Modificare ordinului 634

Creat de geosilva, Feb 22, 2011, 11:00 PM

« precedentul - următorul »

nadir


                  da... undeva pe xtravilan se poate sa fie suficient 2% dar in ntravilan avem problemele. Acolo oamenii au garduri de sute de ani dar sprafata din CF este diferita de realitate nu mult mai mult de 5% .... ce facem ?.....ii trimitem pe toti la judecatorie?.... e o absurditate....  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">


               

nadir


                  asa am facut si cu legea 18....legea1.....legea247.... sunt pline judecatoriile de cazuri pe legile astea, coloborez cu experti care sunt de o..... nu mai zic cum ca daca nu mi-ar da bani pe masuratori i-as impusca pentru ce solutii gasesc.
Deci dupa ce masor cu expertul respectiv , el scorneste alte suprafete.... ca la el se poate. Si atunci cand ajunge sentinta la mine eu nu o pot nota in CF.......nici nu mai zic. Daca ajung problemele la judecatorie 50% sunt pierdute.
Justitie = timp pierdut + bani + nervi + avocati vanduti



               

dora3mira


                  pentru nadir

Nu te grabi sa tragi concluzii fara a fi la curent cu situatia din acte - expertul care apeleaza la masuratoarea facuta de tine va trebui ulterior cunoasterii situatiei reale din teren sa respecte suprafetele din actele depuse de parti in dosar . Deci nu sunt inventii acele suprafete, crede-ma !
Iar sentinta - reprezinta ceea ce a hotarat un judecator - ca iti place , ca nu, asta nu mai conteaza.


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

kod


                  
dora3mira a scris:

Deci nu sunt inventii acele suprafete, crede-ma !


Ba da, se umbla la suprafete intr-o fericire, stai sa vezi numa, ca fiindca esti recent autorizata ca expert, cum iti impune primaria x sa-i "tai" y mp de la proprietarul z, fie ca au dreptate fie ca nu, ce sa mai vorbim de despagubire si altele.
Motivele: exemple
- pe aici a trecut odata un canal, ia taie jos 200-300 mp
 - aici vine largita strada ia, pac inca 100 - 150 mp jos
- aici nu-s de acord cu amplasamentul ia exeuta d-le expert operatiunea taierea suprafetei fara comentarii
- sa vezi numa cum va conformeaza primariile dupa bunul plac de nu-i adevarat

Sa-ti aduci aminte dora de cele scrise de mine mai sus, dupa 2 -3 ani de practica in profesia de expert !

Numai bine !



               

bad wolf


                  
kod a scris:


dora3mira a scris:

Deci nu sunt inventii acele suprafete, crede-ma !


Ba da, se umbla la suprafete intr-o fericire, stai sa vezi numa, ca fiindca esti recent autorizata ca expert, cum iti impune primaria x sa-i "tai" y mp de la proprietarul z, fie ca au dreptate fie ca nu, ce sa mai vorbim de despagubire si altele.
Motivele: exemple
- pe aici a trecut odata un canal, ia taie jos 200-300 mp
 - aici vine largita strada ia, pac inca 100 - 150 mp jos
- aici nu-s de acord cu amplasamentul ia exeuta d-le expert operatiunea taierea suprafetei fara comentarii
- sa vezi numa cum va conformeaza primariile dupa bunul plac de nu-i adevarat

Sa-ti aduci aminte dora de cele scrise de mine mai sus, dupa 2 -3 ani de practica in profesia de expert !

Numai bine !


EU NU CRED !
CINE FACE ASA CEVA NU POATE FI NUMIT EXPERT JUDICIAR>
NICI CEL CARE APELEAZA LA ALTA PERSOANA S(CHIAR AUTORIZATA) NU POATE FI NMI EXPERT !!!
IAR FAPTUL CA DETINE  O AUTORIZATIE DE EXPERT JUDICIAR ,NU INSEAMNA, OBLIGATORIU ,CA ESTE SI EXPERT JUDICIAR !!!

Modificat de bad wolf (18-04-2011 22:51:58)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  
kod a scris:


dora3mira a scris:

Deci nu sunt inventii acele suprafete, crede-ma !


Ba da, se umbla la suprafete intr-o fericire, stai sa vezi numa, ca fiindca esti recent autorizata ca expert, cum iti impune primaria x sa-i "tai" y mp de la proprietarul z, fie ca au dreptate fie ca nu, ce sa mai vorbim de despagubire si altele.
Motivele: exemple
- pe aici a trecut odata un canal, ia taie jos 200-300 mp
 - aici vine largita strada ia, pac inca 100 - 150 mp jos
- aici nu-s de acord cu amplasamentul ia exeuta d-le expert operatiunea taierea suprafetei fara comentarii
- sa vezi numa cum va conformeaza primariile dupa bunul plac de nu-i adevarat

Sa-ti aduci aminte dora de cele scrise de mine mai sus, dupa 2 -3 ani de practica in profesia de expert !

