Adeverinta de la topograf in loc de carte de munca cu vechime

Creat de sergiu_degan, Apr 06, 2011, 11:59 AM

« precedentul - următorul »

sergiu_degan

Vreau si eu sa ma autorizez...de curand am terminat un curs de specialitate de tehnician cadastru funciar topograf....in domeniu lucrez de 4 ani....doar am fost incadrat ca informatician....intrebarea mea este...in ord.107/2010 zice ca: " carnet de munca in conformitate....sau adeverinta..."...acaesta adeverinta o elibereaza autorizatul la care am lucrat?sau...?..puteti sa ma lamuriti va rog
Va multumuesc anticipat.

mihaimm2004

Vechimea in specialitate se face/acumuleaza/dovedeste cu carte de munca(copei)/adeverinta de la angajator/adeverinta de la oficiul teritorial de munca sau ceva echivalent.
Vechimea se considera din momentul in care te-ai angajat cu contract de munca sau echivalent ca si tehnician/topograf/ajutor topograf, deci dupa ce ai absolvit cursul/studiile.
Vechimea ca si informatician nu te ajuta la autorizare.
Vechimea in specialitatea in care ai terminat studiile este cea care conteaza.
Parerea mea este ca cel mai bine este sa discuti cu cineva de la OCPI unde vrei sa te autorizezi si sa iti prezinti situatia, iar ei te vor indruma.

rokko

salutare toturor! intrebarea mea este daca se poate face autorizarea doar in baza unei adeverinta de la o firma topo prin care sa reiasa vechimea ? am citit ordinul si nu este scris nimic concret ...multumesc

adrianc

Concret: lucrezi la firma aia? Ai contract?
Intereseaza-te cine e presedinte de comisie de autorizare la voi la oficiu, vorbeste cu persoana in cauza si ridica problema.
La muncă! nu la întins mâna.

rokko

lucrez la firma de 7 luni si am contract de 4 ore ...ideea ca poate sa-mi elibereze o adeverinta cu perioada de vechime mai mare , prin care sa zica ca am facut stagiu sau ceva de genul ,cel putin asa mi-a zis autorizatul si vroiam sa ma conving daca este posibil ..multumesc

topocad.ana

vad ca vrei sa iti incepi cariera cu dreptul. succes :))))))


mono70

am terminat un curs de maseur...am invatat sa fac masaj...idee e ca ma pot autoriza sa fac operatii pe cord deschis?

un doctor imi poate da o adeverinta ca am facut masaj la el la firma 3 ani

ma puteti ajuta?
sunt disperat :nono:  :nono:

mono70

vreau sa fiu medic

Modificat de mono70 (22-02-2012 15:12:05)


bad wolf

Unde vezi tu ilegalitatea? Este comform cu legile din Romania.
Sper sa gasesc cararea corecta !

DorinMuresan

Nu e nicio ilegalitatea...dar mie nu mi se pare normal! Adica vechimea asta ar trebui sa fie un fel de stagiatura in domeniu,in urma careia tu sa capeti o experienta,sa fii initiat. Ori de unde experienta asta cand tu nici nu practici meseria sau firma nu executa nicio lucrare?

DorinMuresan

Si nu sunt nici de acord cu autorizatii ce pun stampila pe orice lucrare, la oricine pt o anumita suma de bani. Ca e bine,ca e rea nici nu le pasa si nu numai ca nu le pasa dar nici macar nu verifica pe ce pun stampila si crede-ma ca asta nu e ciuda sau invidie,deoarece eu nici macar nu sunt autorizat. Nu am terminat de mult facultatea,drept urmare nici nu lucrez de mult timp in domeniu dar crede-ma ca nu-mi place ce vad in breasla asta si ma dezgusta multe lucruri!

bad wolf

@DorinMuresan sunt toal de acord cu ce spui, dar din pacate se practica pe scara larga.
Sper sa gasesc cararea corecta !

nicu B

vreau sa stiu daca sunt angajat cu 2 ore pe zi de aproape 1 an se recunoaste vechimea de 1 an si ma pot autoriza