Legislatie

Creat de jes, Iun 02, 2011, 12:51 AM

« precedentul - următorul »

jes

Ordin 785/2011 si
Ordin 784/2011 pe site-ul ANCPI

John Doe


Marian

#2
Citat din: John DoeCe vrei sa spui?
S-a modoficat OFICIAL Ordinul 634!

djxhouse

o sa intre in vigoare cu diferentele la suprafata
adica
daca suprafata masurata e mai mare decat suprafata in acte se procedeaza in urmatorul fel:
0-2% => se inscrie suprafata masurata
2%-5% => se inscrie suprafata masurata in cazul in care au semnat toti vecinii
5% => se inscrie suprafata masurata doar pe baza sentintei
 :nebun:

John Doe

Da bun, sunt curios cum se va si aplica.

djxhouse

cum cum... :D
Unde-i lege, nu-i tocmeala  :nebun:

Mit

O sa aiba Dora si BadWolf de lucru la greu.
Eu, numai ieri am fost sa vad doua lucrari in intravilan si nu s-au incadrat in 5% la o masuratoare rapida. Mi-am luat banii de deplasare si... acasa.
Dar mare parte din cele care se incadreaza in 2-5% vor ajunge tot la Dora, daca ai vre-un vecin mort sau cu succesiunea nefacuta.  :nod:  :hi:

djxhouse

nu neaparat.
poti sa faci lucrarea ca extrajudiciar

Anton Pann

in instanta se primesc extrajudiciare doar cele ce privesc legile fondului funciar ,cu referire la legea 247 , posibil legea 18 si legea 1 ,nu sunt sigur de ultimile 2. Rectificarile   se fac in instanta numai cu expertii judiciari.

dora3mira

#9
Citat din: MitO sa aiba Dora si BadWolf de lucru la greu.
Eu, numai ieri am fost sa vad doua lucrari in intravilan si nu s-au incadrat in 5% la o masuratoare rapida. Mi-am luat banii de deplasare si... acasa.
Dar mare parte din cele care se incadreaza in 2-5% vor ajunge tot la Dora, daca ai vre-un vecin mort sau cu succesiunea nefacuta.  :nod:  :hi:
pentru Mit,
Lucrarea putea fi facuta ! Nu trebuia sa abandonezi ideea atat de usor .
Fii atent !
Pastrezi intotdeauna deschiderea neschimbata - cu o conditie! - aceea ca pe o schita veche sa ai referinta la acea distanta - daca nu exista schite din vechi e mai complicat, ar trebui cautat planul cadastral la primarie ca sa vezi ce apare acolo - insa , in general, ca sa eviti o ulterioara disputa intre vecini, ca sa dormi si tu linistit ca ai facut treaba bine, faci un PV in care sa-ti semneze vecinii ca recunosc distanta de la strada ( DOAR ACEA DISTANTA , NU ALTA) -
Croiesti PAD-ul cu deschiderea aceea si adancimea cat iti trebuie ca sa faci STRICT - suprafata din acte - iar la fundul terenului treci vecin primaria si imediat deasupra vecinul real, situat in spatele gardului.
In acest fel, daca vecinul nu-si regaseste terenul in intregime - o sa-l caute pe CF de la vecini.
Importanta este INTOTDEAUNA DESCHIDEREA LA STRADA.Daca aceasta deschidere nu este contestata, merge facuta CF ! Pentru orice eventualitate - daca tot aveti mobil cu foto pe el - folositi-l , este extrem de util incepand de azi incolo !
Cand aveti o curte pe colt incepe distractia !
Acolo va trebui sa tineti cont de alinierea la frontul stradal - importanta si in cazul de mai sus, evident!!!
Dar surplusul de teren - daca exista, il puteti trece tot in partea din spate a imobilului, in acelasi mod.
Va recomand sa ii sfatuiti pe clientii vostri sa mearga la fisc si sa declare suprafata totala de teren pe care o detin, pe propria raspundere, daca vor ca intr-o buna zi sa isi confectioneze in instanta act de proprietate pe toata suprafata de teren.
N-am sa inteleg niciodata cum de nu reusim sa gasim cateva capete luminate care sa emita legi pe termen lung ...

Marian

#10
Citat din: dora3mira
Citat din: MitO sa aiba Dora si BadWolf de lucru la greu.
Eu, numai ieri am fost sa vad doua lucrari in intravilan si nu s-au incadrat in 5% la o masuratoare rapida. Mi-am luat banii de deplasare si... acasa.
Dar mare parte din cele care se incadreaza in 2-5% vor ajunge tot la Dora, daca ai vre-un vecin mort sau cu succesiunea nefacuta.  :nod:  :hi:
pentru Mit,
Lucrarea putea fi facuta ! Nu trebuia sa abandonezi ideea atat de usor .
Fii atent !
Pastrezi intotdeauna deschiderea neschimbata - cu o conditie! - aceea ca pe o schita veche sa ai referinta la acea distanta - daca nu exista schite din vechi e mai complicat, ar trebui cautat planul cadastral la primarie ca sa vezi ce apare acolo - insa , in general, ca sa eviti o ulterioara disputa intre vecini, ca sa dormi si tu linistit ca ai facut treaba bine, faci un PV in care sa-ti semneze vecinii ca recunosc distanta de la strada ( DOAR ACEA DISTANTA , NU ALTA) -
Croiesti PAD-ul cu deschiderea aceea si adancimea cat iti trebuie ca sa faci STRICT - suprafata din acte - iar la fundul terenului treci vecin primaria si imediat deasupra vecinul real, situat in spatele gardului.
In acest fel, daca vecinul nu-si regaseste terenul in intregime - o sa-l caute pe CF de la vecini.
Importanta este INTOTDEAUNA DESCHIDEREA LA STRADA.Daca aceasta deschidere nu este contestata, merge facuta CF ! Pentru orice eventualitate - daca tot aveti mobil cu foto pe el - folositi-l , este extrem de util incepand de azi incolo !
Cand aveti o curte pe colt incepe distractia !
Acolo va trebui sa tineti cont de alinierea la frontul stradal - importanta si in cazul de mai sus, evident!!!
Dar surplusul de teren - daca exista, il puteti trece tot in partea din spate a imobilului, in acelasi mod.
Va recomand sa ii sfatuiti pe clientii vostri sa mearga la fisc si sa declare suprafata totala de teren pe care o detin, pe propria raspundere, daca vor ca intr-o buna zi sa isi confectioneze in instanta act de proprietate pe toata suprafata de teren.
N-am sa inteleg niciodata cum de nu reusim sa gasim cateva capete luminate care sa emita legi pe termen lung ...

De acord cu vecin primaria si pe urma vecinul real, dar ajunge lucrarea la inspector si asta zice "nu e bine, ca pe acte nu ai vecin primaria!" Si gata!!!

kod

nu merge la noi povesti fatasmagorice, de felul asta, si in plus la proprietar care a avut terenul cu limite bine definite de zeci, sute de ani, fara litigii (in intravilan vb.) nu-i convine sa-i apara proprietar pe terenul lui, primaria  :nono:
Asa ca, succes expertilor la descusut itele !

damaris

parca intra in vigoare in 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial si inca nu s-a publicat , cel putin eu m-am uitat si nu am gasit-o

Modificat de damaris (04-06-2011 00:27:21)

Arhimede

Intrebarea este daca agentia intentioneaza sa introduca cadastrul general ea cum va rezolva problema cand va constata ca 40-60% dintre imobilele din intravilan nu se vor incadra in diferenta de pana la 5%,asa eu zic ca trebuie vazut cum au ei degind sa rezolve problema la cadastru general si documentatiile actuale sa fie facute cam in acelas spirit.

kod

...sti cum, punandui pe oameni sa-si concesioneze, inchirieze, cumpere etc. terenul pt. care nu are acte la primarie. (cel putin asta le e intentia) !
Rezultatul: se vor umple de zeci, sute de mii de procese impotriva primariilor, un fel de "taxa auto" in versiunea drept de proprietate :hi: