intrebare expertiza

Creat de Oana_LU, Apr 05, 2011, 07:39 PM

« precedentul - următorul »

Anton Pann


                  Asa este : am avea dreptul sa facem evaluari terenuri , dar au aparut evaluatori bunuri imobiliare , si corect , trebuie sa fim de acord ca este resortul lor. Dar .... inca la justitie nu s-a inteles asta , cel putin la noi . Incercam sa clarificam asta in cel mai scurt timp, dar, pana atunci.... le facem.


               

dora3mira


                  pentru bad wolf - Stiu nu-ti face griji. Litera legii este cea care se aplica , nu ordinele directorului ANCPI - dar la autorizarea ca expert - ni s-a solicitat ca una dintre piesele din dosar sa fie enumerarea clara a categoriilor de lucrari pe care ANCPI ne-au autorizat sa le executam - de aceea anul acesta nu s-a mai sustinut si examen din topografie si cadastru. Unul dintre colegii examinati era chiar un fost expert si stia ca la intrebarea - ai voie sa faci evaluare imobile - raspunsul este DA - ei bine, domnul Adrian Cojan, care este directorul Directiei serviciilor juridice conexe - deci este coordonatorul tuturor birourilor locale dar si al celui central, a facut foarte clar precizarea - ca ne-am depasi atributiile daca am face si evaluare.
Draga Anton Pann - daca te prezentai la judecatoare cu toate dovezile acestui lucru, cred ca problema putea fi lamurita printr-un raspuns extrem de scurt - acceptat mai intai de judecatoare - si anume - in atributiile expertului tehnic judiciar nu intra evaluarea imobiliara.
Ia legatura cu cei care din zona ta s-au inscris in APET-R - te vor lamuri in detaliu de acest lucru - asta daca nu cumva puterea obisnuintei este mai mare decat aptitudinea si permeabilitatea de a se ralia la noutatile aparute...
Spun sa iei legatura cu APET-R - pentru ca la Conferinta de la Targu - Mures unde s-au intalnit expertii tehnici din meseria noastra cu judecatorii din Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania - a fost prezent si domnul Adrian Cojan, care a subliniat extrem de explicit acest lucru . Spre marea mea surprindere - au fost ceva voci care au spus ca prefera sa faca si evaluare - oricum s-au obisnuit - evident , erau dintre expertii vechi . Dupa ce le-a lamurit cu rabdare ca isi depasesc atributiile daca vor continua sa faca acest lucru, cred ca au cam inteles ca s-a terminat cu tocanita- expertiza tehnica-evaluare. Insa lucrurile se misca greu sub forma informarii judecatorilor de catre MJ asa ca ar cam fi cazul sa preluam initiativa de a-i informa in mod direct pe judecatori care ne sunt limitele de competenta.
Si pe aici inca se mai solicita expertize care sa aiba in continut si evaluarea imobilului - ideea este ca sta in puterea noastra, a fiecaruia , sa le aducem la cunostinta fiecarui judecator care nu e inca la curent cu schimbarea ceruta de Ministerul Justitiei.


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

Anton Pann


                  Dora, d-nul Cojan, de la biroul de experti, are in atributiuni doar tinerea evidentei expertilor . Intre expertisunt persoane care doresc sa nu mai facem evaluari dar si colegi care doresc sa faca acest tip de lucrari. In nomenclator au aparut evaluatori bunuri imobiliare. Am solicitat in scris catre Tribunal sa nu mai fim solicitati pentru acest tip de lucrari si, asa cum am mai scris, am primit si un rapsuns in scris, copletat cu 4 amenzi (am avut evaluarea terenului aferent a 4 apartamente ), in 4 dosare diferite la acelasi judecator. Asa ,ca cel putin in judetul nostru, inca se mai solicita expertii topo pentru evaluarea terenurilor. Eu sunt printre cei care nu mai vreau sa facem aceste lucrari, insa judecatoriile insista pe expertii topo. Poate daca d-nul Cojan ar interveni cu o adresa catre judecatorii, pentru a clarifica acest aspect , cu judecatoriile, ar mult mai eficient si corect fata de expertii topo. Cum in facultate se invata bonitarea terenurilor, si sunt ore privind functia economica a cadastrului, si in majoritatea cartilor de specialitate se vorbeste despre evaluarea terenurilor, vor fi tot timpul voci care vor spune ca este de competenta "topo" aceasta operatiune. Sper, in final ca Asociatia se va implica in aceasta chestiune si mai sper ca va avea succes.


               

Anton Pann


                  Aceeasi situatie este cu avizarea expertizelor judiciare . Se face , desi regulamentul comun ANCPI MJ nu este elaborat.


               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

Aceeasi situatie este cu avizarea expertizelor judiciare . Se face , desi regulamentul comun ANCPI MJ nu este elaborat.


Pentru Anton Pann-avizarea expertizelor de catre OCPI , NU SE FACE-chiar dac cineva solicit asta. Mi-e mi s-a cerut asa ceva  si am rspuns cu extrase din legile care deocamdata guverneaza activitatea expertului judiciar- si am fost lasat in pace. Poate voi posta raspunsul.

Pentru Dora-deocamdata - expertii judiciari- pot face evaluare in domeniul lor , ex. noi-evaluarea terenurilor, constructorii -evaluarea constructiilor, agricultorii-evaluarea calitatii solurilor si a produciilor, sivicultorii- evaluarea copacilor in diferite ipostaze.

Cand se vor schimba legile dupa care functionam noi si vor apare expertii judiciari evluatori si regulamentul , pentru avizarea , de catre OCPI  a experizelor- ne vom cnforma.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira


                  Bad wolf !
Pai sa-ti spun - exista experti judiciari in domeniul evaluare imobiliara - si in plus, in O 2/2000 actualizata si completata - este art 14 care zice clar ca poti efectua expertize numai pe domeniul in care ai obtinut autorizatia de la MJ . La alin 2 face trimitere la Nomenclatorul specializarilor expertizei tehnice judiciare - publicat in MO nr 78/4 febr 2010 unde evaluatorii apar la numarul de crt 39 iar specializarea topografie, cadastru si geodezie apare la pozitia 96 .
Daca tu mai vezi inca motive sa facem evaluari imobiliare ....


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

dora3mira


                  Inca ceva - de ce pe numire nu sunt respectate cerintele precizate FOARTE CLAR in aceeasi O 2 /2000 actualizata ?
Cum sa le fac cunoscuta tocmai eu judecatorilor legislatia care reglementeaza aceste lucruri elementare - caci ar fi ca si cand as invata un copil de facultate - abecedarul !
Astept solutii - dar sa fie pline de diplomatie - ca nu-mi place sa ma cert cu oamenii !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

Anton Pann


                  Dora , pregateste-te sa faci prima evaluare teren .... in primele 10 expertize !!! Sa-mi spui apoi solutia aleasa!  Si raspunsul Onor jude .. la cererea ta de refuzare ! http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png"> Dar ai dreptate in ceea ce ai scris , si Bad Wolf la fel ! . http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

bad wolf


                  
dora3mira a scris:

Bad wolf !
Pai sa-ti spun - exista experti judiciari in domeniul evaluare imobiliara - si in plus, in O 2/2000 actualizata si completata - este art 14 care zice clar ca poti efectua expertize numai pe domeniul in care ai obtinut autorizatia de la MJ . La alin 2 face trimitere la Nomenclatorul specializarilor expertizei tehnice judiciare - publicat in MO nr 78/4 febr 2010 unde evaluatorii apar la numarul de crt 39 iar specializarea topografie, cadastru si geodezie apare la pozitia 96 .
Daca tu mai vezi inca motive sa facem evaluari imobiliare ....


Da. Mai vad, doar la evaluarea terenurilor. Este functia economica a Cadastrului. doar ca sunt unii care vor s ne scoata.Deocamdata avem dreptul sa evlum terenuri , pana cand ni se va interzice printr-o modificare a O2, iar judecatorii stiu asta.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
dora3mira a scris:

Inca ceva - de ce pe numire nu sunt respectate cerintele precizate FOARTE CLAR in aceeasi O 2 /2000 actualizata ?
Cum sa le fac cunoscuta tocmai eu judecatorilor legislatia care reglementeaza aceste lucruri elementare - caci ar fi ca si cand as invata un copil de facultate - abecedarul !
Astept solutii - dar sa fie pline de diplomatie - ca nu-mi place sa ma cert cu oamenii !


Nu vrei sa ne postezi  numirea sa intelegem la ce faci referire, poate voi posta si eu o brosura cu numirile compuse aiurea , in peste 19 de cand sunt autorizat.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
bad wolf a scris:


dora3mira a scris:

Bad wolf !
Pai sa-ti spun - exista experti judiciari in domeniul evaluare imobiliara - si in plus, in O 2/2000 actualizata si completata - este art 14 care zice clar ca poti efectua expertize numai pe domeniul in care ai obtinut autorizatia de la MJ . La alin 2 face trimitere la Nomenclatorul specializarilor expertizei tehnice judiciare - publicat in MO nr 78/4 febr 2010 unde evaluatorii apar la numarul de crt 39 iar specializarea topografie, cadastru si geodezie apare la pozitia 96 .
Daca tu mai vezi inca motive sa facem evaluari imobiliare ....


Da. Mai vad, doar la evaluarea terenurilor. Este functia economica a Cadastrului. doar ca sunt unii care vor s ne scoata.Deocamdata avem dreptul sa evlum terenuri , pana cand ni se va interzice printr-o modificare a O2, iar judecatorii stiu asta.


Si , inca ceva, acesti evaluatori sunt pregatiti printrun curs tinut de CECAR si au pregatiri diferite care sunt considerati evalutori in toate domeniiile.

Asa ca ar trebui sa facem si noi cursul asta. Habar nu ai ce bani castiga un evaluator de terenuri, care nici nu are studii superioare de specialitate, la evaluarea suprafetelor de teren expropriate.

Iti dau un exemplu , la un proiect de exproprieri pentru un drum national unde sun cca 800 de parcele , primeste cca 200 lei pt. fiecare parcela , indifernt dca suprafata expropriate este de 2m.p. sau de 10000 m.p.
Dar evaluarea o face dupa ce terminam noi documentatiile si ii dam toate datele .
Iar pentru exproprierii va spun doar ca trebuie sa facem :
-o documentatie cu caracter geneal(culuarul de expropriere) in  care tebuie verificata si avizata de OCPI  comf. ord 108.
-o lucrare de prima intabulare pentru fiecare imobil din care se  expropria o paerte.
-documentatii de dezlipire pentru acest imobil(partea care se expropriaza si cea care ramane proprietarului).
-comasarea tuturor parceleor care au fost trecute in proprietatea statului(terenul expropriat).
--documentatie pentru scoaterea din circuitul sivic/agricol al terenului experopeiat.
Si toate aste se fac in 7(sapte ) exemplare.
Nu va spu la ce pret. Dar evaluarea nu o facem ni.
Sper ca nu am uitat nimic.
Cred am nevoi sa-mi urati noroc , sa nu innebunesc pana termin proiectul acesta.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Marian


                  As vrea sa precizez si eu ceva apropo de exproprieri: In HG 53/2011(NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes naţional, judeţean şi local) scrie ca "...Expertul evaluator specializat în evaluarea proprietăţilor imobiliare, membru al Asociaţiei Naţionale a Evaluatorilor din România - ANEVAR, care va întocmi raportul de evaluare prevăzut la art. 11 alin. (7) din lege, este obligat să se raporteze la expertizele întocmite şi actualizate de camerele notarilor publici, potrivit art. 771 alin. (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare."


               

bad wolf


                  
Marian a scris:

As vrea sa precizez si eu ceva apropo de exproprieri: In HG 53/2011(NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes naţional, judeţean şi local) scrie ca "...Expertul evaluator specializat în evaluarea proprietăţilor imobiliare, membru al Asociaţiei Naţionale a Evaluatorilor din România - ANEVAR, care va întocmi raportul de evaluare prevăzut la art. 11 alin. (7) din lege, este obligat să se raporteze la expertizele întocmite şi actualizate de camerele notarilor publici, potrivit art. 771 alin. (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare."


Asa este !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !