curiozitate 2500mp din 1930 2500mp 2010

Creat de dondane, Ian 18, 2011, 05:34 PM

« precedentul - următorul »

dondane

Buna ziua.

Intrebarea mea e cea din titlu (desi pare:uimit:  ...), adica 2500mp stiuti in proprietate in 1930 si probabil masurati cu pasul sunt 2500mp masurati in 2010 cu metode moderne?
De fapt as avea nevoie de putina "istorie" referitoare la masuratorile cadastrale in perioadele mentionate (metode, precizie etc.), daca aveti timp. Si v-as ruga sa aveti ...
Si va mai am ceva intrebari:
- existau schite cadastrale in 1930. Se puteau intabula proprietati fara schita cadastrala???
- ce relevanta ar avea un act de donatie din 1930 pentru 2500mp, fara schita cadastrala, masurat prin metoda "mi i-a lasat mama mostenire" vis a vis de un act de proprietate din 2002 cu  schita facuta pe baza masuratorilor. 

MULTUMESC!!!


AlexGIS

#2
Citat din: dondaneBuna ziua.

Intrebarea mea e cea din titlu (desi pare:uimit:  ...), adica 2500mp stiuti in proprietate in 1930 si probabil masurati cu pasul sunt 2500mp masurati in 2010 cu metode moderne?
De fapt as avea nevoie de putina "istorie" referitoare la masuratorile cadastrale in perioadele mentionate (metode, precizie etc.), daca aveti timp. Si v-as ruga sa aveti ...
Si va mai am ceva intrebari:
- existau schite cadastrale in 1930. Se puteau intabula proprietati fara schita cadastrala???
- ce relevanta ar avea un act de donatie din 1930 pentru 2500mp, fara schita cadastrala, masurat prin metoda "mi i-a lasat mama mostenire" vis a vis de un act de proprietate din 2002 cu  schita facuta pe baza masuratorilor. 

MULTUMESC!!!

Sistemul metric a fost inventat cu mult înainte de 1930... cu câteva sute de ani înainte, chiar. Suprafeţele exprimate în metri, în perioada aia, sunt egale cu cele exprimate în aceeaşi unitate de măsură astăzi. Suprafaţa menţionată de tine este prea mică pentru a aduce în discuţie precizia diferitelor metode de măsurare. Cu adică măsuraţi cu pasul? Ce te face să crezi că la 1900 nu existau rigori în măsurătorile terestre? :uimit: Dacă tot ai pomenit de pas, care este precizia pasului? :D

dondane

Probabil ca intrebarea a fost formulata gresit.
Stiam ca sistemul metric a fost inventat si folosit cu muuuuuuuuuuuuuuuult inainte.
Voiam sa stiu daca aceeasi teren ca suprafata masurat la 1930 prin metoda caracteristica perioadei, probabil compasul,  poate prezenta diferente ca suprafata masurat la momentul 2010 cand instrumentele au o mare precizie.
Referitor la precizia pasului, asta astept sa-mi spuneti voi.
Pentru ca lungimea pasului difera de la un om la altul. Spre exemplu 10 pasi masurati de nea Gheorghe, teoretic pot fi 7,58m iar prectic depinde cat purta nea Gheorghe la opincizzz:. Si de aici numeroase consecinte.
Asadar ...
Mai astept raspunsuri.

John Doe

Metrul nu s-a schimbat deloc, de cand zici tu pana acum. Dar precizia masuratorilor facute atunci nu ti-o mai garanteaza nimeni si nici limitele exacte intre care s-a masurat, cei care au masurat sunt toti oale si ulcele...

Modificat de John Doe (18-01-2011 20:37:24)

AlexGIS

#5
Citat din: dondaneProbabil ca intrebarea a fost formulata gresit.
Stiam ca sistemul metric a fost inventat si folosit cu muuuuuuuuuuuuuuuult inainte.
Voiam sa stiu daca aceeasi teren ca suprafata masurat la 1930 prin metoda caracteristica perioadei, probabil compasul,  poate prezenta diferente ca suprafata masurat la momentul 2010 cand instrumentele au o mare precizie.
Referitor la precizia pasului, asta astept sa-mi spuneti voi.
Pentru ca lungimea pasului difera de la un om la altul. Spre exemplu 10 pasi masurati de nea Gheorghe, teoretic pot fi 7,58m iar prectic depinde cat purta nea Gheorghe la opincizzz:. Si de aici numeroase consecinte.
Asadar ...
Mai astept raspunsuri.

Depinde de zona. Depinde de parcela masurată. Sunt mulţi factori. Vrei un răspuns general? Depinde dacă zona are carte veche sau nu. Cei care au făcut identificări cadastrale cu foaia de calc, cu stare veche, pe hărţie austro-ungare, ştie care e cazul ideal. Cazul în care suprafeţele şi configuraţiile vechi bat cu cele noi, este următorul:

Zona cu cadastru vechi, cum este Bucovina.
Parcelă cu limită naturală (arbori preferabil).
Localitate unde nu a avut loc colectivizarea.

