ce contine cuprinsul unei trasari

Creat de getuta, Mai 24, 2011, 01:48 PM

« precedentul - următorul »

getuta

cine are un cuprins de la o lucrare de licenta pe trasare ,imi trebuie pentru inspiratie sa-mi fac lucrarea de licenta ,cat mai simplu fara gps ca nu am fara statie totala ca nu am,in schimb am teodolit electronic berger si nivela la fel atat se poate la mine la inteprindere mai mult nu vor sa-mi cumpere asa ca nici proiectul nu pot sa-l fac decat pe o trasare din borne de coordonate cunoscute.

getuta

pot sa bag capitolul 1 lucrari preliminare
capitolul 2 indesirea retelelor de triangulatie
capitolul 3 retele de ridicare
capitolul 4 nivelment
capitolul 5 studiul de caz si aici sa incep cu proiectul in sine adica ,calcularea orientarilor si distantelor si nivelmentul adica cum am facut trasarea ?
sau alta idee imi da cineva ?va multumesc

adrianc

poti face, de exemplu, asa:
doua pagini albe
cuprins
lista de tabele, lista de figuri
- musai
cap I - introducere
cap II - generalitati (retele de triangulatie-trilateratie, retele de nivelment, de ridicare - daca vrei)
cap III - medode de trasare a elementelor constructiilor pe teren - unde povestesti de toate metodele de le-ai invatat la scoala (trasarea si materializarea axelor, trasarea curbelor, serpentinelor, lucrari de trasare la montarea stalpilor, etc.)
cap IV - studiu de caz - ce metode de trasare ai folosit, de ce, si exact ce ai facut tu (daca ai facut. daca nu, zici ca ai facut :wink2: )
cap V - concluzii (aici presupunem ca ai trasat prin mai multe metode unele elemente si le-ai comparat intre ele, rezultandu-ti diferite precizii care ar fi specifice pentru constructii de:...)
deviz estimativ
bibliografie, wibografie
CV-u (de preferabil al tau si model european :wink2: )
doua pagini albe


Dar, cel mai bine te duci cat mai des pe capul indrumatorului, stabilesti exact cu el ce faci si cum faci, cum iti calculezi precizia necesara trasarii, bibliografia (ca ai nevoie de o barbologie de umplutura) s.a.

Modificat de adrianc (24-05-2011 20:51:27)
La muncă! nu la întins mâna.

aditza26

Eu ma gandesc la urmatoarea structura care nu este foarte departe de a lui adrianc:

- Capitolul 1: Retele geodezice de sprijin (generalitati, indesirea, tipuri,), metode de ridicare
- Capitolul 2: Retele de trasare (generalitati, planimetrice + tipuri, altimetrice) + pregatirea topografica a proiectului pentru trasarea pe teren
- Capitolul 3: Metode de trasare (a unghiurilor, distatelor, cotelor, si a punctelor (sunt undeva pe la 10 metode toate))
- Capitolul 4: studiu de caz (piese desenate: planuri cu reteaua de sprijin, trasare, planul de situatie, aplicari de metode de trasare)

Lucrarea trebuie sa mai cuprinda si urmatoarele:
- tema lucrarii
- datele initiale
- prelucrari, compensari, raporturi
- deviz
- cuprins
- bibliografie
- lista figurilor si a tabelelor

Mai trebuie avut grija la aranjamentul in pagina, sa se pastreze acelasi font, acelasi tip de scris pe tot parcursul lucrarii, sa arate cat mai estetic (aerisit).