Pentax V227-N

Creat de L473XXX, Feb 22, 2011, 01:33 AM

« precedentul - următorul »

L473XXX

Salut. Cine a mai lucrat cu Pentax V227-N? si ce parere aveti despre, merita achizitionata? Eu din ce am vazut asa in mare pare ok, dar daca cineva stie mai indeaproape rog sa posteze aici...10x   :hi:

John Doe

S-a mai discutat despre statii totale, inclusiv Pentax, gasesti pe forum gata scris tot daca cauti putin. Numai cine n-a participat la discutia aceea va posta probabil si aici.

L473XXX

stiu, am cetit, dar nu era vb chiar de modelul asta numaidecat, de aia am si deschis un nou topic. 10x anyway  :)

Ionica34

daca vrei manualul de utilizare vezi pe ftp://ftp.cadsolutions.ro" target="_blank">ftp.cadsolutions.ro

John Doe

Am o problema cu un PENTAX R322NX: nu pot salva din el decat coordonatele punctelor radiate, alte date (distante, unghiuri, orientari) deloc. Stie cineva care ar putea fi cauza? Soft? Are cumva o baterie interna undeva (ca la BIOS, de exemplu) care s-a terminat?
Transferul il fac cu cablu serial COM1 si RS232, cu mai multe programe si tot nu reusesc.

Ionica34

depinde in ce meniu lucrezi. Daca lucrezi in meniul de coordonate, salvezi doar coordanetele. Modelele mai vechi de la Pentax nu stiu sa salveze decat ori distante, unghiuri, orientari, ori coordonate. In functie de program.

John Doe

Mersi. O sa ma uit si la asta.

diagodose2009

Eu imi cer scuze,, statia Pentax de mai jos cred ca a fost lovita..
Eu am lasat mesajul , daca cineva este interesat sa inteleaga..
Pentru zonele urbane( orase, cadastru) statia Pentax este super.!!!

Pentax R are mari probleme cu centrarea.. în rest staţia este super şi merită banii..
După ce ai făcut calarea  şi centrares staţiei,  dacă roteşţi aparatul fixat pe trepied cu 200g în plan orizontal apare o eroare de centrare de 1-2 centimetri faţă de punctul de staţie., bornă topografică sau punct gps.Deci axa verticală a PStatie numai coincide cu axa verticală a aparatului.

Am repetat aceeaşi operaţii de centrare + calare şi pe altă staţie TOPCON şi nu rezultă aceea eroare de centrare. Deci nu sunt eu de vină şi nici aparatul TOPCoN ,

Deci , dacă foloseşti PentaxR nu îl poţi  folosi pentru drumuirii mai mari de 1 kilometru..
Pentru drumuirii topografice mai lungi de 2-4 kilometru eu îţi recomanda Leica  care au lunete de tip ZEISS.
 :wink2:

Eu ştiu că pentax-ul e cumpărat in leasing..

Modificat de diagodose2009 (31-03-2012 17:47:15)

John Doe

Interesant, nu mi-a dat prin cap sa verific asa ceva, dar am facut drumuiri si retele chiar mari dar n-am observat. Sigur nu are ceva aparatul tau? Cred ca se poate intampla asa ceva numai daca planul orizontal al aparatului nu e chiar orizontal; poate fi inclinat cu 0.4 grade la 1cm diferenta (atan (0.01/1.5) , cam mult...

Modificat de John Doe (16-04-2011 15:35:16)

Ionica34

diagodose2009, sincer sunt vandute in tara sute de pentax, iar modelul R este printre cele mai raspandite din gama Pentax.
Ce spui tu arata ca aparatul ar fi suferit o problema.  Nou, iti garantez ca nu face asa ceva.
Iar 1-2 cm e enorm, sigur nu a suferit vreo lovitura instrumentul?

cuciuc

mai eu lucrez cu un pentax din 2008, inca nu am avut probleme cu el. doar ca mi s-a stricat cheita de la softul de descarcare si a costat 1500 ron!!! in rest e ok. asa zic eu.