Ciudatenie Autocad 2008

Creat de ghemotila_tontonel, Feb 26, 2011, 07:14 PM

« precedentul - următorul »

ghemotila_tontonel

Intamplator am observat un lucru foarte ciudat in Autocad 2008. Un segment cu lungimea 2520.00000000m copiat si lipit cap la cap in ORTHO de 25 de ori nu are lungimea de 63000.00000000m ci 63000.00720886m. Ba mai mult segmentul rezultat este curbat (apare o diferenta de 0.06226641m intre acesta si un segment de 63000m, deci ar fi trebuit sa fie mai scurt).
M-am uitat prin setari si nu vad nimic in neregula.

Care sa fie explicatia?

ghemotila_tontonel

Cam despre asta vorbesc:


581/436px 30.9KB

ghemotila_tontonel


kod

sincer nu stiu care ar fi explicatia, ar putea fi multe, dar ... am invatat un lucru legat de calculatoare, in tot acest timp, si anume:
Ele nu gresesc niciodata, deci mai cauta .... :hi:

John Doe

Nu da nici o eroare, dar poti verifica cam asa:
1. Seteaza-ti OSNAP-ul numai pe "end" si mai incearca o data. Si vezi sa fii sigur ca ai "agatat" fiecare segment de capatul celui dinainte. Nu e nevoie sa-ti activezi si ortho cand copiezi multiplu, mai mult te incurca fiindca obiectul de copiat va glisa exact peste celelalte si nu se vede ca lumea.
2. Daca nu e asta, verifica daca segmentul tau initial e perfect orizontal. Adica ori il trasezi cu ortho=on dar cu osnap=none, ori scrie "line" enter @2520<0 enter. Degeaba ai ortho=on daca osnapul e activ, l-ai fi agatat de ceva...

3. Daca nici asta nu e, da-i ARRAY de 25 de ori la obiect, cu offset=2520 si vezi ca e perfect orizontal si ca greseala e una dintre cele de mai sus... e desenare 2D, nu te mai gandi la deformatii si elipsoizi.

ghemotila_tontonel

Din capul locului trebuie sa spun ca sunt abia la inceput in ceea ce priveste autocad-ul si doar din curiozitate. Fiind citat intr-un proces de iesire din indiviziune am cautat ortofotoplanuri si am incercat sa vad cam care sunt suprafetele de teren pentru ca la ROL erau declarate aiurea. Si asa a inceput totul...
Multumesc celor de pe forum pentru ajutor!
Ai dreptate John Doe, cu array merge. Osnapul era activ iar eu luam segmentul cu copy/paste. Ma asteptam fiind activ doar pe end point sa nu am de ce il agata.
Nu ma asteptam ca  "masina " sa greseasca, dar incercam sa vad unde e problema si nu intelegeam.
Deci daca mut un segment sau oirice altceva cum pot fii sigur ca il lipesc exact acolo unde doresc? Vad ca snap-ul ma poate incurca...

John Doe

Nu, te poti incurca numai singur si cu succes, OSNAP-ul doar te ajuta dar nu suplineste alte abilitati. Si functioneaza foarte exact, odata ce intelegi despre ce e vorba.
Seteaza-ti OSNAP numai pe ce ai nevoie mai frecvent: end, nearest, intersect si e suficient, cu conditia sa poti recunoaste semnele distincte si sa te misti pana apare semnul care vrei tu. Daca ai prea multe optiuni setate nu prea apuci sa vezi exact ce ti-a luat si se incurca intre ele. NEAREST functioneaza si in apropierea capatului de segment, cum poti fi sigur ce ti-a considerat ? Asta ca exemplu.
Daca stii sigur ca iti trebuie numai END (in cazul tau), seteaza-l numai pe ala, lucreaza numai cu el si vezi ca merge foarte exact. Sau seteaza-l pe "none", si cand ai nevoie tii Shift apasat si click-dreapta si-ti iei, numai pentru urmatoarea intrare, ce fel de osnap vrei. Sau la linia de comanda, in timp ce comanda asteapta o intrare, scrii de mana END (de exemplu) si dai ENTER, si atunci va fi activa numai optiunea asta si numai la intrarea asta.
OSNAP-ul tine cont de toate cele 11 zecimale cu care lucreaza AutoCAD, nu doar de cele afisate pe ecran. Asa ca am motive sa ma indoiesc ca nu te ajuta.