În cazul ăsta, şansele ca parcela măsurată acum să corespundă cu cea înscrisă în CF vechi sunt foarte mari.

Altfel, nu bat punerile în posesie din 2002 cu măsurătorile din 2011.

Dacă chiar te interesează subiectul, deşi mă îndoiesc că vei înţelege ceva, poţi studia asta (o recomand tuturor celor interesaţi de subiect):

http://www.ooegeschichte.at/uploads/tx_iafbibliografiedb/hbl1983_1_34-53.pdf

Acolo ai toate răspunsurile la dilema ta.

+ asta:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:3rd_Military_Mapping_Survey_of_Austria-Hungary

Spor la studiat.

Alin B.

#6
Citat din: dondaneProbabil ca intrebarea a fost formulata gresit.
Stiam ca sistemul metric a fost inventat si folosit cu muuuuuuuuuuuuuuuult inainte.
Voiam sa stiu daca aceeasi teren ca suprafata masurat la 1930 prin metoda caracteristica perioadei, probabil compasul,  poate prezenta diferente ca suprafata masurat la momentul 2010 cand instrumentele au o mare precizie.
Referitor la precizia pasului, asta astept sa-mi spuneti voi.
Pentru ca lungimea pasului difera de la un om la altul. Spre exemplu 10 pasi masurati de nea Gheorghe, teoretic pot fi 7,58m iar prectic depinde cat purta nea Gheorghe la opincizzz:. Si de aici numeroase consecinte.
Asadar ...
Mai astept raspunsuri.

Precizia ridicarilor topografice executate in teritoriile Imperiului Austro-ungar fac de ras multe din ridicarile topo executate azi cu apaatura ultramoderna. Bazele matematice ale topografiei si geodeziei nu s-au schimbat de atunci. Pentru a determina cu precizie o baza , in principiu metodele erau aceleasi si acum o suta de ani doar calculele se faceau mult mai dificil (dar nu mai putin precis) , totul fiind calculat manual cu ajutorul tabelelor matematice. Cu toate acestea, implementarea sistemului de carte funciara ( a cadastrului general de azi daca vrei ) s-a facut mai repede decat se face in Romania la data curenta, in ciuda avantajului tehnologic actual. Spre exemplu, a treia ridicare topografica executata in Bucovina in vederea infiintarii cartilor funciare ( cadastrul iosefin), a durat aprox. 20 de ani astfel ca in 1873 , imparatul a putut emite legea de infiintare a cartilor funciare in provincia Bucovina. Rezultatele muncii de acum 150 de ani se regasesc si azi in planuri cadastrale, registre cadastrale si carti funciare ce contin date de o precizie impresionanta.

John Doe

Da, ridicarile vechi sunt destul de precise - cu exceptia celor concretuale. Cate ceva despre ele mai scrie si aici:
http://earth.unibuc.ro/articole/activitatile-cartografice-si-geodezice-habsburgice-in-vechea-romanie" target="_blank">http://earth.unibuc.ro/articole/activit ... ea-romanie
 A fost si  o discutie pe forum pe tema asta, dar nu mai stiu unde.

Modificat de John Doe (19-01-2011 08:55:05)

dondane

Multumesc pentru raspunsuri. M-am cam lamurit cum stau lucrurile.
Dar mai am o intrebare. Stie cineva cand s-a facut o ridicare topografica (oricare, ultima) a judetului Giurgiu sau Sectorului Agricol Ilfov in perioada 1964-1989.
John Doe, se pare ca incet, incet eu reusesc sa formulez mai bine intrebarile iar tu sa intelegi unde bat eu
 :rolleyes:
Hai ca-i bine!!!
Studiez in continuare. Ma ajutati ......!? :hi:

John Doe

Prin 1970-1980 s-au facut ceva lucrari de fotogrammetrie aeriana, pentru toata tara stiu eu, stereofotorestitutia la Petrosani si Bucuresti si asa s-au obtinut planurile pe suport nedeformabil (sau zincuri) pe care le au si acum majoritatea Oficiilor despre cadastru. Directia de topografie militara a facut numai determinarile geodezice si de nivelment. Mai multe nu prea stiu nici eu.

bad wolf

#10
Citat din: John DoePrin 1970-1980 s-au facut ceva lucrari de fotogrammetrie aeriana, pentru toata tara stiu eu, stereofotorestitutia la Petrosani si Bucuresti si asa s-au obtinut planurile pe suport nedeformabil (sau zincuri) pe care le au si acum majoritatea Oficiilor despre cadastru. Directia de topografie militara a facut numai determinarile geodezice si de nivelment. Mai multe nu prea stiu nici eu.
Au mai fost facut aerofotogrametrie si in perioada 1985-1987 , iar in zinele de interes industrial si in perioada 1990-1995.
Sper sa gasesc cararea corecta !