cum se lucreaza cu statia totala leica 1103

Creat de Alecsei_20, Noi 21, 2010, 04:20 PM

« precedentul - următorul »

Alecsei_20

salut...sunt student si am nevoie de ajutor de la o persoana care stie sa lucreze cu statia asta ... ma intereseaza sa stiu cum sa fac orientarea inapoi de la o statie la alta ..... si de asemenea cum sa introduc codurile la puncte ca atunci cand le descarc in autocad sa aiba simbolurile puse si sa scrie ce sunt fiecare ....multumesc anticipat

bad wolf

Crezi ca ce doresti tu se poate invata de pe forum, in cateva cuvinte si cu cateva explicatii?
Sper sa gasesc cararea corecta !

Sebastian

#2
Citat din: Alecsei_20salut...sunt student si am nevoie de ajutor de la o persoana care stie sa lucreze cu statia asta ... ma intereseaza sa stiu cum sa fac orientarea inapoi de la o statie la alta ..... si de asemenea cum sa introduc codurile la puncte ca atunci cand le descarc in autocad sa aiba simbolurile puse si sa scrie ce sunt fiecare ....multumesc anticipat


bad wolf - cam are dreptate, nu vreau sa fiu carcotas dar ia manualul si incearca sa inveti meniul aparatului si poate o sa-ti dai seama......................

kod

Proba practica se invata cu timpul si multe incercari pe teren si nu pe forumuri si in nici un caz din manuale, asa ca recomandarea mea este urmatoarea:
Cand iti efectuezi perioadele de practica orienteaza-te catre autorizati/firme ce au echipamente si oameni care lucreaza in domeniul cadastru/topografie si de acolo o sa inveti multe lucruri interesante daca iti dai interesul.
In plus in cadrul facultatii tale (banuiesc ca-i de cadastru/topografie) trebuie sa fie macar un profesor care are experienta pe teren, si va fi mai mult decat incantat sa-l intrebi si te va ajuta cu siguranta. :hi:

topo86

Am 5 ani de experienta in domeniu, am lucrat cu 4 tipuri de statii totale si cu toate astea am intampinat si eu probleme cu 1103-ul. Daca ar fi stiut cineva sa te ajute ar fi facut-o, dar prefera sa o faca pe interesantii cu sfaturi de genul celor de mai sus. Facultatea nu te invata nimic, chiar daca iti dai silinta.
Lasa-mi un mesaj daca nu ti-ai elucidat misterul ;)


581/436px 47.9KB

kod

#5
ca fiind o entitate cu bun simt al responsabilitatii superioare noua, utilizatorilor de rand ai acestui forum, de ce nu ii explici d-le @topo86 in cateva cuvinte, scurt dar cuprinzator cum sa:
Citat din: Alecsei_20.. ma intereseaza sa stiu cum sa fac orientarea inapoi de la o statie la alta ..... si de asemenea cum sa introduc codurile la puncte ca atunci cand le descarc in autocad sa aiba simbolurile puse si sa scrie ce sunt fiecare ...

Multumim, pt. poza, dealtfel deloc surprinzatoare, pe care ai ales sa o impartasesti cu noi :hi:

topo86

Poza am postat-o din greseala, dp cum vedeti sunt membru nou, era pt avatar. Nu cred ca-si are rost ironia, nu sunt superior nimanui...eu am punctat rautatea unora dintre voi, pt ca stiu ce inseamna sa vrei sa inveti si sa nu te ajute nimeni.
 Orientarea, in principiu se face ca si la celelalte statii, depinde cum lucrezi, in coordonate sau in locale. Iar codurile se predefinesc  din statie si mai sunt niste programe de convertire.
 In fine, nu mai intereseaza pe nimeni acum..

Arhimede

Eu cred ca daca stapinesti bine dpv teoretic  aceasta problema i-ti va fi mai usor cu practica , dar dac te numeri printre cei care nu deosebesc reticolu de ocular va fi cam greu

topocad.cristi


Kaleh

#9
Citat din: topocad.cristice e ala "reticol"? :)
Se poate sa nu stii? E o chestie care reticoleaza...
De ce esti rau? A scapat omul degetul pe alta litera...