Cine vrea sa ia o lucrare de dezmembrare UI si alipire la vecin

Creat de 1_diana2k, Dec 07, 2010, 12:46 AM

« precedentul - următorul »

1_diana2k

Buna ziua,
Vecinul meu a fost de acord sa imi vanda o camera. Intre apartamentele noastre este un zid de BCA.
Este cineva interesat de intocmirea actelor si se poate estima cam cat ma va costa/dura operatiunea ?
Suntem intr-un bloc ceausist din sectorul 6, au am ap cu 3 camere, el cu 2, sufrageriile au perete comun cat si balcon comun dealtfel, despartit de un paravan. Ne-am inteles sa imi dea sufrageria si balconul. Nu stiu de unde sa incepem operatiunea. Idei, cieva, va rog ?

Multumesc !

adrianc

sa-ti vanda sufrageria si balconul?? iti doresc sa fie din BCA si nu de rezistenta peretele
din punct de vedere cadastral, doua operatiuni alipire ui, cu asociere intre proprietari la notariat, si dezmembrare si iesire din indiviziune.
cat despre cost.. cine face lucrarea ar trebui sa te taxeze cat notarul care iti va face actele.
La muncă! nu la întins mâna.

kod

Primul pas ia legatura cu un arhitect specializat pe rezistenta, si vezi sa nu fie peretele despartitor , perete de rezistenta !
Pe urma multi nervi, timp, si bani si mai ales ping-ponguri intre institutiie statului.
Mult succes ca ai nevoie ! :hi:

yaxkuk

am si eu un vecin care are in CF apartament compus din bla bla si doua locuri de parcare 3,4 si vrea sa  cedeze un loc de parcare fara bani sau alte obligatii asa moka la vecinu de sus . trebuie o documentatie cadastrala sau se poate face ceva la notar  si apoi la biroul CF.


va multumesc

kod

prima data vezi daca au autorizatii pe garajele alea, si apoi daca sunt notate in CF...

adrianc

locurile de parcare stiu ca se inchiriaza de la primarie, nu prea poti fi proprietar pe garaje..
La muncă! nu la întins mâna.

Mit

Sunt cartiere rezidentiale care au locuri de parcare in incinta proprie, adica pe parcela, nu pe marginea drumului si s-au intabulat in CF, conform c.v-c.

Normal, ar trebui sa fie o doc. de "Dezmembrare UI"

Acum, interesant este cum va vedea e-terra chestia asta: dezlipesti un UI in UI si teren !!!

Mai bine ar fi fost ca de la inceput, cand s-a apartamentat blocul sa se creeze CF nou pt. fiecare loc de parcare, dar poate asa a vrut OCPI-ul respectiv la acea data... :hi:

adrianc

Cel mai probabil are numare cadastrale separat pe apartament si pe garaje. Se rezolva la notar
La muncă! nu la întins mâna.

cristea

As vrea sa stiu daca la o alipire de trei imobile suprafata masurata a doua dintre ele nu este cea din  acte.O sa intampim vreo problema? de ex.la unu  am 688 in loc de 691 la unu am 388 in loc de 391 si la celalalt am 842 si 842 din acte.


cristea

Mersi, mersi.Am completat si CP-ul si imi da voie.Diferentele sunt mici. Deci depinde oare si la ce inspector pica lucrarea sau e respinsa sigur

djxhouse

pai cristea... trage liniile la fix.. sa iti dea fix 688mp si 388mp
doar conteaza conturul imobilului nou
deci nu o sa ai probleme :hi:

Mit

Atentie la ce am postat.

Nu confunda E-Terra cu Generare CP !!!!

La Timis, E-Terra nu valideaza alipirea fara ca suprafata mas. sa fie egala cu cea din acte.  :hi:

sacoracad

Pai de ce? Daca esti in 2% esti legal. Bine, la Timis e alta lume. :nod:

kod

La alipire/dezlipire trebuie sa fie exacat la mp, ca daca nu nu e bine :hi: