Organizatia Tinerilor Geodezi

Creat de geomer_topografie, Ian 31, 2011, 09:07 PM

« precedentul - următorul »

geomer_topografie

Ce ziceti de infiintarea unei Organizatii a Tinerilor Geodezi?Aceasta sa aiba menirea de a-i ajuta pe cei care isi doresc sa faca cu adevarat cariera.Eu as pune la bataie toate cartile disponibile pentru a face o biblioteca cu acces gratuit.De asemenea mi-as da toata silinta sa atrag langa mine firme si persoane autorizate care sa accepte sa ii ia sub aripa lor pe cei care doresc sa invete.

Aceasta Organizatie sa organizeze intalniri, conferinte unde sa fie dezbatute interesele, problemele noastre.

Astept pareri despre aceasta initiativa.



Toti cei care doresc sa adere la aceasta Asociatie sunt rugati sa adere la grupul creat la urmatoarea adresa:

http://groups.yahoo.com/group/asmt_romania" target="_blank">http://groups.yahoo.com/group/asmt_romania

Toate cele bune.

Modificat de geomer_topografie (03-02-2011 12:59:30)

sacoracad

Dar de ce doar a tinerilor si nu si a "batranilor" ? Dar fara geodezi (sic!). Sa fie si cu topografi. Sa se puna tot la bataie cu acces gratuit (da), dar care sa atraga tot felul de firme si persoane autorizate si neautorizate (topografi) care sa aiba un scop nobil de a ajuta pe toata lumea care vrea sa invete (si nu sa creeze monopoluri sau exclusivitati). Cu intalniri si conferinte dar care sa serveasca cu adevarat intereselor comune. :hi:

John Doe

geomer_topografie: am eu o neclaritate...: lucrezi in domeniu? de când?

Modificat de John Doe (31-01-2011 19:39:28)

sacoracad

ce e neclar? da. de ceva timp. de ce?  :hi:

geomer_topografie

Eu exact la asta ma gandeam! O organizatie care sa fie o punte de legatura intre cei cu experienta si cei proaspat iesiti de pe bancile scolii.Un loc in care unde sa se imbine experienta cu dorinta.

Referitor la conferinte si intalniri sa se prezinte tehnologii noi, metode de lucru.

Totul va fi gratuit.Nu vreau sa cer bani la nimeni, vreau doar sa ii ajut pe cei tineri.

Referitor la denumire ma scuzati daca am adus ofense celor mai in varsta insa aceasta nu este batuta in cuie!Putem lucra impreuna la un proiect comun de organizare.

Pt John Doe : Da lucrez in domeniu, insa sunt si la facultate momentan inca(anul III numai), dar am firma mea si ofer asistenta topografica pe diferite santiere(asta imi place santierul).


580/318px 16.2KB

John Doe

@sacoracad: nu e nimic neclar cu tine. Ba chiar te stiu, de mai demult.

@geomer_topografie: ai avut mai multe initiative - si e  foarte bine asa, ma gandeam doar de unde ai atata energie.

geomer_topografie

Deoarece vreau sa fac ceva in meseria aceasta.Nu ma gandesc numai la bani, vreau ca meseria noastra sa fie respectata iar acest lucru il putem face numai impreuna.

Anul trecut am organizat Academia Sokkia la USAMV Cluj-Napoca, ca a iesit bine ca a iesit mau putin doar participantii o pot spune?

Anul acesta tinta mea este sa organizez aceasta Asociatie iar prima ei activitate sa fie o expozitie cu conferinta in Cluj-Napoca in toamna sau sa vedem cand.

Daca mai sunt care vor sa ma ajute ii accept cu cea mai mare placere.

 E-mail

geomer_topografie

As dori de asemenea sa ma contactati pentru a stabili cine vor fi viitorii membri fondatori.

Pe aceasta cale ii intreb pe moderatorii acestui forum daca sunt de acord sa devina fondatori ai acestei asociatii?

sacoracad

Scuze (dar propunerea a parut asa de... fara suparare), dar e OK.
SUBSCRIU si am sa promovez ideea (cooptez) cat pot si printre colegi. :hi:

geomer_topografie

As dori ca pana pe data de 15 Februarie membrii forumului sa vina cu propuneri pentru a putea redacta actul constitutiv.

Modificat de geomer_topografie (31-01-2011 22:29:46)

geomer_topografie

Astept pareri pentru acest logo.

geomer_topografie

Astept pareri pentru acest logo.

Cine doreste cu adevarat infiintarea acestei asociatii il rog sa promoveze idee.

Daca suntem mai multi vom putea redacta un statut care sa fie cu adevarat in folosul nostru.


461/252px 17.3KB

Modificat de geomer_topografie (31-01-2011 22:54:55)

kod

Da, doar ca unii, nu vor acest lucru, ia gandeste-te putin la cei care au asa-zisa "deschidere" catre ospicii, cei care profita in mod direct si se ajuta cu cei care "nu pot executa lucrari in numele proprii" (stiti voi le cine ma refer) pe ei cum ii cooptezi in asociatie ?

M-am gandit si eu cu mult inaite sa fac o asemenea asociatie, non-profit, pe plan local mai intai, dar apoi m-am gandit ca, oare pt. cine totusi, cui i se adreseaza, si ce scopuri are ?
Adica ce ti se ofera domle` ca membru, concret, si cu cat trebuie sa contribui (ca si de e non-profit tot trebe bani de protocoale, hartiii, etc.)

Deci in concluzie, ganditi-va la intrebarile mele si da-ti un raspuns pragmatic ! :hi:

geomer_topografie

La fel am fost intrebat si cand am organizat Academia Sokkia.Ideea acestei asociatii nu este de a se razboi cu nimeni, ci de a promova valorile acestei meserii in primul rand.Suntem printre singurele tari din Europa care nu avem o expozitie in domeniul nostru.

Asta vreau sa fac in primul rand, sa creez o comunitate care doreste sa participe la dezvoltarea tehnicii in aceasta tara.

Referitor la bani!Acestia vor veni din sponsorizari in special de importatorii de echipamente.

Nu vom percepe cotizatie- fiecare membru va plati numai taxa de eliberare de card.

Participarea la conferinte, seminarii,intalniri va fi facuta pe cheltuiala fiecaruia si va implica achizitionarea unei publicatii sau a unor materiale.De asemenea vor exista donatii din partea unor firme care doresc sa isi asocieze imaginea cu sustinerea acestei asociatii.

Obiective Anul 2011
1.    Elaborarea unei reviste trimestriale
2.    Organizarea unei expozitii nationale + conferinta.
3.    Organizarea unei excursii la INTERGEO
4.    Cooperarea cu asociatiile din strainate FIG
5.    Design+Implementare site http://www.atr-romania.org" target="_blank">www.atr-romania.org

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !