumpara si acum un aparat furat daca ar fi la super pret

Cred ca ar fi cazul sa-ti ceri cureze !

E primul averisment .
Dar daca ai dovezi de aparate caea au fost furate si vandute ar fi bine sa anunti. Ascunderea unui furt se numeste complicitate si se pedepseste penala.
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

O mica MARE precizare.
Statiile totale pot fi setate sa ceara COD PIN.
Daca nu stii codul PIN, nu poti folosi echipamentul => nu il poti vinde.
Macar atat.

AlexGIS

#5
Citat din: mono70as cumpara si acum un aparat furat daca ar fi la super pret


Nu te obliga nimeni sa inveti codul penal, dar daca esti in necunostinta de cauza, indiferent ca ai cumparat un aparat furat despre care stiai sau nu ca este furat, esti pasibil de amenda penala ori inchisoare.

Daca esti prins cu un aparat furat, indiferent ca ai stiut ca este furat ori ca nu ai stiut, ti se intocmeste automat dosar penal.

Succes la cumparat aparate furate.



Art. 268 Tainuirea
(1) Primirea, dobandirea, transformarea ori inlesnirea valorificarii unui bun, de catre o persoana care, fie a cunoscut, fie a prevazut din imprejurarile concrete, ca acesta provine din savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, chiar fara a cunoaste natura acesteia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
(2) Pedeapsa aplicata tainuitorului nu poate fi mai mare decat pedeapsa prevazuta de lege pentru fapta savarsita de autor.
(3) Tainuirea savarsita de un membru de familie nu se pedepseste.



PS Unele din interventiile tale pe forum nu prea au legatura cu bunul simt.

Modificat de AlexGIS (30-06-2011 14:27:59)

diagodose2009

SUPER,SUPER porpunere..........

 Deputatii sa dea o lege referitoare la  Ordinul Geodezilor, prin lege guvernamentala, ca toate aparatele topo-metrice geodezice care se vand pe piata (inclusiv cele second hand) trebuie intotdeauna inregistrat in baza de date a oridnului Geodezilor.., desigur in shmibul unei taxe de 50 ron.....
 :cool:
 Orice aparat topo-geodezic sau gps, este considerat furat daca in termen de 3 luni , cumparatorul unui astfel de teodlolit sau statie totala nu este inregistrat cu acte in baza de date a oridnului Geodezilor..
  Toate persoane pfa topo si cadastrale sunt obligate sa-si faca asigurarea obligatorie anuala de 100 ron..
 Va rugam contactati un deputat , sau un senator si faceti aceasta propunere......
La orica vanzare de teodoite /gps/telemetre trebuie avizul ordinulul Geodezilor........
 Stima............
*****************************************

PS: Eu cred ca daca ANCPI tine o astfel de baza de date, tazelel anuale vor fi prea marii, ca vezi bine este inflatiie, iar eu personal cred ca tie nu  iti convine sa plastesti anual 200-300 euro/taxele..Deci este mai bine la Ordinul  Geodezilor.

Modificat de diagodose2009 (30-06-2011 15:13:32)

Ionica34

Baza poate sa fie a ANCPI-ului, ca Ordinul Geodezilor e demult oale si ulcele.

mono70

#8
Citat din: bad wolf
Citat din: mono70as cumpara si acum un aparat furat daca ar fi la super pret

Cred ca ar fi cazul sa-ti ceri cureze !

E primul averisment .
Dar daca ai dovezi de aparate caea au fost furate si vandute ar fi bine sa anunti. Ascunderea unui furt se numeste complicitate si se pedepseste penala.



Scuze de ceea ce gandesc. Poate ca multi dintre noi  avem aparatura second de prin strainatete... cine ne garandeaza ca nu este furata?

Modificat de mono70 (06-07-2011 00:32:16)

doru2


topotrif

Daca ru cumpar un aparat si ma indoiesc de provenienta lui , il anunt la politie? Chiar daca il gaseste pe autorizatul care are acte (reale) pe el ,cum imi recuperez eu banii ? Daca "hotul" vinde aparatul la 10% din pretul lui real, si eu dispun de acei bani doar, trebuie sa imi cumpar un aparat net inferior , second-hand sau nou? Daca eu nu cumpar aparatul ,pentru ca ,e posibil sa fie de "provenienta" dubioasa ,sigur se gaseste altu' sa-l cumpere la un pret mic.
Ipotetic vorbind , daca as avea un aparat "adus" din tari straine , nu cred ca as fi prins niciodata. Nu am avut vreodata un control la seria aparatului si nici nu cred ca instpectorii OCPI stiu unde sa caute acea serie. De fapt ,multi nici nu stiu sa deschida cutia...
Nu spun ca este bine sa cumperi aparat furat , spun doar ca inca nu exista un sistem prin care sa fii prins ca l-ai cumparat si ca cel putin 15% din autorizati au aparate fara acte reale.
Mentionez ca sokkia ala cu "provenienta de nicaieri" mi-a fost furat cand l-am dus la verificare la Bucuresti, si nici nu stiu vreo serie de la el, sa-i gasesc proprietarul.
In 2005 ,cand a inceput sa "oblige" folosirea statiilor totale ,aproape 70% din autorizati (persoane fizice) si-au achizitionat aparatura cu provenienta incerta. Eu ,fata constiincioasa, am cumparat unul second-hand , cu factura si am dat pe un NIKON DTM 410 cam 6000 E.Alti colegi ,din tara , nu numai din orasul in care imi desfasor activitatea ,si-au achizitionat la preturi incepand cu 1000 E aparate prismless ,pe care inca le folosesc si niciodata nu am auzit de vreo amenda data pentru vreun aparat , ca nu are acte pe acea serie.
Inca nu mi-am achizitionat un GPS , chiar daca am gasit la preturi extrem de mici prin "vecini" ,tocmai pentru a nu incuraja furtul acestui tip de aparat. Poate data viitoare va fi al meu cel "luat"
  :rusine: 
Din meseria asta , am invatat ,printre multe alte lucruri unul care ar trebui pus si in legea cadastrului general: daca esti javra, traiesti bine , daca esti corect , mai bine te lasi de meserie, insa consider ca am prea mult bun simt pentru meseria asta ca sa traiesc bine dar imi place prea mult ca sa o las.
In final , trebuie sa spun, ca daca iti este furat aparatul , cauta pe la toti colegii tai din oras sau din orasul in care a fost furat sigur acolo e. Cine l-a luat ,l-a vandut repede , sa scape de el.
Asta cu baza de date de la ANCPI cu seriile de la aparate mi se pare cea mai mare "palmare" a identitatii aparatelor. Imi cumpar un teodolit electronic , cu acte, nou sau la mana a 2-a si il tin in garaj ,dar pus in baza de date a ANCPI-ului, in timp ce eu masor cu un aparat "luat" din afara , la un pret mai mic decat cel platit pe teodolit dar tehnologie de ultima generatie, care sa-l cumpar nou sau cu acte , ar fi insemnat rate pe 10-15 ani sau stransi banii 3 ani pentru un aparat, aparat pe care trebuie sa-l schimbi dupa 1-2 ani ,uzura fizica si morala.

Modificat de topotrif (01-08-2011 09:14:39)

topotrif

#11
Citat din: doru2si in sua se fura aparate...
si in SUA sunt "negri"  :x


mono70

ce sa mai vorbim...abia l-a furat si a venit la topogheorghecart sa-l decodeze
hai ma lasi cu exemple din astea
cine  are PIN  la aparat sa ridice mainile

John Doe

Cam subreda povestea, nici eu n-am inteles. Poate scula a trimis un SMS la blocare, altfel nu-mi dau seama.