Numai bine !


Chestia cu primariile imi place ! Dar ai uitat ceva : expertii sunt total independenti , supusi doar priceperii si constiintei lor . Deci nici un primar sau OCPI , nici baza de date , nu pot constrange un expert sa faca altceva decat ceea ce trebuie sa faca corect . Spre deosebire de cei ce depun lucarile la primarie, ... apoi la ocpi.... la fisierul CP... la mama naibii ca m-am saturat sa le repozitionez si cate altele. Deci KOD retine ca expertul nu se teme de primar , de stereo 70-2010  (deocamdata) si nici de judecator . Problemele expertilor sunt altele, mult mai complexe si ..... delicate .  Si crede-ma , nu este usor . Salutari



               

kod


                  Ne intoarcem de unde am plecat ...vreti nume si exemple concrete pe privat  ? http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
da, normal ca nu se pot numi experti, dar atat timp cat reprezinta interesele unei bresle profesionale, eu am pretentia ca sa se comporte ca atare. In rest ce-am spus mai sus este adevarat si verificabil.
@Anton Pann  nu cred ca trebuie sa se teama de cineva anume, sa-si faca meseria, nu asta am spus, si da, de asta ma enerveaza si pe mine ca dupa ce am facut lucrarea, a trebuit sa remodific limitele suprafetele etc. desi gardul era acolo de zeci de ani in aliniament cu ceilalti vecini, si altele dar in fine...
Da, poate ca nu e bine sa intoarcem si asa cutitul in rana, nu cred ca asta e scopul forumului.
Numai bine !



               

Anton Pann


                  daca o parcela este inscrisa in baza de date cu identificator cadastral rezultat in urma unei documentatii cadastrale , ( deci nu mai este vechiul numar topografic initial ) si prin expertiza se propune dezmembrarea in 3 loturi, se va putea opera in Cf ? Ex. inainte aveam nr.top. 37 si se dezmembra in 37/1 si 37/2 . Acum dupa ce prin RGi s a atribuit aceleiasi parcele noul identificator cadastral 400453 , ( care este in acelasi timp numarul CF si numarul cad. ) expertul va propune dezmembrarea . Nu va putea scrie 400453/1 sau 400453/2 cred ca nu se practica asa ceva . Nu va putea scrie nici "CF NOU cu nr. top. NOU" , si sa propuna atribuirea numerelor top de catre BCPI la data cand se va opera sentinta, intrucat BCPI  nu are posibilitatea de atribuire numere cadastrale, acestea se atribuie doar de la OCPI prin avizatori.
Cum ar trebui sa propuna expertul dezmembrarea si care ar fi fluxul pentru inscrierea in CF???  privitor la flux : chiar daca o depune in stereo la OCPI, expertiza nu intra prin baza de date si nu i se vor atribui numere noi parcelelor dezmembrate . Nici inainte de a se da sentinta nici dupa ce se da sentinta , prin expertiza am impresia ca nu se poate rezolva situatia .
 Are cineva explicatii la aceasta situatie ??

Modificat de Anton Pann (19-04-2011 18:31:39)



               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

daca o parcela este inscrisa in baza de date cu identificator cadastral rezultat in urma unei documentatii cadastrale , ( deci nu mai este vechiul numar topografic initial ) si prin expertiza se propune dezmembrarea in 3 loturi, se va putea opera in Cf ? Ex. inainte aveam nr.top. 37 si se dezmembra in 37/1 si 37/2 . Acum dupa ce prin RGi s a atribuit aceleiasi parcele noul identificator cadastral 400453 , ( care este in acelasi timp numarul CF si numarul cad. ) expertul va propune dezmembrarea . Nu va putea scrie 400453/1 sau 400453/2 cred ca nu se practica asa ceva . Nu va putea scrie nici "CF NOU cu nr. top. NOU" , si sa propuna atribuirea numerelor top de catre BCPI la data cand se va opera sentinta, intrucat BCPI  nu are posibilitatea de atribuire numere cadastrale, acestea se atribuie doar de la OCPI prin avizatori.
Cum ar trebui sa propuna expertul dezmembrarea si care ar fi fluxul pentru inscrierea in CF???  privitor la flux : chiar daca o depune in stereo la OCPI, expertiza nu intra prin baza de date si nu i se vor atribui numere noi parcelelor dezmembrate . Nici inainte de a se da sentinta nici dupa ce se da sentinta , prin expertiza am impresia ca nu se poate rezolva situatia .
 Are cineva explicatii la aceasta situatie ??


