Un sfat va rog

Creat de moholea, Noi 26, 2007, 06:29 PM

« precedentul - următorul »

moholea

Avand in vedere ca sunt inca student, dar am posibilitatea sa lucrez in domeniu, am decis sa-mi iau teodolit nu statie totala. Cel putin la inceput, ca sa nu-mi prind urechile.
 Ma obsedeaza in continuare ofertele din SUA. Vine cineva luna viitoare incoace si imi poate aduce. Ma uit pe http://www.advpossys.com" target="_blank">www.advpossys.com Ma tenteaza Sokkia DT510 costa 3000usd.
 Foarte atractiv mi se pare si un model cu precizie de 2'' de la South Survey ET02 care e numai 1000usd. Diferenta de pret mi se pare foarte mare si ma tem ca se regaseste undeva.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc,

ADRIAN_P

nu ai spus in ce domeniu vrei sa folosesti aparatura pe care vrei sa o procuri. depinde ce vrei sa faci cu aparatul respectiv. la ce-ti trebuie un teodolit de o asemenea precizie? daca vrei sa lucrezi in domeniul cadastrului eu iti recomand sokkia set 610k. e destul de bun si usor de folosit

moholea

nu l-am primit. ai trimis mail sau mesaj?

pt adrian: vreau sa-l folosesc la ce folosesc incepatorii.... cadastru cred. n-am pile in constructii. la asta ma gandeam ca e destul un teodolit. urmarind discutiile de pe forum de la statii totale am senzatia ca nu inteleg nimic. Cu teodolitul sunt mai increzator. In plus e si mai ieftin, si pana sa exploatez eu statia totala in lucrari complexe, mai dureaza. Gresesc??

Kaleh

Probabil "vin" cu intarziere... Te asigur ca mai curind iti prinzi urechile (expresia ta!) lucrind cu un teodolit decit cu o statie totala, fie ea cit de veche, daca nu ai experienta. Gasesti statii totale vechi la pretul unui teodolit nou.