un sg nr cadastral-2terenuri 2proprietari 2CF

Creat de aadynna, Mar 07, 2011, 02:56 PM

« precedentul - următorul »

aadynna

buna ziua! rog ajutor:
din suprafata de 2000 mp s-a vandut 1000 mp, insa nu s-a facut dezmembrare si ambele terenuri au acelasi nr cadastral provizoriu. Acum exista doua carti funciare cu doua imobile distincte , cu proprietari diferiti, insa individualizate printr-un singur nr cadastral.
Oficiul de cadastru refuza sa inregistreze acum documentatie de dezmembrare in format pe hartie, solicitand efectuarea documentatiei electronic. Documentatia de dezmembrare nu se poate realiza electronic deoarece nu se elibereaza extras de carte funciara, pentru ca exista doua carti funciare cu imobile si cu imobile si proprietari diferiti avand acelasi numar cadastral provizoriu.
cum se poate atribui un alt nr. cadastral suprafetei vandute?
multumesc!

george75m

cvc a fost facut pe cote parti? daca da atunci se face dezmembrarea pe vechii proprietari lasand starea de indiviziune, daca nu, atunci cvc este incorect si se impune o incheiere de rectificare...

aadynna

nu s-a facut vanzare pe cote parti.
am cerut notarului rectificarea cvc...s-a incheiat un act aditional atribuind terenului cumparat nr. cadastral 175/1. ofiicul de cadastru a refuzat inregistrarea acestui act aditional, afirmand ca nu s-a facut dezmembrare.
insa persoana care a facut documentatia initiala afirma ca nu poate face acum dezmembrarea decat "pe hartie" si ca cei de la cadastru nu accepta in aceasta forma; electronic nu o pot depune deoarece nu se elibeareaza extras CF. extrasul CF nu se elibereaza pt ca exista acelasi nr. cadastral la 2 imobile distincte cu proprietari diferiti.
Acum am cerut in instanta modificarea cvc si atribuirea unui alt nr. cadastral suprafetei vandute
insa ma intreb daca nu o sa ma trimita din nou sa fac dezmembrare, cei care fac documentatia o sa afirme ca la cadastru nu se inregistreaza documentatia....

Modificat de aadynna (07-03-2011 13:49:21)

george75m

Daca tot sunteti in instanta cu cvc, cereti si radierea intabularii pt. cei 1000 mp, iar cvc se va face in cote parti, respectiv 1/2 din sup.de 2000 mp. care am inteles ca are nr. cadastral, dupa care totul se simplifica, respectiv plan de dezmembrare si act de iesire din indiviziune...dar am o neclaritate...cum a fost facut cvc fara de nr. cadastral pt. 1000 mp.....si cum s-a intabulat cvc in cartea funciara? unde erau cei de la carte cum au facut operatiunile....in ce an am fost facut cvc?

aadynna

multumesc frumos pentru raspuns!
cvc s-a intocmit in 2000...notarul a gresit, cadastru a gresit...etc....incerc sa rezolv situatia.
pot cere instantei sa se faca contractul pe cote parti: s-au vandut 1814 mp din totalul de 17.200. am dat cu titlu de exemplu mp din prima postare
pot cere in instanta expertiza unde sa se faca dezmembrare, iesire indiviziune.,..sa nu mai ajung la cadastru si la firma care intocmeste documentatia? pt ca efectiv ma trimit de la unul la altul

george75m

nu, instanta poate radia intabularea pt. care emite o sentinta, deasemenea poate stabiliicotele parti pt. vinzare,cote ce vor fi trecute la cf parcelei intregi-respectiv inca un proprietar, apoi dvs. solicitati la cartea funciara radierea intabularii pt. cel de al doilea cf. coform sentintei , apoi printr-o pfa depuneti o lucrare de dezmembrare si iesirea din indiviziune, operatiuni ce se vor face la C.F. pe baza actului de iesire din indiviziune, sau partaj voluntar intocmit de notar...