planuri utilitati din sectorul 5 ajutor cine are

Creat de cristi33, Mai 13, 2011, 02:41 AM

« precedentul - următorul »

cristi33

buna seara, vreau sa stiu daca pe sub un teren din sectorul 5 trec utilitati, platesc. am palnurile terenului. adresa mea de mail este E-mail .
 multumesc

Mit

Nu cred ca le au nici cei de la primarie. Sau chiar daca le au, pozitionarea acestor retele este f. vag determinata pe planuri. Posibil sa gasesti ceva pe la regiile de furnizare a ... :hi:

c_pascu

Eu cred ca trebuie sa ceri un Certificat de urbanism de informare de la primarie.
Apoi daca vrei sa intrii in amanunte cere avize de principiu de la furnizorii de utilitati.

kod

...si daca nu-i terenul lui, in baza a ce o sa ceara CU :hi:
Nu, te duci direct la sucursalele centrale de gaz, apa, curent, etc. cu planul (ridicarea topografica) avizata de cadastru facuta in Sistem Stereo pe coordonatele reale, si le ceri informatii, posibil sa fie si la primarie, dar ...daca nu intrebi nu ai de unde sti !

c_pascu

Certificatul de urbanism este actul de informare cu caracter obligatoriu prin  care autoritatea administratiei publice judetene sau locale face cunoscute regimul juridic, economic si tehnic al imobilelor si conditiile necesare în vederea realizarii unor investitii, tranzactii imobiliare ori a altor operatiuni imobiliare, potrivit legii.


Eliberarea certificatului de urbanism este obligatorie pentru adjudecarea prin licitatie a lucrarilor de proiectare si de executie a lucrarilor publice si pentru legalizarea actelor de înstrainare, partajare sau comasare a bunurilor imobile. În cazul vânzarii sau cumpararii de imobile certificatul de urbanism cuprinde informatii privind consecintele urbanistice ale operatiunii juridice, solicitarea certificatului de urbanism fiind în acest caz facultativa.


Certificatul de urbanism se elibereaza la cererea oricarui solicitant, persoana fizica sau juridica, care poate fi interesat în cunoasterea datelor si a reglementarilor carora îi este supus respectivul bun imobil.


Certificatul de urbanism nu confera dreptul de executare a lucrarilor de construire, amenajare sau plantare.


În certificatul de urbanism se va mentiona în mod obligatoriu scopul eliberarii acestuia.


Certificatul de urbanism cuprinde urmatoarele elemente privind:
a) regimul juridic al imobilului - dreptul de proprietate asupra imobilului si servitutile de utilitate publica care greveaza asupra acestuia; situarea terenului în intravilan sau în afara acestuia; prevederi ale documentatiilor de urbanism care instituie un regim special asupra imobilului - zone protejate, zone în care actioneaza dreptul de preemtiune asupra imobilului, interdictii definitive sau temporare de constructie sau daca acesta este înscris în Lista cuprinzând monumentele istorice din România, precum si altele prevazute de lege;
b) regimul economic al imobilului - folosinta actuala, destinatii admise sau neadmise, stabilite în baza prevederilor urbanistice aplicabile în zona, reglementari fiscale specifice localitatii sau zonei;
c) regimul tehnic al imobilului - procentul de ocupare a terenului, coeficientul de utilizare a terenului, dimensiunile minime si maxime ale parcelelor, echiparea cu utilitati, edificabil admis pe parcela, circulatii si accese pietonale si auto, parcaje necesare, alinierea terenului si a constructiilor fata de strazile adiacente terenului, înaltimea minima si maxima admisa.


Intr-adevar la unele primarii se cere si actul de proprietate dar daca le arati legea se lasa pagubasi si emit certificatul


Cu avizele de principiu e alta treaba... Furnizorii de utilitati le emit cind vor si in ce conditii vor ...

kod

Daca ne-am lua dupa lege toate ar trebui sa fie bune si frumoase, dar.... in realitate stim cu toti cum e.
Acuma el stie exact de a intrebat, poate stie ceva de o conducta de gaz, magistrala de apa etc. si se grabeste omul, asa ca recomand in continuare sa se duca la magistrale, si acolo sigur au situatiile exacte cu terenul respectiv, si asa scapa de nervi si timp perdut inutil pe la primarii ... dar fiecare face cum crede de cuviinta !
Numai bine !