examen de autorizare cu aparate proprii sau nu

Creat de Derzelas, Apr 11, 2011, 12:28 AM

« precedentul - următorul »

Derzelas

In urma cu ceva timp am dat un examen la Mures pentru a ma autoriza, cat. B si l-am picat la teorie. Pentru proba practica trebuia sa merg cu statia mea.
Acum mi-am facut mutatie la Cernavoda, caci lucrez aici la autostrada si mi-e peste mana sa il dau la Mures si eram curios daca regulile sunt la fel. Am uitat sa-i intreb pe astia de la oficiu daca trebuie sa ma prezint la examen cu statia mea.

Cine poate sa-mi spuna daca trebuie sa ma prezint cu aparatele mele si mai mult, cum a decurs examenul aici la Constanta, ce intrebari au venit la proba scrisa si cum a decurs proba practica.

Va multumesc

John Doe

Nu te obliga nimeni sa mergi cu statia ta (si nici nu esti obligat sa ai statie), dar intereseaza-te inainte cu ce aparate se da examenul, sa nu ai surprize. Adica sa nu-ti pice vreuna pe care nu o cunosti, daca mergi cu a ta scapi macar de grija asta.

kod

ideea cu statia din dotarea proprie are anumite avantaje:
- presupune ca tu cunosti deja meniul si sti sa lucrezi cu ea
- elimini posibile erori date la calare, date de renumitele teodolite, sau statii cu care ti se pun la dispozitie de catre cei de la oficiu
- timp redus de prelucrare
- si altele, chiar daca ti se da unele probleme de rezolvare analitica ce tin de unghiuri si distante, avand statie totala, te poti descurca (adica o poti folosi pe post de teodolit, sa nu ma intlegi grsit :hi: )

Toate cele bune, succes !

Derzelas

Sunt constient de avantajele de mai sus si chiar am facut ceva exercitii cu statia mea folosind-o ca un teodolit in timpul liber.
Oricum, daca voi spuneti, se poate si cu statia lor, e clar si m-am linistit putin. De asta imi era putin teama ca nu cred ca voi mai putea merge cu a mea din moment ce Boagiu ne-a reziliat contractul si sunt in plin preaviz.

ms mult

yaxkuk

sal raul. nu te stiam pe forum, mei e diferit de la judet la judet. Dak vrei sa dai examenul usor dute la alba sau la sibiu. pana acum ce mai ok, se da scurt si la obiect. Bine trebuie sa inveti ceva ca mai uiti



numai bine . bafta

Derzelas

salut bogdane, nu am intrat de mult pe forumul asta. Da ce sa spun, oricum, zarurile au fost aruncate deja si astept sa vad ce se intampla. Sunt pe tusa pana nu ma autorizez si pe santier eu nu ma mai intorc. Deci nu-mi ramane decat sa ma bucur de binemeritata pauza pana o-i da examenul asta.
 Tinem legatura, salut

simi_cad

Salutare!
Si la Brasov se da proba practica tot cu aparatura personala; aflarea coordonatelor unui punct prin intersectie inainte si retro, compararea lor, precizie, tolerante...banuiesc ca e la fel in toate judetele.
La proba scrisa e jale.10 intrebari grila, cu 1, 2, 3 sau niciuna (variante de raspuns).daca de ex sunt 2 variante si tu pui doar una, nu se ia in considerare.

felipe


John Doe

Nu stiu, dar in general se cam dau intersectiile, drumuiri, trasari. Pe usa la OCPI te-ai uitat, nu au afisat nimic ?

Modificat de John Doe (29-05-2011 20:23:02)

felipe

e nasol examenu.Nu are treaba cu tematica,aia e la plesneala.Eu am terminat la FIFIM,colegiu.Ne-au intrebat chestii de geodezie,cartografie...
18 intrebari si o problema.Dau pana reusesc.Cred ca o sa fiu toba de geodezie.Partea funky e ca nici macar nu ai nevoie de ele...Exista Autocad,gps,statie totala,autocalare...


John Doe

@felipe: o sa intalnesti multi oameni la care li s-a permis sa practice meseria fara sa aibe nici o treaba cu geodezia, cartografia, fotogrammetria si altele inrudite. Cine le-a permis? Cei care n-au avut nici ei nevoie, dar au ajuns sa permita altora. Unde s-a ajuns? unde vezi astazi.

mono70

ma jondoe...ai care nu au scoala si practica sunt muncitori topometristi...iar tu esti ditamai injineru

felipe

stiti si voi,cei care practicati aceasta meserie,ca e diferenta intre materia din facultate si practica.Sa ne scrie cineva care masoara cu teodolitul,face si calculeaza retrointersectie sau o drumuire,int.inainte...E jenant,se da o tematica,si te intreaba altceva.Eu am terminat colegiu la FIFIM,in comisie era un profesor din geodezie.M-a intrebat ceva ce nici nu auzisem,nu ni se predase.Cred ca mai mult isi apara teritoriul,cu cat mai putini autorizati,cu atat sta el mai linistit.Neocomunism. Este si un conflict de generatii la mijloc.

felipe

@bogdy-crezi ca te poti angaja topograf doar cu ce inveti in facultate?cam greu.Facultatea e buna ca sa intelegi ce se intampla in teren.La ex.de autorizare se pune accentul pe teorie,in realitate ai nevoie mai mult de practica.Intrebare de la examen: "de ce elemente avem nevoie pt trasarea arcului meridional?".Nici macar nu am invatat,si nici nu stiu daca imi va trebuii vreodata...