Expertiza nu are ce cauta la OCPI, deocamdata nu exista Regulamentul de avizare elabaorat de MJ in colaborre cu ANCPI.
Expertul fce propunerile pentru iesrea din indiviziune , conform cotelor de proprietate sia obiectivelor date de instanta.Expertul nu are atributia numerotarii cadastrale.
Numerele cadastrale se vor obtine numai pe baza unor documentatii executate de persoane autorizate , comform regulamentelor aflate in vigoare(ale onor ANCPI) numai dupa ce partajul a ramas definitiv printr-o SC definitiva si irevocabila, sau printr-un partaj notarial.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Cred ca este corect ce spui, insa ar trebui sa nu se mai treca prin notar , iar la documentatie sa se depuna sentinta care sa tina loc de act notarial si prin fluxul OCPI sa intre direct in CF cu eliberarea numerelor noi. Oricum taxele de dezmembrare au fost platite odata la expertiza- la justitie. Problema este ca conform sentintei, documentatia ar fi - expertiza.


               

kod


                  ...si atunci de naiba imi cere ocpi-ul sa pun si expertiza  (raportul tehnic) cand am de intabulat o sentinta deja decisiva si irevocabila, cum se numeste asta "abuz in serviciu" , "exces de zel" http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
pe de alta parte am spus si o repet mie personal mi se pare foarte anapoda, ca problemele tehnice de cadstru (ex. limite de proprietate, suprafete etc.) sa fie judecate de o persoana incompetenta in domeniul cadastrului (cum este judecatorul) ..si sa mai aibe si ultimul cuvant de spus.
Adica, altfel spus, cand te doare maseaua mergi frumos la dentist si nu la ginecolog, este  ?! http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

Cred ca este corect ce spui, insa ar trebui sa nu se mai treca prin notar , iar la documentatie sa se depuna sentinta care sa tina loc de act notarial si prin fluxul OCPI sa intre direct in CF cu eliberarea numerelor noi. Oricum taxele de dezmembrare au fost platite odata la expertiza- la justitie. Problema este ca conform sentintei, documentatia ar fi - expertiza.


Asa este ! Daca s-a obtinut o SC definitiva si irevocabila pe baza unei expertize , nu se mai merge la notar.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
kod a scris:

...si atunci de naiba imi cere ocpi-ul sa pun si expertiza  (raportul tehnic) cand am de intabulat o sentinta deja decisiva si irevocabila, cum se numeste asta "abuz in serviciu" , "exces de zel" http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
pe de alta parte am spus si o repet mie personal mi se pare foarte anapoda, ca problemele tehnice de cadstru (ex. limite de proprietate, suprafete etc.) sa fie judecate de o persoana incompetenta in domeniul cadastrului (cum este judecatorul) ..si sa mai aibe si ultimul cuvant de spus.
Adica, altfel spus, cand te doare maseaua mergi frumos la dentist si nu la ginecolog, este  ?! http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


Judecatorul judeca pe baza expertizei judiciare ,aplicand legislatia in vigoare !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  
kod a scris:

...si atunci de naiba imi cere ocpi-ul sa pun si expertiza  (raportul tehnic) cand am de intabulat o sentinta deja decisiva si irevocabila, cum se numeste asta "abuz in serviciu" , "exces de zel" http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">
pe de alta parte am spus si o repet mie personal mi se pare foarte anapoda, ca problemele tehnice de cadstru (ex. limite de proprietate, suprafete etc.) sa fie judecate de o persoana incompetenta in domeniul cadastrului (cum este judecatorul) ..si sa mai aibe si ultimul cuvant de spus.
Adica, altfel spus, cand te doare maseaua mergi frumos la dentist si nu la ginecolog, este  ?! http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Kod , cred ca ai dreptate , s-ar putea rezolva acest lucru prin firme de specialitate, daca legislatia ar fi adusa in aceasta directie. Dar ce spui de rectificarile de suprafata , care dupa cum se aude, vor reveni in sarcina expertilor daca se depaseste 5% (a aparut un proiect de modificare a ordinului 634 ) . Asta (rectificarea suprafetei -modificare !? )este o problema pur tehnica, in care ar avea un cuvant doar specilaistul in masuratori si OCPI-ul prin verificatorii lucrarii , nefiind de cele mai multe ori cazul vreunui litigiu care sa impuna trimiterea la instanta . Eu am mai postat asa ceva pe forum, in speranta ca poate vor citi si cei de la BCPI ANCPI , si nu vor reveni cu modificari la ordinul actual  .



               

kod


                  Exact la acest aspect pur tehnic ma refeream, pur si simplu sunt situatii , nu putine, in care doar cei aflati in cazua isi pot spune parerea, am vrea si noi sa asculte cineva, macar sa sa uite pe forum, ca poate au multe de invatat cei din conducere de pe urma acestor pareri spuse pe forum.
...dar speranta moare ultima, dar moare sigur   http://www.3xforum.ro/img/smilies/sad.png">