Ajutor calcul manual GNSS Solutions cu observa 355 ii de la Magellan

Creat de AlexGIS, Ian 15, 2011, 01:18 AM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

Am nevoie de un manual de utilizare al GNSS Solutions sau de o soluţie la următoarea problemă:

S-a efectuat un test cu un rover si o bază PM3 pentru a determina eroarea pe Z după post procesare. Au fost măsurate anumite puncte pe teren, cu timpi diferiţi (între 30 şi 60 de secunde, deci peste 15, cât e recomandat pentru Stop&Go), de câte 2 ori, cu antena la înălţimi diferite de fiecare dată. Nu mă întrebaţi de ce. Nu are importanţă. Problema e că roverul a înregistrat datele ca statice, cu toate că interfaţa de lucru a fost Stop & Go (bănuiala mea este că aparatul a interpretat măsurătoarea ca fiind una statică şi nu una dinamică, din cauza timpului îndelungat de staţionare pe punct). Am reuşit să modific observaţiile din static în dynamic, am recalculat vectorii, însă fereastra grafică nu îmi afişează vectorii recalculaţi, iar raportul indică punctele respective ca fiind estimate şi, mai departe, nu pricep care e unealta de ajustare a punctelor estimate. Practic aduc punctele în faza de estimare dar nu pricep care e tweak-ul de ajustare.

Am o ntrebare pentru cei care utilizează des softul ăsta: există vreun format de export din GNSS Solutions pentru import în softul de prelucrare Leica?


Ionica34