ANCPI achizitioneaza receptoare GNSS

Creat de advex, Mar 14, 2011, 05:25 PM

« precedentul - următorul »

advex

Castigatorul Licitatiei: TAPAKO INDUSTRY S.R.L.
Anunt de atribuire numarul 82036/12.03.2011

Informatii anunt de participare asociat 103600

Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTAI.
1) Denumirea, adresa si punct(e) de contact:
AGENTIA NATIONALA DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA
Adresa postala:  Splaiul Independentei, nr.202A, Sect.6, Bucuresti, Localitatea:  Bucuresti, Cod postal:  7000, Romania, Punct(e) de contact:  Palangean Daniela, Tel. 021.3152520, Email:  E-mail , E-mail , Fax:  0213152520, Adresa profilului cumparatorului:  http://www.e-licitatie.ro" target="_blank">www.e-licitatie.ro

Sectiunea II: OBIECTUL CONTRACTULUIII.1) Descriere
II.1.1) Denumirea atribuita contractului de autoritatea contractanta
Furnizare receptoare GNSS/RTK (2 frecvente)

II.1.4) Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
Achizitionarea a 92 buc. receptoare GNSS/RTK (2 frecvente)

II.2.1) Valoarea totala finala a contractului sau a contractelor
2, 300, 000.93RON

topocad.cristi

mda. dealer javad, creat special pentru aceasta licitatie.
bilantul contabil arata ca in 2008 avea un singur angajat si o cifra de afaceri de 843,320 RON. adica vanduse maxim 10 gps-uri l1l2.
licitatia a avut loc in 07.2009, deci cu cifrele astea a defilat la licitatie.

caietul de sarcini prevedea:
Cerinta minima: Cifra medie de afaceri pe ultimii 3 ani sa fie de minim 6.500.000 lei.
Cerinta minima: Încheierea si îndeplinirea în ultimii 3 ani a maxim 3 contracte cu obiect similar (furnizare receptoare GNSS 2 frecvente, inclusiv instruire personal) prin care sa se fi furnizat, cumulat, minim 30 de echipamente similare. 2. Ofertantul va prezenta CV-ul a cel putin o persoana de specialitate, care va asigura serviciile de instruire a personalului, care va avea experienta de minim 3 ani în efectuarea acestui gen de servicii (instruire personal privind operarea echipamentelor GNSS).

de remarcat ca licitatia nu a fost castigata de o asociere de operatori economici, ci de o singura firma

Mit

Pai rezulta ca un Javad L1L2 costa in jur de 6000 EUR, care-i un pret OK comparativ cu... chinezismele de ex. Dar pe site-ul lui Javad, preturile sunt mai mari. Ca sa nu mai vorbim si de soft de PP.

topocad.cristi

pai asta e si ideea. nu cred ca cei de la javad sunt asa de disperati sa intre pe piata din romania incat sa vina la un asemenea pret de dumping. parerea mea e ca vin cu vreo licenta asiatica sau ruseasca a javad-ului. ramane de vazut

advex


topocad.cristi

e cam fantoma
site-ul e virusat si are adresa de rusia :)))))

Arhimede

Vad ca unii sunt reticenti la ,,chinezisme" , eu cred ca datorita lor sau din cauza lor preturile  la aparatura top (statii GPS) s-au dus in jos si se vor mai duce asa ca nu fiti suparti pe chinezi ,eu consider ca la ora actuala un GPS perormant cu tot ce tine de el adica aparat  ,soft , controler nu are cum sa fie mai scump decat o statie totala , in ce priveste achizitionarea de catre ANCPi a unor GPS  nu stiu cait de performante sunt acestea ,dar am fost preveniti (amenintati ) de OCPI ca ne vor arata ei verificari odata cu achizitionarea acestor GPS -uri dar in urma cutremurului din Japonia nu stiu cit de corecte mai pot fi avind in vedere ca s-a schimbat oarecum pozitia meridianului de zero grade

topocad.cristi

s-a schimbat in raport cu ce? :) eu zic sa ramai la batimetria ta, ca intri pe teren minat :)

Mit

Ca fapt divers, acum 2-3 ani am trimis un e-mail reprezentantului Javad in Romania, fiind interesat de achizitia unui sist. GPS.
Nici pana-n ziua de azi nu mi-a raspuns.

dtoni