Urmarire cerere RGI

Creat de doara.florin, Dec 13, 2010, 02:54 AM

« precedentul - următorul »

doara.florin

Sunt curios de cateva lucruri si de aceea as dori sa imi raspunda cati mai multi la aceste intrebari,bineinteles daca aveti amabilitatea ! Eu le patesc mai mereu si am inceput sa le urasc  si cred ca NU sunt singurul in starea aceasta.Va multumesc.

1.Iti urmaresti starea lucrarilor pe site-ul A.N.C.P.I(Urmarire cerere RGI)?
2.Ar fi interesant sa apara si numele avizatorului la care a ajuns lucrarea?
3.Va suna clientii si va intreaba cand e gata lucrarea?
4.Ai vrea sa intrii in legatura cu avizatorul imediat cand se schimba starea lucrarii in REFERAT?
5.Sau ai vrea sa ridici lucrarea in ziua cand este solutionata chiar daca nu ai "cunostinte la cadastru"?

Cam atat .Daca mai aveti si voi altele puneti-le aici si o sa primiti si voi raspunsuri.

John Doe

"Da" la toate intrebarile. Te asteptai la alte raspunsuri? avem aceeasi meserie, deci avem si cam aceleasi asteptari in materie.

Mit

6. Cand lucrarea apare "solutionata", aceasta in mintea ANCPI-ului inseamna ca poate fi solutionata OK sau RESPINSA !!!

Sa se mentioneze clar: ADMISA sau RESPINSA !!!  :hi:  :hi:

kod

Foarte adevarat ce zici Mit :hi:

7. Sa ma anunte imediat ce apare nota de completare: in scris, telefonic, verbal sau cum or vrea ei dar sa fie in aceeasi zi cu nota !
8. Termenul de solutionare sa fie cel putin 10 zile lucratoare !
9. SA NU MAI DEA NOTE DE COMPLETARE FARA MOTIVE BINE INTEMEIATE :HI:
10. Cand caut inspectorul pt. solutionarea unor lucrari in timpul serviciului sa fie in p...... mami lui/ei acolo ca doar de aia ii platesc din banii nostri :hi:

lista continua ... nu am timpul necesar ...

John Doe

Inca nu am inteles de ce toate chestiunile astea cu depus, ridicat, solutionat nu se pot rezolva online.

kod


sacoracad

Mai sa stiti ca pe la unele Oficii (Hunedoara) se colaboreaza bine cu inspectorii. (nu subiectiv ptr ca-s de aici, o spun si altii din alte parti).
Poti sa transmiti o cerere pe email, te mai anunta cand ceva nu e in regula si nu-ti da nota direct, iar aia ca e "solutionata" m-am pacalit si eu cu cateva la Timis :hi:

doara.florin

Inca ceva eu am lucrat la o firma autorizata,adica nu trebuia sa mearga topograful la avizator mergea oricine din firma si vorbea cu avizatorul,oricine la noi,pe vremea aia insemna "contabilul" ca lui ii facusera legitimatie,ei bine eu il uram pe omul asta,din cauza ca era prea bland,dulce,era genul de "sarumainile",ciocolate,cafele,flori la avizatoare,vin(bautura) la avizatori si la un momentdat chiar daca nu mai faci chestiile astea ,oamenii aia pe care i-ai invatat asa,asteapta mereu ceva de la tine sau de la oricine(efectul Pavlov).Stiti si voi asta,si nu puteti sa nu imi dati dreptate doar daca sunteti inca in perioada de negare.
Cel mai mult ma enerva cand eram pe teren in frig cu mainile inghetate ma suna si imi zicea de nu stiu ce lucrare,a nu stiu cui,din cutare loc,vecinu lu nu stiu cine.PLM.Eu nu imi ocup niciodata memoria cu numele si toate datele proprietarilor,daca ii trec CNP-ul in CP,asta nu inseamna ca il si tin minte,probabil patiti si voi asta sau ati patito macar odata.Si ma intreba ce nelamuriri avea avizatoarea despre o lucrare pe care eu o depusesem cu 2 saptamani in urma,nu's elefant nu am memorie pentru toate lucrurile astea. Va multumesc pentru feedback si astept in continuare pareri,cat mai multe,cat mai bine argumentate,solutia e aproape :D .

John Doe

Da, si eu m-am impacat bine cu cei de la Hunedoara (Deva).

fantaff

La acest sistem de urmarire a cererilor RGI lipseste transparenta ,poate ca unele detalii nu ar strica : nume inspector/asistent/registrator , nume executant, data solutionarii...
Iar problema solutionari se vede doar din punctul OCPI , aici ar trebui neaparat Admis sau Respins , ca sa nu existe emotii la ridicare.
In ce priveste referatele de completare se zvoneste ca s-ar cam dori scoase din procedura....

Mit

Degeaba s-a facut cu tolba mare Bill Gates, ca la noi nu se prea vad "descoperirile" lui.

Normal, ar fi ca atunci cand am o lucrare sa vad pe net ce lucrari sunt avizate la vecini, cine le-a executat, cine le-a avizat etc.

Stiu ca la Bihor exista o astfel de facilitate, dar nu stiu cat de detaliata este informatia accesata...

In ceea ce spui tu "fantaff":
Eu as propune retribuirea avizorilor in functie de nr. de lucrari avizate POZITIV; sa fie interes si din partea lor privind realizarea cadastrului; nu ca unii sa munceasca si altii sa beneficieze de rodul muncii lor.  :hi:

kod

nu, nu Mit, eu am zis altfel:
dispectorii  sa fie platiti in functie de lucrarile avizate pe o luna :hi:

sacoracad

Da, dar ar trebuii la unii, sa se vada si cate completari/respingeri au si ala sa fie  un alt criteriu.

Mit

Sacoracad, tu n-ai inteles bine problema cu completarile si respingerile care de multe ori se dau abuziv, dupa ureche, dupa buna dispozitie a avizorului, sau daca si-a baut sau nu cafeaua de dimineata. De f. multe ori, referatele de completare se dau atunci cand nu pot justifica (avizorii) depasirea termenului de solutionare.

Pot sa dau zeci de exemple cu astfel de situatii, care in marea lor majoritate se rezolva, dar dupa ce faci valuri, gura, le arati legea, cartea, etc.

Ideea era ca daca ar fi platiti la nr. de lucrari avizate, nu ar mai da atatea completari si ar uita lucrarile aruncate prin nu stiu ce cotloane. :hi:

sacoracad

Sigur exact asa se intampla si pe la noi (la unii). Din auzite, am inteles ca oricum tot ce se respinge se contabilizeaza si la ei.